Masz już brytyjskie obywatelstwo? Paszporty i wizy w Wielkiej Brytanii

23 lipca 2018, Londynek.net 210
Masz już brytyjskie obywatelstwo? Paszporty i wizy w Wielkiej Brytanii
Przed podróżą warto sprawdzić, czy paszport będzie odpowiednio długo ważny. (Fot. Thinkstock)

Każdy Brytyjczyk podróżując za granicę musi posiadać paszport.
W zależności od tego, który kraj odwiedzisz oraz jaki jest cel Twojej podróży, możesz potrzebować wizy.

Paszport podróżującego  musi być ważny na cały czas wyjazdu. Składanie wniosków o paszporty można wykonać w The Identity and Passport Service.

Niektóre kraje nalegają, aby Twój paszport był ważny przez co najmniej sześć miesięcy po dacie wjazdu do kraju.

Jeśli masz jakieś pytania o tych wymogach, zapytaj w konsulacie lub ambasadzie w UK.
 

Przed i w czasie Twojej podróży:

 • przechowuj w bezpiecznym miejscu oddzielnie od paszportu numer swojego paszportu, datę i miejsce wydania;
 • jeśli w hotelu, w którym się zatrzymasz, jest bezpieczna przechowywania, tam zostaw kopie na czas Twojego pobytu;
 • sprawdź datę wygaśnięcia paszportu;
 • weź kontakt do znajomego lub rodziny i zostaw u nich kopię;
 • weź ze sobą inny dokument tożsamości, na którym jest Twoje zdjęcie;
 • niezwłocznie skontaktuj się z najbliższym brytyjskim konsulatem lub ambasadą, jeśli Twój paszport zaginął lub został skradziony.
   

Ile kosztuje paszport?
Kosz paszportu będzie różnił się w zależności od tego, w jaki sposób złożysz wniosek. Na przykład: Więcej dowiesz się na stronie The Identity and Passport Service lub zadzwoń do The Passport Fee Information Line: 0300 222 0000.

 Składanie wniosku o paszport
Istnieją cztery różne sposoby składania wniosku o paszport:

 • przez Internet na stronie the Identity and Paszport Service (IPS)
 • w jednym z 2 300 sklepów partnerskich
 • na poczcie, korzystając z formularza (otrzymanego na poczcie lub z IPS)
 • osobiście w lokalnym biurze.

Tutaj możesz:

 • Złożyć wniosek o paszport przez Internet
 • Poprosić o formularz wniosku
 • Znaleźć najbliższy sklep partnerski IPS
 • Znaleźć swoje lokalne biuro paszportowe

Rozmowa kwalifikacyjna

Od kwietnia, każda osoba w wieku 16 lat lub powyżej, która składa pierwszy raz wniosek o paszport, może mieć rozmowę kwalifikacyjną jako część procesu składania wniosku. Rozmowa potwierdzi, że wniosek na pewno należy do aplikanta i że jest on prawdziwym właścicielem dokumentów potwierdzających tożsamość.

Jeśli byłeś wcześniej posiadaczem paszportu dla dziecka, nie będziesz musiał przejść rozmowy kwalifikacyjnej, by otrzymać swój pierwszy paszport dla osoby dorosłej. O rozmowę kwalifikacyjną zostaniesz poproszony tylko wtedy, jeśli nigdy wcześniej nie posiadałeś paszportu.
 

Wnioski powinny składane w zwyczajny sposób, lecz po ich wysłaniu otrzymasz list proszący Cię o umówienie się na rozmowę. Na początku, nie każda osoba składająca wniosek o paszport pierwszy raz będzie musiała przejść przez tę rozmowę. Jeśli nie otrzymałeś tego listu w przeciągu ośmiu dni roboczych od momentu otrzymania przez urząd Twojego wniosku, nie będziesz musiał przejść przez rozmowę kwalifikacyjną.

Wizy
 Jeśli wybierasz się w jakieś miejsce poza terytoriami brytyjskimi, być może będziesz musiał złożyć wniosek o wizę w ambasadzie lub konsulacie docelowego kraju. Strona internetowa The Foreign Office zawiera szczegóły o kontaktach z zagranicznym ambasadami w UK. Niektóre kraje umieszczają informacje o wizach na swoich stronach internetowych - więc, na przykład, strona internetowa ambasady Stanów Zjednoczonych zawiera takie detale dot. tego, kto potrzebuje wizy, aby wjechać do tego kraju.
 

Jeśli jesteś obywatelem terytoriów podległych Wielkiej Brytanii, obywatelem brytyjskim poza krajem, poddanym obywatelem brytyjskim, osobą narodowości brytyjskiej za granicami lub osobą chronioną przez Wielką Brytanię, być może będziesz musiał złożyć wniosek o wizę, która nie jest wymagana od obywateli brytyjskich.
 

Podwójne obywatelstwo
Zadaniem Konsula Brytyjskiego jest ochrona interesów Brytyjczyków przebywających za granicą. Niektórzy obywatele brytyjscy posiadają podwójne obywatelstwo, co oznacza że są również obywatelami innego kraju. Posiadanie podwójnego obywatelstwa może mieć wpływ na poziom pomocy jakiej może udzielić Ci konsul.

Składanie wniosku o paszport
The Identity and Passport Service zaleca składanie wniosku przez Twój najbliższy urząd pocztowy lub biuro podróży Worldchoice; mogą oni sprawdzić, czy wypełniłeś formularz prawidłowo i czy posiadasz odpowiednią dokumentację - może to zaoszczędzić czas. Zwykle dostaje się paszport w okresie dwóch tygodni.

 Jeśli złożysz wniosek przez pocztę, The Identity and Passport Service musi zająć nim, jeśli jest poprawnie wypełniony, od razu w przeciągu trzech tygodni. Nie dotyczy to wniosków o wyrobienie nowego paszportu z powodu zagubienia, kradzieży lub uszkodzenia obecnego.

 Dla wniosków osobistych, The Identity and Passport Service zapewnia w swoich biurach gwarantowany jednodniowy serwis (premium) i gwarantowany jednotygodniowy czas oczekiwania (fast track). Jeśli chciałbyś skorzystać z tych nowych gwarantowanych usług, musisz umówić się, dzwoniąc do the Paszport Adviceline pod numer 0870 521 0410. Jednodniowy serwis (premium) niedostępny jest dla klientów składających wniosek po raz pierwszy o zamianę zagubionego, ukradzionego lub zniszczonego paszportu.

 Bez względu na to, z którego sposobu składania wniosku skorzystasz, lepiej nie planować podróży dopóki paszport nie zostanie wydany.

Świadectwo urodzenia
Aby otrzymać paszport dla dziecka, będziesz potrzebował jego pełne świadectwo urodzenia; może to nie być to, które wręczono Ci przy rejestracji urodzin dziecka. Pełne świadectwo zawiera zarówno szczegóły o ojcu jak i matce. Po więcej informacji, skontaktuj się z urzędem stanu cywilnego w rejonie, w którym urodziło się Twoje dziecko.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Mantagora

Z tego co się orientuję Wielka Brytania uznaje tylko jedno obywatelstwo. Skąd wiadomość, że obywatele UK mogą starać się o więcej niż jedno obywatelstwo?

~STS

Wspaniałe informacje! Pozdrawiam Portal po kilku latach przerwy. STS

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama