Karta CSCS

27 kwietnia 2018, Londynek.net 100
Karta CSCS
Posiadanie certyfikatu CSS jest również dowodem znajomości przepisów BHP. (Fot. Thinkstock)

Posiadanie certyfikatu CSCS jest konieczne do pracy na brytyjskich budowach. Z pewnością zwiększa też szanse na znalezienie zatrudnienia w firmach budowlanych. Dokument jest warunkiem wstępu na większość placów budowy w Zjednoczonym Królestwie.

Dokument CSCS (Construction Skills Certification Scheme) określa specjalizację i poziom doświadczenia pracowników budowlanych oraz potwierdzający znajomość obowiązujących na budowach przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy (Health and Safety).

Obowiązek posiadania tej karty został wprowadzony w 1995 roku i miał na celu podniesienie jakości usług i poziomu bezpieczeństwa w branży. Obecnie dokument jest wymagany od pracowników niemal we wszystkich zakładach branży budowlanej na Wyspach.

Pracodawcy w Wielkiej Brytanii z branży budowlanej bardzo często wymagają od pracownika posiadanie karty CSCS, zwanej również czasem Safety Pass lub Safety Passport. Do uzyskania karty CSCS konieczne jest zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Dokument

Karta wydawana jest przez CITB (Construction Skills), czyli krajową organizację zajmującą się kursami przygotowującymi do pracy w zawodach budowlanych.

Na karcie znajdują się: zdjęcie i nazwisko jej właściciela, informacje o wykonywanym przez niego zawodzie, informacje o poziomie uzyskanych kwalifikacji, a także o tym, że jej właściciel przeszedł przeszkolenie bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Test). Karta wydawana jest na 3 lub 5 lat.

Dokładna data wygaśnięcia ważności certyfikatu CSCS umieszczona jest na karcie. W celu jej odnowienia można zadzwonić pod numer infolinii CSCS: 0344 994 4777.

Rodzaje kart CSCS

Istnieje kilkanaście rodzajów kart CSCS, które obejmują łącznie ponad 350 zawodów sektora budowlanego. W zależności od specjalności i poziomu doświadczenia, można ubiegać między innymi o następujące rodzaje tego dokumentu:

  • GREEN CARD - robotnicy żartują, że to dokument dla tych, którzy na budowie są jeszcze "zieloni". Ta karta uprawnia do wykonywania prostych prac, np. na stanowisku pomocnika budowlanego, murarza lub tynkarza.
  • RED CARD - przeznaczona jest dla praktykantów
  • BLUE CARD - doświadczeni robotnicy, ubiegać się mogą o nią jedynie niektórzy pracownicy posiadający doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. 
  • BLACK CARD - dedykowana jest dla kadry kierowniczej
  • GOLD CARD - zarezerwowana wyłącznie dla najlepszych pracowników lub brygadzisty

 Dokładne wytłumaczenie każdego rodzaju karty CSCS znajduje się na stronie internetowej: https://www.cscs.uk.com/applying-for-cards/types-of-cards.

Proces otrzymania kart CSCS 

Otrzymanie dokumentu poprzedzone jest egzaminem - Construction Skills Health, Safety and Environment Test.

W tym celu należy zatelefonować pod numer telefonu: 0344 994 4777. Konsultant oceni, o który rodzaj karty kandydat powinien się ubiegać i wyśle formularz zgłoszeniowy. Za egzamin trzeba zapłacić 19,50 funtów, koszt samej karty to 30 funtów.

Na stronie www.cscs.uk.com umieszczono specjalny film demonstrujący drogę ubiegania się o certyfikat.

Egzamin

Wszystkie testy trwają 45 minut i składają się z 50 pytań wielokrotnego wyboru. Wśród nich jest
12 pytań dotyczących tego, jak należy zachowywać się na placu budowy i 38 pytań ze znajmości przepisów BHP (Health, Safety and Environment Test).

Egzaminy CSCS odbywają się w ponad stu akredytowanych centrach oraz mobilnych ośrodkach egzaminacyjnych w całym Zjednoczonym Królestwie. Test można zamówić telefonicznie pod numerem telefonu: 0344 994 4488 lub online poprzez stronę: www.citb.co.uk/cards-testing/health-safety-environment-test.

Dokumenty potrzebne do ubiegania się o kartę

Po zdaniu egzaminu wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni formularz. W zależności od rodzaju pracy są to:

  • Craft & Operative Application Form,
  • Professionally Qualified Person Application Form
  • Technical, Supervisor or Manager Application Form
  • Employer Applications for multiple cards

Formularze zgłoszeniowe można znaleźć tutaj.

Do formularza zgłoszeniowego należy dołączyć zdjęcie paszportowe, kopię zaświadczenia o zdanym egzaminie. Przygotowany komplet zgłoszeniowy trzeba wysłać na adres:

PO Box 114,
Bircham Newton,
King's Lynn, Norfolk 
PE31 6XD


Koszt otrzymania karty CSCS

Łączny koszt otrzymania karty CSCS wynosi 49,50 funtów. 19,50 funtów trzeba zapłacić za test i 30 funtów za samą kartę.

Czas oczekiwania na kartę CSCS

Ubiegający się o certyfikat powinien otrzymać kartę w ciągu 20 dni. 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Korektor

Komentarz usunięty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 18 października 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9671 zł 0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2844 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8503 zł -0.01 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8969 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9316 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama