Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii

Mieszkanie komunalne w Wielkiej Brytanii
Mieszkanie socjalne o mieszkanie, którego właścicielem jest urząd miasta. (Fot. Thinkstock)
Mieszkanie komunalne to własność gminna, a prawo do zamieszkania w nim otrzymują osoby, spełniające określone kryteria. Przyznanie lokalu jest specyficzną formą pomocy społecznej.

Reklama
Reklama

 
Mieszkanie komunalne w UK to łakomy kąsek dla imigrantów. Mimo że lokum takie nie zawsze wiąże się z wysokim standardem lokalu, to niskie czynsze zachęcają do starania się o nie.

Dlaczego urzędy mają programy przydziału nieruchomości?

Gmina musi mieć program przydziałów, który zawiera ustalenia priorytetów i procedur przydziału nieruchomości.

Urząd:

 • wyda formularz zgłoszeniowy każdemu zainteresowanemu mieszkaniem,
 • oceni, czy osobie, która złożyła wniosek należy się przydział socjalny,
 • oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy,
 • uporządkuje kolejno każde podanie zgodnie z kryteriami programu przydziałów,
 • powiadomi każdego wnioskodawcę, czy należy mu się pierwszeństwo przydziału.

Informacje o tradycyjnym systemie przydziałów

Według tradycyjnego systemu przydziałów, generalnie bazującego na punktowaniu, urząd oceni potrzeby mieszkaniowe wnioskodawcy, oszacuje ich priorytet oraz przedstawi odpowiednią ofertę mieszkaniową gospodarstwu domowemu z największą liczbą punktów.

Ubiegający się mogą dostać pozwolenie, by poinformować o swoich preferencjach odnośnie typu i lokalizacji mieszkania, tak że urząd weźmie to pod uwagę przy przedstawianiu oferty. Odmowa zaakceptowania przedstawionej oferty często prowadzi do otrzymania kary, np. zawieszenia na jakiś czas na liście oczekujących.

Nieruchomości trudne do wynajęcia

Dom może zostać zdefiniowany jako "trudny do wynajęcia", gdy zostały odrzucone trzy oferty lub gdy w regionie nie ma odpowiednich kandydatów. Twój urząd lokalny będzie aktywnie ogłaszał nieruchomości trudne do wynajęcia szukając chętnych. Pierwszeństwo dostaną wnioskodawcy będący już w rejestrze mieszkaniowym.

Możesz wstąpić do biura urzędu mieszkaniowego i zapytać o politykę przydziałów oraz ich procedury.

Poniższy link wskaże Ci szczegóły dotyczące Twojego miejsca zamieszkania oraz przeniesie Cię na stronę internetową Twojego lokalnego urzędu, gdzie dowiesz się więcej.

Ustalanie pierwszeństwa

Sam fakt, że dana osoba jest uprawniona do otrzymania przydziału, nie gwarantuje otrzymania zakwaterowania. Pierwszeństwo wnioskodawców jest ustalane przez program przydziałów oraz na podstawie liczby wniosków o domy socjalne i ich dostępność w regionie.

Jeśli chodzi o ustalanie pierwszeństwa, program przydziałów bierze pod uwagę przede wszystkim takie osoby, jak:

 • ludzie bezdomni
 • ludzie żyjący w niehigienicznych, zatłoczonych lub zaniedbanych budynkach
 • ludzie, którzy muszą dostać opiekę zdrowotną lub zasiłek
 • ludzie, którzy muszą przenieść się w dany region podporządkowany Councilowi, gdzie w przypadku braku przydziału wystąpiłyby trudności życiowe dla nich lub innych

Program przydziałów może dać dodatkowe pierwszeństwo wszystkim wymienionym powyżej, którzy mają pilną potrzebę zakwaterowania.

Systemy punktów i program kategoryzacji

Wiele urzędów rozwinęło kompleksowe systemy punktowe pozwalające rozróżnić poziomy zapotrzebowania ubiegających się o mieszkania, dzięki którym zwykle przydzielają dostępne mieszkania osobom z rejestru, które mają największą liczbę punktów.

Jednakże, niektóre urzędy korzystają z uproszczonych programów kategoryzacji. W tych drugich, wnioskodawcy są pogrupowani w "kategorie" odzwierciedlające różne stopnie zapotrzebowania na mieszkanie, które różnią się czasem oczekiwania.

Z reguły, liczba kategorii w systemie zależeć będzie od liczby wniosków w regionie i programach przydziałów ustalających priorytety dla ubiegających się.

Wynajem bazowany na wyborze

Niektóre urzędy dają możliwość wynajmu opartego na wyborze (CBL). Program CBL pozwala ludziom złożyć wniosek do dostępnego urzędu / zarejestrowanego dzierżawcy, który ogłasza się, np. w lokalnej prasie lub przez stronę internetową.

Wnioskodawcy widzą pełną ofertę dostępnych nieruchomości i składają wniosek na każdy dom, do którego zostaną dopasowani. Wygranym oferentem jest ten z największym priorytetem w programie. Urząd dostarcza odpowiedzi, co pomaga wnioskodawcom ocenić ich przyszłe szanse.

The Department for Communities and Local Government (DCLG) nałożył na wszystkie urzędy obowiązek wprowadzenia do roku 2010 programu wynajmu bazowanego na wyborze.

Jak ubiegać się o mieszkanie komunalne?

Procedury różnią się między sobą w zależności od regionu, ale wszystkie urzędy muszą kierować się pewnymi zasadami. Każdy wniosek będzie rozpatrzony, jeśli złożony został zgodnie z procedurą ich składania.

 1. Skontaktuj się z wybranym właścicielem socjalnym bezpośrednio, lub wejdź na jego stronę internetową w celu uzyskania formularza zgłoszeniowego. Pulą mieszkań councilowych zarządza zwykle urzędnik ds. mieszkaniowych (housing advisor) z wydziału mieszkaniowego (housing department). Lista spółdzielni mieszkaniowych dostępna jest w urzędzie miejskim – w wydziale mieszkaniowym.
 2. Wymagane dokumenty:
 • potwierdzenie zarobków  P60 i P45. 
 • Numer Ubezpieczenia Społecznego (NIN) (National Insurance Number);
 • Paszporty wszystkich osób uwzględnionych w zgłoszeniu
 • wydruki comiesięczne z konta bankowego 
 • akty urodzenia dzieci;
 • wszystkie poprzednie adresy zamieszkania w przeciągu ostatnich pięciu lat.
   
  Komentarze
  • Barbara Rogala
   19 sierpnia 2009, 17:08

   Dobra i rzeczowa treść

  • Zan Pokoje
   27 lutego 2010, 13:37

   Bardzo rzeczowe - pobrać formularz zgłoszeniowy z ich strony internetowej - jeśli oferują taką usługę - ktos nie czytal formularza albo taki formularz nie istnieje

  • Robert daniel
   29 marca 2010, 00:15

   konkret

  • Grazyna Wybraniec
   17 października 2010, 18:58

   konkretne i rzeczowe informacje

  • Mari
   31 grudnia 2010, 03:29

   czy ktos moze wie jak to wyglada z matka samotnie wychowujaca dziecko? czy jest jaka kolwiek szansa na dostanie komunalnego mieszkania w takim przypadku???

  • Pawel drzewko
   20 października 2011, 13:08

   nie powinenes dziekowac za ten artykul bo nie ma w nim detali potrzebnych ci do zalatwienia czego kolwiek ten system dziala troche innaczej i jest strasznie skorumpowany

  • Stan
   28 grudnia 2011, 21:55

   niech ktoś z Polaków spróbuje, w tych "urzędach" coś załatwić. Córka jest chora na epilepsje. Po roku chodząc w bólu, doczekała się operacji. Teraz ma wmawiany syndrom bólu. Straciła pracę gdzie pracowała cztery lata. I doszło nawet już do tego, że stwierdzono zdolność do pracy mimo sprzeciwu trzech lekarzy, i gdy chciała się zarejstrować jako szukająca pracy to nie można tego zrobić bo jest niezdolna (chora), ale chora nie jest tylko zdolna do pracy. Tak interpretuje to jeden urząd Job Centre. Dużo pisania,oj dużo

  • Janusz kaminski
   24 stycznia 2012, 21:56

   jak dlugo musze mieszkac w uk aby ubiegac sie o mieszkanie komunalne

  • Krysia niedzwiedzka
   12 czerwca 2012, 15:29

   ja juz jestem 5 lat na liscie i nic

  • Marta u
   12 czerwca 2012, 20:59

   Wydaje mi sie ze zle sie za to zabieracie:)Ja rowniez czekalam na mieszkanie i gdybym tylko siedzila w domku i co tydzien logowala sie na mieszkanie to do teraz bym go nie miala!!!Ludzie do nich trzeba chodzic pisac listy i sie przypominac ze istniejecie na tych listach!!!!!!Zycze Powodzenia

  • Marta u
   12 czerwca 2012, 21:01

   Ps.mieszkanie dostalam w ciagu roku:)Jestem mezatka z dwojka dzieci(polacy)

  • A b
   14 sierpnia 2012, 20:26

   POLACY NIE DOSTAJA MIESZKAN BO JE DOSTAJA NIELEGALNI IMIGRANCI Z FALSZYWYMI PAPIERAMI- AFRYKANIE I AZJACI - BENEFITY TEZ DOSTAJA, A POTEM PDNAJMUJE INNYM I TAK PIENIADZE ZARABIAJA.NIEKTORZY Z NICH W COUNCILACH PRACUJA NAWET DLATEGO POMAGAJA NIELEGALNYM I ASYLUM SEEKERS, KTORZY TU WJECHALI - I NA WJAZD BEZ ZADNEJ PRACY DOSTAJA BENEFITY 40-50 FUNTOW TYGODNIOWO Z TEGO CO WIEM, I MIESZKAJA NAJPIERW W DETENTION CENTRE W HOUNSLOW , GDZIE POLACY SPRZATAJA IM POKOJE, ZEBY PO KILKU MIESIACACH - TYGODNIACH ICH PRZENIESIONO NA COUNCILOWSKIE MIESZKANIA... TO JEST OKROPNA PRAWDA....O ASYLUM SEEKERS ...

  • A b
   14 sierpnia 2012, 20:49

   ONI W OGOLE NIE PRACUJA A PANSTWO ZAPEWNIA IM OPIEKE SOCJALNA Z NASZYCH PIENIEDZY KTORE PLACIMY - A NAJWIECEJ ICH JEST W BRENT COUNCIL GDZIE MIESZKAM ,JAKBY SIE WSZYSCY POLACY ZEBRALI I NAPISALI CALE PISMO DO Calego councilu Z ZAZALENIEM TO MOZE BY COS ZROBILI Z TYM ... I WIECEJ BY POLAKOW DOSTAWALO MIESZKAN...TU A NIE PIERD... ASYLUM SEEKERS... JA TEZ JESTEM ASYLUM
   SEEKER BO MIALAM CIEZKA SYTUACJE I TU MUSIALM PRZYJECHAC...TEZ MOGLAM BYC BEZDOMNA W POLSCE I CO NIKT MNIE TU NIE POWITAL I WSADZIL NA MIESZKANIE I DAL 40-50FUNTOW TYGODNIOWO TYLKO ZA TO ZE JESTEM ASYLUM SEEKER- UCIEKINIER

  • A b
   14 sierpnia 2012, 20:56

   BO JA TEZ NIM JESTEM...TYLKO SAMA DOLAM SOBIE RADE UTRZYMAC SIE W TYM KRAJU... OD 8 LAT I ZA TO POWINNAM DOSTAC MIESZKANIE...WIELE RAZY MIALAM MAJAC STALA PRACE MUSIALAM JA ZMIENIC BO LANDLORD NIE PLACIL SWOJEMU COUNCILOWI OD KTOREGO WYNAJMOWAL I DO MNIE PRZYCHODZILY LISTY Z EVICTION Z COUNCILU ZE EKSMITUJA I CALY DOBYTEK MEBLE WSZYSTKO WYNIOSA, A JA MU PLACILAM CO MIESIAC - TAKI PIRDO.. AFRYKANIEC DOSTAL MIESZKANIE Z COUNCILU PO ZNAJOMOSCI A TERAZ JE PODNAJMUJE.. POLAKOM .. NIE LODZCIE SIE POLACY...JAK MACIE JAKIEGOS CZARNEGO LANDLORDA TO Z PEWNOSCIA NIELEGALNY EMIGRANT Z PAPIERAMI...

  • A b
   14 sierpnia 2012, 20:59

   NIECH KUR.. SPRAWIEDLIWOSCI STANIE SIE ZADOSC W KONCU...!!!

  • Cumcum
   14 sierpnia 2012, 21:13

   wystarczy wejsc na arhag association to jest cos w rodzaju wspolnoty mieszkaniowej . na pierwszej stronie. pisza ze zapewniaja housing dla imigrantow z afryki, i azji....i tyle to troche dziwne .. ze oni maja priority...ciekawe kto na stolku tam siedzi na samej gorze.. pewnie z nowu sam afrikaniec nielegal....

  • Xcx
   14 sierpnia 2012, 21:18

   w londynie co drugi nielegalny emigrant, pracuja wszedzie, panstwo ich nie kontroluje...w a major brent tez moze ma falszywe papiery...dlatego tylu ich tu jest

  • X
   14 sierpnia 2012, 21:40

   asylum seekers nie musza placic council taxu. ciekawe dlaczego my musimy

  • G
   14 sierpnia 2012, 21:45

   bo pracujemy ??? i tez jestesmy asylum seekers ...

  • IVON namiel
   10 września 2012, 22:05

   Dlaczego ludzie myla sie,socjalne to socjalne a temprrary to temporrary.

  • Monia
   13 kwietnia 2013, 16:30

   a powiedzcie mi jaka grupe wam przyznali i co wplynelo na to ze w tak krotkim czasie dostaliscie mieszkanie?Ja mieszkamz mezem i dwojka malych dzieci 3l i 7m-cy mieszkamy w 1bed na 30m2 dostalismy grupe C ale odwolalismy sie zrobilismy zdjecia obecnych warunkow mieszkaniowych gdzie jest straszna wilgoc i grzyb.Czekamy na odzew od nich.

  • Malanorth
   3 sierpnia 2014, 23:19

   jak sie oszczedza na ksiegowych i ich pomocy w zalatwieniu mieszkania to pozniej mozna sie zalic na londynku

  • Iwa
   26 września 2014, 20:38

   Witam. Mieszkam w londynie ponad rok z dwojka dzieci i mezem. Nasz Landorf sprzedal dom i mamy opuscic miszkanie. Niestety z agencji nie mozemy wynajac bo za niskie dochody. Bylismy wczoraj w Cansylu ubiegac sie o mieszkanie socjalne ale odmowiono nam poniewaz musimy przebywac tu min 3 lata nawet jesli jestesmy zagrozeni bezdomnoscia. Czy to prawda??

  • Legioner
   1 października 2014, 16:56

   ~Iwa... naucz sie cholera angielskiej pisowni albo uzyj google! @Nasz Landorf... " a kto to cholera jest? "Bylismy wczoraj w Cansylu.. " a co to jest takiego?

  • Rem
   13 października 2014, 17:29

   "~Legioner
   ~Iwa... naucz sie cholera angielskiej pisowni albo uzyj google! @Nasz Landorf... " a kto to cholera jest? "Bylismy wczoraj w Cansylu.. " a co to jest takiego?"

   Ot prawdziwa polska natura :P. Gratuluję

  • Kasia kkkk
   16 listopada 2014, 20:42

   czy mozna ubiegac sie o mieszkanie socialne,bedac wlascicielem nieruchomosci w PL? wg mnie raczej to niezgodne z prawem....

  • Do Sebastiana Czajkowskie
   2 grudnia 2014, 14:25

   Cos ci sie w glowie poprzestawialo chlopie ! Co za bzdury wypisujesz, ze po czterech latach koszt mieszkania socjalnego jest rowny z wynajeciem mieszkania ! Ja mam socjal (trzy pokoje) i place 126 funtow na tydzien oprocz rachunkow i gdzie to porownac z wynajetym mieszkanie ? Chyba nigdy w Anglii nie byles a glupoty wypisujesz ....

  • Tymon
   28 kwietnia 2015, 14:26

   witam wszystkich ludzie co wy za głupoty wypisujecie wniosek o mieszkanie kazdy może zlozyc i kazdy dostanie ja z partnerką dostałem 3 pokojowe i place 355 miesiecznie dom z ogrodem , jestem z lancashire , czekam na mieszkanie 4,5 miesiaca , i mam w nowym budownictwie , pozdrawiam

  • Zuzia1
   23 maja 2015, 00:03

   ja dostalam mieszkanie 4 lata temu i to byl moj blad. mieszkanie jest stare, wcale nie takie tanie w wiezowcu gdzie jest 99 mieszkan a bedbugsy lataja jak oszalale. sasiedzi pija, cpaja i nikt nie pracuje. mieszkanie counsilowskie to nie taki raj jak sie wydaje

  • Zuzia1
   23 maja 2015, 00:23

   to jak szybko dostaniemy mieszkanie zalezy od regionu w ktoym mieszkamy. tam gdzie jest duzo mieszkan dostaniemy szybko. i przestancie z ta dyskryminacja. dlaczego w polsce nie staraliscie sie o mieszkania komunalne? bo gowno byscie dostali a przeciez w polsce polacy nie dyskryminuja polakow- prawda?

  • Janioplejboj
   5 lipca 2015, 20:13

   hej a jaka sytuacja w Huddersfield
   West Yorkshire jak sie ma 4 dzieci to dadza domek? ja nie mam dzieci pytam o znajomo

  • Poradnik
   6 lipca 2015, 15:18

   @Janioplejboj
   Wielu Polaków otzrymało mieszkania w Hudersfield, nie wszyscy domek. Musi Pan próbować.

  • Olka
   1 września 2015, 17:36

   a ja czekalam miesiac od rozpatrzenia aplikacji :)

  • Niqa
   15 września 2015, 00:30

   ja zlozylam aplikacje na poczatku roku gdy mąz sie ciezko rozchorowal, zaczely sie operacje, szpitale, ja praca na pol etatu , dwoje dzieci w wieku 2 i niecale 8 lat. odmowili nam i napisali ze jak syn skonczy 8 lat wtedy mozemy sie starac- bo poki co dzieci moga miec wspolny pokoj.(wynajmujemy 2bedroom) Wogole nie wzieli choroby męza pod uwage ani grzyba. Syn wlasnie ukonczyl 8 lat i teraz dostalam categorie C i szczerze nie bardzo wiem co dalej powinnam z tym zrobic. czy ktos doswiadczony moze posluzyc radą ? z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam

  • Adrian
   11 stycznia 2016, 17:34

   Zapytanie

  • Justa
   5 września 2016, 20:56

   Wezcie sie do roboty LAMUSY, a nie mieszkania socjalne wam wglowie !!!!!

  • Oculus Propheta
   26 listopada 2016, 21:22

   ~Justa

   Wezcie sie do roboty LAMUSY, a nie mieszkania socjalne wam wglowie !!!! Wiesz miszkam w Anglii od 9 lat i tyle samo pracuje .5 lat pracowalem w jednej fabryce 6-7 dni w tygodniu na nocna zmiane od 6 wieczorem do 6 rano . Teraz pracuje w innej fabryce 10 godzin dziennie 50 tygodniowo i chce sie starac o socjalne mieszkanie i ty debilu nazywasz mnie lamusem > Jeb..ny mocherowy berecie

  • Kjkjkjkj
   21 marca 2019, 14:44

   odgrzewane kotlety z 2012 roku. Ludzie co wy piszecie?

  • Maro
   3 kwietnia 2021, 17:11

   Przeczytalem kilka komentarzy i znowu to samo.
   Sa tutaj opisy ludzi ktorzy maja od dluzszego czasu problemy z dostaniem mieszkania socjalnego. I jest druga grupa ludzi ktora te mieszkania juz dostala.
   Chelpia sie tym niesamowicie. Znalazly one troche cZasu zeby sie tym pochwalic. Ale nie potrafia znalezc kolejnej chwili zeby pomoc tej pierwszej grupie ktora o te mieszkania stara sie bezskutecznie. Jak fajnie byloby zobaczyc wpisy wszystkich ludzi ze kazdy ma swoje przyslowiowe cztery katy. Pozdrawiam wszystkich I Wesolych Swiat Wielkanocnych.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.02.2024
  GBP 5.0407 złEUR 4.3186 złUSD 3.9994 złCHF 4.5361 zł
  Reklama