Menu

Jak napisać wartościowe CV?

Jak napisać wartościowe CV?
CV to jedyna szansa, aby przyciągnąć uwagę rekrutera - warto o tym pamiętać. (Fot. Getty Images)
Badania w UK wykazały, że przeciętny pracodawca potrzebuje mniej niż minutę, aby ocenić na podstawie CV, czy warto kogoś zatrudnić. Dlatego dobrze wiedzieć, jak się do tego zabrać. 

Reklama
Reklama

Czy Twoje CV jest wystarczająco dobre? Ankieta przeprowadzona wśród 1 000 rekruterów przeprowadzona przez firmę Adecco Retail w 2022 r. wykazała, że ​​pracodawca potrzebuje 34 sekund na podjęcie decyzji, czy CV jest warte dalszego rozważenia. 

Utarte frazesy, kłamstwa i literówki to powody, dla których ludziom nie proponuje się rozmowy kwalifikacyjnej. Jak więc stworzyć idealne CV? Oto wskazówki, które warto mieć na uwadze.

Przedstaw się jako osoba odpowiednia do danej pracy

Udane CV to takie, które się wyróżnia. Trzeba jednak w pierwszej kolejności upewnić się, że jest adekwatne do pracy, o którą się staramy.

David D’Souza z Chartered Institute of Personnel and Development, profesjonalnej grupy zajmującej się szeroko pojętym HR-em radzi, aby "zainspirować się opisem stanowiska i pod nie stworzyć swoje CV".

Ekspert dodaje, aby nie być również nadgorliwym i nie pisać listu motywacyjnego, jeśli pracodawca o to nie poprosił w ogłoszeniu.

Uważaj, jakich słów używasz

Unikaj nic nie znaczących wyrażeń, takich jak pasja, pracowity i zespołowy. 

"Oczywiście wszystko zależy od rodzaju wykonywanej pracy, ale używaj  słów, które coś znaczą" - wskazuje Ruth Cornish, ekspertka ds. HR, który prowadzi firmę konsultingową Amelore.com.

Dodaje również, aby nadawać sens używanym przymiotnikom. "Jeśli informujesz kogoś, że zawsze dążysz do celu, sprecyzuj jaki jest cel i co chcesz osiągnąć" - sugeruje.

Poproś kogoś o feedback

Wielu ludzi ma problem, aby spojrzeć na siebie w pozytywnym świetle i ma to odzwierciedlenie również w CV.

Większość z nas nie jest w stanie spojrzyć na życiorys "oczami osoby trzeciej" - w taki sposób, jakby czytało go po raz pierwszy.

Dlatego eksperci sugerują, aby poprosić znajomego o zerknięcie okiem na nasze CV i wyrażenie swojego zdania.

Krótko i na temat

"Bądź zwięzły i nie bój się usuwać ze swojego CV tego, co nie ma żadnego znaczenia dla podejmowanej roli" - radzi David D'Souza.

"Ludzie mówią o tradycyjnym limicie dwóch stron, ale zależy to od branży i stażu pracy. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli uda ci się ograniczyć go do dwóch stron, rekruter będzie zachwycony" - dodaje.

Nie popełniaj literówek

Rekruterzy będą oceniać CV również na podstawie błędów, zarówno w strukturze, jak i ortografii lub interpunkcji. 

"Używaj autokorekty lub poproś kogoś o sprawdzenie błędów" - radzi David D'Souza.

Upewnij się, że CV rzeczywiście odzwierciedla Ciebie.

Bardzo ważny jest wygląd i styl CV - szczególnie, gdy go spersonalizujemy.

"Jakiej czcionki użyłeś? Czy trzymałeś się jednej czy kilku? Które frazy wytłuszczyłeś? Dodałeś nagłówek? Pomyśl, czy nie warto dodać odrobiny koloru. Naprawdę możesz zrobić wiele, aby dopracować swoje CV pod siebie" - wskazuje Ruth Cornish.

Nie bój się podawać istotnych faktów z życia

Zamiast pisać o swojej pasji do zwierząt i doświadczeniu nabytym podczas podróży, przyznaj się, że byłaś na urlopie macierzyńskim. Dlaczego?

"Ludzie obecnie rozumieją, jak ważne jest spędzanie czasu z dziećmi" - zauważa Ruth Cornish.

Zdjęcie w CV? "Niekoniecznie"

David D’Souza nie jest fanem umieszczania zdjęć w CV.

"To dość problematyczne, bo zachęcasz w ten sposób ludzi do oceny Twojego wyglądu, a nie tego, co sobą reprezentujesz" - argumentuje.

Uwzględnij interesujące hobby

Jeśli lubisz np. sporty zespołowe, warto o tym delikatnie wspomnieć.

Kluczem jest jednak unikanie takich hobby, które nie mówią nic o Tobie samym.

"Spędzanie czasu z przyjaciółmi jest przykładem hobby, które w zasadzie nic nie mówi" - zauważa David D'Souza.

A może w ogólne nie rób CV?

"Widziałam osoby, które zamiast CV wysyłają klip wideo, w którym opowiadają o sobie" - informuje Ruth Cornish.

"To coraz częstsze zjawisko u młodych ludzi. Zamiast mówić, jak bardzo jesteś kreatywny, masz szansę to udowodnić" - dodaje.

Dodaje jednak, że nie w każdym sektorze rozwiązanie to się sprawdzić.

"Niektórzy rekruterzy Cię pokochają, inni znienawidzą" - zauważa

"Pracownicy działu HR stawiają jednak wiele poprzeczek i przeszkód, a wysyłając materiał wideo po prostu je obchodzisz. Mówisz im wprost: czy mogę dla Was pracować? A oni często odpowiedzą twierdząco, widząc Cię jako wartościową osobę" - dodaje.

Jeśli Twoje CV się wyróżni i otrzymasz zaproszenie na interview, zachęcamy do skorzystania z naszego poradnika: Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

    Komentarze
    • Haha serio
      27 czerwca 2023, 17:21

      A teraz dostosuj sie do wskazuwek, zrób wysmienite CV , zdobadz prace marzen a nastepnie nic co jest w cv sie nie bedzie zgadzało...kto wymysla takie bzdury o cv i jeszcze głupszym liscie motywacyjny> praca jest po to by zarabiac..nic poza tym.

    • Jestem
      31 grudnia 2024, 11:47

      To prawda,CV to jedno wielkie kłamstwo!!! Ludzie wypisują rzeczy,które ich ich nie dotyczą....to samo z rozmową kwalifikacyjna-umiesz się sprzedac to masz pracę jezeli nie to wynocha....Zakuwają formułki na pamiec i recytują....Ja nigdy nie przeszłam żadnej rozmowy kwalifikacyjnej,bo albo pytania były głupie albo odpowiadałam zgodnie z prawdą....Na szczęscie trafiam na normalnych pracodawcow ,ktorzy sugerują sie moim doswiadczeniem i chęcią do pracy .....Cala reszta to idiotyzm,ktory wymyslił jakis socjopata!!!

    Dodaj komentarz