IDVA - Domestic Violence Advocate dla ofiar przemocy domowej

4 sierpnia 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
IDVA - Domestic Violence Advocate dla ofiar przemocy domowej
Przemoc domowa powinna być ZAWSZE zgłaszana, w przeciwnym wypadku nie ma szans na jakąkolwiek pomoc (w tym finansową) od państwa. (Fot. Thinkstock)

Każda osoba, która na własnej skórze odczuła skutki przemocy domowej, może znaleźć pomoc w gminie, w której mieszka. W Anglii i Walii są to tzw. IDVA, czyli Independent Domestic Violence Advocate - doradcy, którzy za darmo pomagają na przykład skontaktować się z prawnikiem czy policją.

Pobicia, zastraszania, kontrola, dręczenie – wiele kobiet w Zjednoczonym Królestwie pada ofiarą swoich bliskich.Tylko w ciągu ostatniego roku w wielkiej Brytanii życie z powodu przemocy domowej straciły 124 kobiety. Najstarsza kobieta miała 88 lat, najmłodsza 14. Dwa lata temu w Anglii i Walii doszło policja interweniowała w 887 tys. incydentów.

Przemoc domowa powinna być ZAWSZE zgłaszana, w przeciwnym wypadku nie ma szans na jakąkolwiek pomoc (w tym finansową) od państwa. Im częściej jest to zgłaszane do odpowiednich organów, tym bardziej zwiększają się szanse na pomoc rządową.

W czym pomoże IDVA?

  • W stworzeniu planu bezpieczeństwa oraz dokonania oceny ryzyka
  • W towarzyszeniu ofierze w sądzie lub zorganizowanych spotkaniach w sądzie przed rozprawą
  • W składaniu zeznań oraz pisaniu oświadczeń
  • W żądaniu specjalnych środków bezpieczeństwa, np. ekranów i kotar w sądzie, aby ofiara nie musiała widzieć oprawcy
  • W przyznaniu zakwaterowania
  • W zapewnieniu wsparcia emocjonalnego i referowaniu do specjalistów zdrowia psychicznego
  • W kontaktach z opieką społeczną w sprawach ochrony dzieci

Pomoc mężczyznom

W zdecydowanej większości przypadków ofiarami przemocy domowej są kobiety. Mężczyźni także doświadczają przemocy domowej.

Panowie mogą zatelefonować po pomoc między innymi do Men's Advice Line. Numer telefonu od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, 0808 801 0327. Połączenia z telefonów stacjonarnych są darmowe. Więcej informacji na stronie: www.mensadviceline.org.uk.

Kontakt

Infolinia pracowników IDVA działa przez 24h na dobę. Wystarczy zatelefonować pod numer:
0808 2000 247.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizacji pomagającej ofiarom przemocy domowej Refuge: www.refuge.org.uk.

Osoby, które są ofiarami przemocy domowej i potrzebują pomocy w języku polskim, mogą się zgłosić do polskiego Centrum Pomocy Rodzinie Familia, które oferuje bezpłatne, profesjonalne doradztwo (078 0990 4386 lub familia@pinuk.online). Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej organizacji: http://www.pinuk.online/en/familia-family-support-centre/.


 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama