Menu

Internet

Internet
Internet stał się tak ważną częścią naszego życia codziennego, że wielu ludzi regularnie go używa w celu zdobycia informacji, komunikacji poprzez e-mail oraz do przeprowadzania różnego rodzaju transakcji. (Fot. Thinkstock)
Wydawałoby się, że dziś Internet dla nikogo nie jest tajemnicą. Jeśli jednak jeszcze nie wiesz do końca jak poruszać się w sieci, ten materiał na pewno Ci pomoże.
Reklama
Reklama

Rodzaje połączeń internetowych

Jeśli starasz się uzyskać w swoim domu dostęp do Internetu, istnieje wiele dostępnych opcji obejmujących połączenia szerokopasmowe, satelitarne, kablowe oraz bezprzewodowe.

Odkryj korzyści każdego rodzaju usługi i dowiedz się, jak możesz ją uzyskać, nawet jeśli mieszkasz na wsi, gdzie nie działa żaden główny dostawca internetowy.

Jaka jest różnica pomiędzy dostępem szerokopasmowym a standardowym połączeniem dial-up?

Łączenie się z Internetem za pomocą linii telefonicznej - używając modemu zewnętrznego lub wbudowanego w komputer - znane jest jako standardowy dostęp dial-up. Łącząc się w ten sposób, użytkownicy czekają na ustanowienie połączenia na ich linii telefonicznej, by móc korzytsać z e-maila i Internetu.

Standardowy dostęp dial-up to to, co wielu użytkowników dostaje od ich dostawcy internetowego (ISP - Internet Service Provider), jednakże coraz więcej ludzi dostrzega korzyści połączenia szerokopasmowego.

Usługi szerokopasmowego Internetu zwykle zapewniane są przez zwykłą linię telefoniczną, lecz sygnał telefoniczny i internetowy są rozdzielone - tak że możesz używać telefonu i Internetu w tym samym czasie.

Ten typ zapewnia szybki dostęp do Internetu. Podstawowe pakiety tego dostępu mogą być dziesięć razy szybsze niż standardowe połączenie, co oznacza, że możesz pobierać duże pliki (takie jak filmowe czy muzyczne) w kilka sekund. Połączenie szerokopasmowe jest połączeniem stałym, więc nie musisz czekać na jego ustanowienie, kiedy chcesz korzystać z Internetu.

Inne opcje

Jeśli połączenie asymetryczne (ADSL - Asymmetric Digital Subscriber Line) nie jest dostępne w Twoim rejonie przez linię telefoniczną, istnieją opcje alternatywne, takie jak:

 • dostęp kablowy
 • dostęp satelitarne
 • szerokopasmowy dostęp bezprzewodowy

Dostęp kablowy

Firmy oferujące szybkie połączenia kablowe używają istniejącej struktury okablowania sieci. Modem kablowy może oferować podobną prędkość do usługi ADSL.

Dostęp satelitarny

Szerokopasmowy dostęp do Internetu może zostać uzyskany przez antenę satelitarną. Obecnie istnieją dwa typy takiego połączenia:

 • jednostronne
 • dwustronne

Dostęp jednostronny to bardzo szybkie połączenie, jednak możliwe jest tylko pobieranie informacji, np. stron internetowych i plików, ale niemożliwe już jest wysyłanie, np. załączników w e-mailu. Jeśli potrzebujesz wysyłać informacje, będziesz musiał użyć modemu kablowego lub usługi dial-up.

Dostęp dwustronny umożliwia przesyłanie danych w obie strony, tak że możesz przez satelitę wysyłać pliki jak i odbierać je. Jednakże wysyłanie informacji przez tę usługę jest wolne i drogie.

Zaletą używania usług dostępu satelitarnego jest to, że można z nich korzystać w każdym miejscu.

Dostęp bezprzewodowy

Połączenia bezprzewodowe (znane szeroko jako połączenia wi-fi) opierają się na transmisji danych do i z komputera przez fale radiowe. Usługa ta oferuje małym wspólnotom mieszkaniowym dobrą alternatywę dla ADSL.

By w pełni wykorzystać technologie bezprzewodowe w swoim regionie, możliwa jest implementacja bezprzewodowej sieci lokalnej - Wireless Local Area Network (WLAN). Można to zbudować, umieszczając anteny na zewnątrz domów, pozwalając każdemu na dostęp do sieci szerokopasmowej. Taka sieć może pokryć ulicę lub całą wioskę.

By skorzystać z tej opcji, musisz odnaleźć firmę zajmującą się tym, gdyż wymaga to wiedzy specjalistycznej. Musisz także dowiedzieć się, ile osób byłoby chętnych do skorzystania z usługi i jakie byłyby koszta.

Powinieneś skontaktować się ze swoim lokalnym Regional Development Agency (RDA), która może coś wiedzieć o planowanych projektach takich sieci lub o dofinansowaniu.

Jak podłączyć się do internetu?

Internet stał się tak ważną częścią naszego życia codziennego, że wielu ludzi regularnie go używa w celu zdobycia informacji, komunikacji poprzez e-mail oraz do przeprowadzania różnego rodzaju transakcji.

Dostęp do internetu i lokalne biblioteki

Niektóre biblioteki mają komputery z dostępem do internetu, na korzystanie z których możesz się zapisać (sesje godzinne i półgodzinne). Skontaktuj się ze swoim samorządem lokalnym po więcej informacji o tej usłudze. Mogą podać Ci adresy pobliskich bibliotek, w których możesz korzystać z internetu za darmo.

* Znajdź twój samorząd lokalny

Dostawcy internetu

Jeśli chcesz zainstalować internet w domu, potrzebny będzie Ci dostawca internetu (Internet Sernice Provider - ISP) oraz modem, aby podłączyć się do ISP.

ISP często dostarczają urządzenie, tzw. router, które umożliwia dzielenie połączenia z internetem poprzez sieć lokalną, co oznacza, że więcej niż jeden komputer w domu może używać szerokopasmowego połączenia w tym samym czasie. Komputery są połączone kablami oraz przez tzw. hub lub switch. Aby znaleźć ISP, dobrym punktem wyjścia jest organizacja Internet Service Provider Association (ISPA). Mimo iż jest to organizacja woluntarystyczna, jest ona uznawana przez rząd ze względu na swoją wiedzę oraz profesjonalizm.

Wszyscy ISP wymienieni na stronie ISPA, zgodzili się na pewne zasady i utrzymują standardy ustalone przez ISPA. Oznacza to, że możesz być pewny, iż dostawca jest rzetelny. Pomocne mogą się okazać również informacje od znajomych, którzy korzystają z usług ISP, ponieważ najlepsze rekomendacje pochodzą od osób, którym ufasz. Jeśli zamierzasz szukać ISP na własną rękę, postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o ich ofercie.

* Internet Service Providers Association

Porady odnośnie wyboru dostawcy internetu

Sprawdź swój sprzęt

Upewnij się, że masz odpowiedni komputer oraz software do działania z dowolnym ISP, ponieważ niektórzy ISP wymagają specyficznych przeglądarek i niektóre usługi nie działają z komputerem Macintosh. Ponadto, do korzystania z niektórych prędkości połączenia, potrzebny ci będzie odpowiedni modem.

Co oferuje ISP?

Dowiedz się, co oferuje dany ISP i zastanów się, co właściwie jest potrzebne. Weź pod uwagę, ile czasu zamierzasz spędzać online, rozmiar plików, które będziesz przesyłać i kiedy najprawdopodobniej będziesz online. Wybór ISP wyłącznie ze względu na cenę nie jest zalecany.

Dostęp "licznikowy"

Licznikowy dostęp jest uzyskiwany na zasadzie pay as you go i może również obejmować opłaty miesięczne. Generalnie licznikowy dostęp do internetu jest w cenie lokalnych opłat za połączenie telefoniczne i możesz czasem dostawać darmowe godziny każdego miesiąca.

Abonament

Połączenie z internetem podczas dnia może być droższe niż wieczorem czy podczas weekendów, więc weź pod uwagę „nieograniczone" taryfy, jeśli zamierzasz być dużo online podczas dnia. Abonament miesięczny oznacza również, że nie musisz się przejmować rachunkami telefonicznymi, podczas gdy jesteś online.

Łącze szerokopasmowe

Jeśli chcesz korzystać z telefonu, podczas gdy jesteś online, możesz zdecydować się na połączenie szerokopasmowe lub zainstalować drugą linię telefoniczną, specjalnie na połączenie z internetem. Połączenie szerokopasmowe pozwala na przebywanie online cały dzień, otrzymywanie e-maili na bieżąco, surfowanie po internecie dużo szybciej, przesyłanie dużych plików oraz połączenie dla kilku komputerów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj tutaj.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama