Jak poskarżyć się na landlorda w Wielkiej Brytanii?

2 maja 2018, Londynek.net 600
Jak poskarżyć się na landlorda w Wielkiej Brytanii?
Wiele osób w Wielkiej Brytanii popada w konflikt z landlordem. (Fot. Thinkstock)

Masz cieknący dach, zagrzybione ściany, a może właściciel mieszkania odciął dostęp do ogrzewania? Wiele osób z Wielkiej Brytanii nie wie, w jaki sposób poradzić sobie w sytuacji konfliktu z landlordem.

Tylko w ciągu jednego roku aż 17 tysięcy lokatorów poskarżyło się na prywatnych landlordów w Wielkiej Brytanii. W konflikt popadło jeszcze więcej – 125 tys. Eksperci z fundacji Shelter, która podała dane do wiadomości przewiduje, że niezadowolonych wynajmujących może być jeszcze więcej.

Najemcy najczęściej skarżą się na ignorowanie usterek, naruszanie prywatności, a w skrajnych przypadkach napaść.

Landlord w Wielkiej Brytanii nie jest bezkarny, można złożyć na niego zażalenie albo wnieść przeciwko niemu sprawę do sądu.

Zanim złożysz skargę

Zażalenia w różnego instytucjach to końcowy etap sporu z landlordem. Zanim do tego dojdzie, należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba prowadzić dokumentację rozmów z właścicielem mieszkania. Należy zgromadzić maile, zdjęcia usterek, daty, zeznania świadków.

Gdzie złożyć skargę?

Skargę na landlorda można złożyć u niego samego. W wielu przypadkach spór można rozstrzygnąć na tym etapie. Wystarczy tylko napisać oficjalny list z konkretnymi zarzutami.

Zażalenie na nieuczciwego landlorda można złożyć w urzędzie dzielnicy, w której mieszkamy. W każdym jest tzw. Tenancy Relations Officer (TRO).

W przypadku kiedy landlord nie chce naprawić cieknącego dachu, zepsutego bojlera czy zniszczonej kuchenki, można zwrócić się o pomoc do Environmental Health Officer (EHO).

Skargę na nieuczciwego właściciela mieszkania można także złożyć do parlamentarzysty z okręgu oraz radnego.

Jeżeli landlord jest zarejestrowany, można złożyć na niego skargę w National Landlords Association albo w Residential Landlords Association.

Bezprawne zachowania właściciela mieszkania, na przykład obrażanie, naruszanie prywatności czy napaść powinno zgłaszać się na policję.

W ostateczności można zwrócić się do sądu, ale jest to kosztowna sprawa.

Szukasz porady?

Konsultacji w sprawie sporu z landlordem udziela fundacja Shelter, z którą można skontaktować się poprzez jej stronę internetową: shelter.org.uk/advice lub pod numerem infolinii: 0808 800 4444.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gov.uk

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (6)


~Tomaski

wielka sciema z tym straszeniem landlord mnie straszyl ze mnie zabije nagralem to zglosilme na policje i nic, sheltr czy cab nic nie pomagaja tylko przez telefon powspolczuja jak mnie wyrzucili na ulice

~Landlord

A gdzie się można poskarżyc na lokatora i to jest pytanie bo jak lokator pije ćpa nie płaci za pokój i jescze cie na koncu okradzie to jest ok4

~Iza

No jak okradnie to na policje.Ale co ja man powiedziec mam dziecko rocZne a teraz toalety wy i ja dwa razy na dove, zlew nie dziala a zapomnialam ze pralka tez bo zalewa sadiada.Mam landlord co robi tak aby nie zrobic.Byl ten facet EHO i wtedy dzialallo.Od jego wizyty minely dwa dni i juz nie dziala.Poza tym mam myszy to powiedzial dziad ze w Londynie maja wszyscy

~Ania13

Szczerze mowiac to landlord jest nie tykalny a te wszystkie firmy ktore sie reklamuja wielka pomoca to sciema

~Ofiara

Tak Landrord jest bezkarny.Nikt go jakos nie rusza.Niedawno zostalismy okradzeni przez angielke,budynek zaczol sie sypac.Oszukiwala,wchodzila do mojego mieszkania jak chciala,byly liczne wywyzwiska na nas i na innych mieszkancow.Emigranci byli dyskryminowani.Budynek byl zaniedbany brudny,ludzie zostali bez dachu nad glowa z dnia na dzien pookradani(takze anglicy).Wiele osob mialo tam psy i byly atakowane przez landlandrorda psy.Council i policja nic nie robia.I po co pisac o organizacjach jak kazdy ma polakow i innych przybyszow gdzies???Takze anglikow.Posiadam zdjecia i video.Ale jakos nikt z

~Czytelnik

Landlordzi w UK to osychoaci. Ch a trzeoac kasy Ile wlezie I maja tej kasy z rentu ale zeby wyremontiwac mieszkanie cos zrobic zeby na myszy nue bylo to nic. Zubozaja wyglada mieszkam w londynie. Osobiscie mnie sie wymiotoeac chce jak widze co ponie ktore mies, kania

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama