Konto w banku w Wielkiej Brytanii

19 lutego 2019, Londynek.net 200
Konto w banku w Wielkiej Brytanii
Posiadanie konta w banku w Wielkiej Brytanii jest konieczne, jeśli chce się w tym kraju pracować. (Fot. Getty Images)

Życie bez konta bankowego w Wielkiej Brytanii jest niemożliwe. Rachunek musi posiadać każdy, kto pracuje lub chce podjąć pracę na Wyspach.

Brytyjscy pracodawcy niezwykle rzadko zgadzają się na wypłacenie pensji pracownikowi w formie innej niż bezgotówkowa. Ze względu na ceny przelewów, posiadanie konta w polskim banku niestety nie może być brane pod uwagę. Warto posiadać rachunek w Wielkiej Brytanii choćby dlatego, że konto często bywa wykorzystywane do potwierdzenia naszej tożsamości.

Procedury związane z obsługą konta są proste i dosyć podobne do tych, które obowiązują w Polsce, jednak mimo wszystko warto się dowiedzieć, jak założyć konto w banku i jakie dokumenty są do tego potrzebne.

Wybór banku

Warto więc zapoznać się z tym, co oferują banki w Wielkiej Brytanii i zdecydować, który będzie najbardziej odpowiedni. Należy także pamiętać, że istnieją także różne rodzaje kont bankowych.

Wszystkie najważniejsze informacje o rodzajach kont można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych banków. W każdym oddziale można też znaleźć materiały informacyjne w postaci ulotek. Kopalnią wiedzy na temat banków mogą też być znajomi, którzy dłużej mieszkają w Zjednoczonym Królestwie.

Niektóre z banków (np. Lloyds czy HSBC) zatrudniają pracowników mówiących po polsku do obsługi klientów słabo mówiących po angielsku. 

Pełną listę banków w Wielkiej Brytanii można znaleźć na stronie The Bank of England tutaj.

Jakie konto?

Klienci banków mogą wybrać konto bieżące, jego właściciel otrzyma wówczas do dyspozycji kartę bankową debetową lub kredytową. Można wybrać current account, czyli odpowiednik standardowego ROR, albo basic account – rachunek osobisty dla osób pobierających emeryturę, rentę lub dla których jedynym źródłem utrzymania są zasiłki,

Posiadając konto oszczędnościowe właściciel konta nie otrzyma ani karty kredytowej, ani debetowej, a jedynie kartę elektroniczną.

Dokumenty wymagane do otwarcia konta

Do otwarcia rachunku bankowego w Wielkiej Brytanii niezbędne jest przedstawienie następujących dokumentów:

  • dowód tożsamości – najlepiej paszport. Uznawany też jest dowód osobisty i międzynarodowe prawo jazdy;
  • potwierdzenie adresu zamieszkania w Wielkiej Brytanii, może to być umowa najmu mieszkania albo rachunki za gaz, prąd. Na umowie albo rachunku  musi znajdować się imię i nazwisko ubiegającego się o otwarcie konta w banku;
  • legitymacja studencka dla ubiegających się o konto studenckie;

Jak otworzyć konto po przyjeździe na Wyspy?

Otwarcie konta bez potwierdzenia adresu obecnie w każdy banku wygląda inaczej. Zależy to tak naprawdę od kaprysu pracowników banku.

Wiele osób próbuje przez internet założyć przedpłaconą kartę bankową – czyli kartę, na którą można wpłacić dowolną sumę i potem używać jej jako normalnej karty płatniczej. W trakcie zakładania takiej karty otrzymujemy po kilku dniach list z potwierdzeniem otwarcia konta. Ten list w niektórych placówkach powinien zadziałać jako potwierdzenie adresu.

Jeśli ktoś wyrobił już NIN może zarejestrować swoją działalność, brytyjska skarbówka przyśle list z potwierdzeniem rejestracji jako samozatrudniony, na którym będzie znajdowało się imię, nazwisko, numer NIN i adres.

Jeśli w jednej placówce banku spotkamy się z decyzją odmowną otwarcia konta, warto spróbować w innym oddziale tego samego banku lub skorzystać z oferty konkurencji. 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Kastel

Nic nie piszecie co w przypadku jesli np.czasowo traci sie dochody ze wzgledu na stan zdrowia np.PO operacji kolana,czas rekonwalescencji ok.12tygodni a jest nieduzy kredyt do splacania czy oplata ubezpieczenia pojazdu.

~Korektor

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama