National Living Wage - minimalna płaca "na przeżycie"

4 grudnia 2019, Londynek.net 1410
National Living Wage - minimalna płaca "na przeżycie"
Living Wage to po prostu minimum finansowe niezbędne do utrzymania się. (Fot. Getty Images)

Living Wage to minimalna stawka, która w zamyśle ma pozwolić osobie pracującej w Wielkiej Brytanii na godne życie.

Czym jest National Living Wage?

Godziwa płaca, minimum płacowe, minimum egzystencji - Living Wage to po prostu minimum finansowe niezbędne do utrzymania się; stawka godzinowa za pracę zapewniająca pokrycie podstawowych potrzeb życiowych.

Minimum płacowe, które co roku określa grupa finansowa GLA Economics zakłada, że osoba pracująca 40 godzin tygodniowo powinna otrzymywać wynagrodzenie pozwalające na:
 

  • pokrycie kosztów mieszkania o podstawowym standardzie,
  • opłacenie rachunków za: prąd, gaz, wodę,
  • zdrowe odżywianie,
  • zapewnienie, aby pracownik oraz osoby na jego utrzymaniu nie żyły w chronicznym stresie z powodu braku środków do życia.

Ile wynosi Living Wage?

Living Wage od kwietnia 2019 r. wynosi 8,21 funtów za godzinę dla osób w wieku 25 lat i więcej, 7,70 dla osób w wieku 21–24 lata, 6,15 funtów dla osób w wieku 18–20 lat. Od kwietnia 2020 roku będzie to: £8,72 dla osób powyżej 25. roku życia, £8,20 dla 21-24-latków i £6,45 dla pracowników w wieku 18-20 lat. Więcej info: https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

Natomiast w stolicy Wielkiej Brytanii - Londynie, ze względu na wyższe koszty utrzymania niż w pozostałych regionach Zjednoczonego Królestwa, stawka London Living Wage jest większa i wynosi 10,55 funta.

Czy Living Wage oznacza to samo co Minimum Wage?

Nie należy mylić tych dwóch pojęć, gdyż oznaczają one zupełnie co innego. Minimum Wage to ogólnokrajowe ustawowe minimum płacowe, które wynosi obecnie 8,21 funta za godzinę dla osób powyżej 25. roku życia. 

UWAGA: Pracodawca nie może płacić podwładnemu mniej niż obowiązujące w całym kraju ustawowe minimum płacowe!

Jeżeli natomiast chodzi o Living Wage, to pracodawca może, ale nie musi wypłacać pracownikom takiej stawki.

Living Wage dobra dla firmy

W samym Londynie do przestrzegania minimum płacowego dobrowolnie zobowiązało się już wielu pracodawców, w tym największe banki, firmy prawnicze i administracja samorządowa miasta. Minimum płacowe służy im za punkt odniesienia do kalkulacji pracowniczych zarobków.

Niezależne badanie korzyści biznesowych z wdrożenia polityki płacy w Londynie wykazały, że 80 proc. przedsiębiorców mówiło o większej efektywności swoich pracowników. Dodatkowo absencja w pracy spadła o około 25 proc.

70 proc. pracodawców uważało, że dzięki wprowadzeniu Living Wage firma jest lepiej postrzegana przez konsumentów.

W Londynie kampanię, która zachęca do wprowadzenia London Living Wage, wspiera m.in. organizacja charytatywna London Citizens.

Więcej informacji na temat Living Wage w Wielkiej Brytanii można znaleźć tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (14)


Martynika

dobrze wiedzieć

~KIJEŚ

200 pracodawców to jest kropla w morzu, dlatego też na dzień dzisiejszy living wage to mrzonka, utopia.

~Snajper

W Polsce wiekszosc ludzi pracuje srednio za funta na godzine masakra!

~Polak

Kto w Polsce pracuje za funta czyli 5,5zl??? ukraincy na polach dostaja 8zl a polacy kolo 10zl

~Carerka

A jak wynagradzani są opiekunowie osób starszych? Kto w koncu sie wezmie za to? Wyrabiam 168godz/tyg a zarabiam 400f/tyg wychdzi 2,38f/godz !!!!!!

Kasia Dastych

" (...) Living Wage, to pracodawca może, ale nie musi (...)" Halo halo, od pierwszego kwietnia 2016 to nieprawda! Dla osob powyzej 25 roku zycia National Living Wage w wysokosci 7,20 funtow na godzine bedzie obowiazkowa od 01/04/2016. Dla osob pomiedzy 21 a 25 rokiem zycia nadal bedzie obowiazywala National Minimum Wage w wysokosci 6,70 GBP. Podaje adres rzadowej strony z ta informacja https://www.gov.uk/.../national.../national-living-wage-nlw Takie rzeczy warto wiedziec. Pozdrawiam

~Klaudiuszb

W Polsce co prawda zarobki niskie, ale jedźcie sobie do Londynu - to CO ,że LOT kosztuje 79 zł w jedną stronę? Zobaczcie ile zapłacicie za transport metrem itp. w Londynie - 250 zł to bilet Oystercard na 2-3 dni poruszania się po Londynie. Mnie było żal kupić kanapek w ofercie MEAL DEAL - jabłko, napój - kanapka za 3 funty, a dla nich to 20 minut pracy :) u nas 2 godziny . Hotele za 70 f/ doba - skrajne warunki . Koszty utrzymania w UK są bardzo wysokie.

~W

W Londynie NIE DA sie zyc za 6, 7 , 8 itd funtow na godzine! Zaplacisz pokoj i dojazdy do pracy i praktycznie na tym koniec! Bieda z nedza! Londyn jest strasznie drogi !

~Zibi

Ktoś tutaj chyba pisze artykuły, ale sam nie rozumie kwestii. "Jeżeli natomiast chodzi o Living Wage, to pracodawca może, ale nie musi wypłacać pracownikom takiej stawki". Otóż MUSI, jeśli człowiek ma >25 lat! Generalnie Minimum jest dla osób 21-24 (od kwietnia 6,7), a Living dla >25 lat (od kwietnia 7,2). I proste!
https://www.gov.uk/national-minimum-wage-rates

~Becka

nie jest latwo zyc w Londynie nie!
w Polsce za mieszkanie 2 pokojowe zaplacisz 100 funtow a tu tyle za box room!
od kilku lat malo co ida w gore place za to oplaty owszem ida bardzo szybko I dosc wysokie zatem !
TO CO DADZA TO PODATEK I UBEZPIECZENIE WEZMIE I ZNOW MASZ DO WYPLATY TYLE SAMO!
jak oni uwazaja ze mozna godnie przezyc pracujac 40 godzin tygodniowo za stawke chociazby 9 na godzine to ja im daje 10 I zycze powodzenia!
za duzo by umrzec za malo by godnie zyc!!!

~Lala

Za 8 funtów na godzinę to stać na nędzne pokój nędzne jedzenie i grata auto. Tyle w temacie.

~Ciocia Plocia

Londyn jest bardzo bardzo bardzo bardzo ale to bardzo drogą JUNGLĄ. 8f na chodzine przy 40h ma tydzien to raczej bardzo limitowany budrzet na zycie.8f ale przy tyraniu 7dni lub 80h w tygodniu to zwykle niewolnictwo.Ten kraj to dno.Niech tylko woda z Unii.Juz kredyty ma mieszkanie poszla w gore wiec zaczynaja sie jaja
Teraz jeszcze TAX i wszyscy milionerzy wyemigruja zero investorow i nagle wszyscy sie obudza i zaczna opuszczac ta kraine. KONIEC la dolece vity.

~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

~Tr

Ciocia Plocia, a ty z jakiego kraju ?Po składni to chyba nie Polska...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama