Menu

Ofiarowanie organów

Ofiarowanie organów
Jeśli życzeniem zmarłego lub jego najbliższego krewnego było oddanie organów do transplantacji lub całego ciała do celów naukowych, trzeba działać szybko.
Reklama
Reklama

Procedury

Zwyczajową procedurą jest zwrócenie się do najbliższego krewnego z pytaniem, czy nie mają nic przeciwko przekazaniu organów zmarłego. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu lub w podobnej instytucji, zgodnie z prawem, kierujący tą instytucją dysponuje ciałem. Mogą oni uszanować pisemną bądź ustną (przy dwóch świadkach) prośbę nieboszczyka, aby ciało zostało przeznaczone do badań naukowych, jeśli nie było powodów, dla których decyzja ta miałaby być zmieniona.

Jeśli koroner musiałby poinformowany o śmierci, zgoda koronera może być konieczna przed przekazaniem organów lub ciała. Zaświadczenie lekarskie musi zostać wydane zanim organy zostaną pobrane z ciała lub samo ciało użyte do badań.

Zwyczajową procedurą dla nerek i niezbędną dla serca, płuc, wątroby i trzustki, jest że mogą być pobrane od dawcy:

• u którego potwierdzono śmierć rdzenia mózgowego i
• którego oddychanie i bicie serca jest utrzymywane przez szpitalną aparaturę, na oddziale intensywnej terapii.

Nerki, bardzo rzadko, mogą być pobierane do godziny po zatrzymaniu akcji serca. Inne organy mogą być pobierane w następujących przedziałach czasowych po śmierci serca:

• rogówki oczu - do 24 godzin,
• skóra - do 24 godzin,
• kości - do 36 godzin,
• zastawki z serca - do 72 godzin.

Lekarz obecny przy tym będzie udzielał rad dotyczących tych procedur. Po pobraniu organów, ciało jest zwracane bliskim.

Przekazanie całego ciała na cele naukowe

Należy skontaktować się z Urzędem Ds. Ludzkich Organów (Human Tissue Authority) w sprawie przekazania całego ciała (w Anglii i Walii):

Human Tissue Authority
Finlaison House
15-17 Furnival Street
London
EC4A 1AB

Rozważane będą: przebieg zgonu, przyczyna, stan ciała w chwili śmierci i wymagania szkół medycznych. Później ciało może być przyjęte. Może nastąpić odmowa przyjęcia zwłok, jeśli była dokonana sekcja zwłok lub jeśli zostały pobrane jakiekolwiek organy z wyjątkiem rogówek.

Ciało może być trzymane w celach naukowych do trzech lat. Szkoły medyczne zorganizują i opłacą standardowy pogrzeb lub, wedle życzenia, mogą zostawić to krewnym. Szkoły medyczne powiadomią rodzinę, kiedy będzie można pochować ciało.

  Komentarze
  • Aleksandra Dabek
   9 czerwca 2012, 21:59

   Polecam obejrzenie programu na BBC I-player o dzieciach z wadami serca potrzebujacymi transplantu serca - bardzo wzruszajace.

  • Rev
   12 marca, 06:12

   Moze by tak tesz napisano tu poinformowany, jak formal ie przejsc procedure, jakie dokument I gdzie sie to zalatwia, aby byl zakaz wycinana narzadow za zycia, bo teraz tu w UK to kazdy jest dawca narzadow I to jeszcze za zycia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2021
  GBP 5.3015 złEUR 4.5503 złUSD 3.8198 złCHF 4.1580 zł
  Reklama