Home Office i nasze dokumenty?

29 stycznia 2019, Londynek.net 200
Home Office i nasze dokumenty?

Co zrobić, gdy dokumenty znajdujące się w Home Office, są nam w danej chwili potrzebne lub kiedy urzędnicy je zgubią?

Polacy chcący podjąć pracę w Wielkiej Brytanii od 1 maja 2011 roku nie muszą już rejestrować się w Home Office. Jednak dokument ten czasami się przydaje w celu załatwienia różnych innych formalności.

UWAGA: Nie mogą być to kopie dokumentów, tylko ORYGINAŁY! Dlatego właśnie, kiedy Twój dokument znajduje się w Home Office, nie należy planować żadnych wyjazdów za granicę.

Jeśli poprosisz o zwrot paszportu, Home Office ma obowiązek odesłać go w ciągu 20 dni roboczych od momentu złożenia przez Ciebie takiego wniosku.  Jednak Home Office stara się zwracać 90 proc. dokumentów w ciągu 20 dni roboczych.

Jeśli wysłałeś dokumenty do Home Office listem poleconym (special delivery) i chcesz potwierdzić ich odbiór, możesz śledzić przesyłkę na stronie internetowej Royal Mail (na kwitku znajduje się specjalny numer przesyłki, który umożliwia sprawdzenie, gdzie ona jest). Poza tym dzięki otrzymanemu na poczcie potwierdzeniu wysłania dokumentów, w razie problemów ma się dowód, by zgłosić reklamację.

Może się zdarzyć sytuacja, kiedy będziesz pilnie potrzebować swojego dowodu. Na stronie internetowej Home Office znajdują się informacje, iż w kilku przypadkach są oni w stanie zwrócić Ci go wcześniej.  Chodzi tutaj o wyjątkowe okoliczności, takie jak: 

  • pogrzeb,
  • pilna pomoc medyczna,
  • pilna podróż służbowa,
  • ciąża.

Należy wtedy, według informacji podanych na stronie Home Office, wypełnić formularz (request form for return of travel documents). Ważne, by załączyć dowód na to, że potrzebny jest nam dokument tożsamości (np. kopia biletu samolotowego). Nie gwarantuje to zwrotu dowodu natychmiast, ale może przyśpieszyć proces rejestracji.

Mój dowód osobisty/paszport został do mnie odesłany, ale go jeszcze nie otrzymałem. Co mam robić?

W przypadku, gdy listonosz nikogo nie zastał, należy skontaktować się z  Royal Mail, która zorganizuje ponowną dostawę. Jeśli posiadasz mumer przesyłki, możesz ją monitorować na stronie internetowej Royal Mail lub zadzwonić do Royal Mail pod numer: 0845 774 0740.

Co zrobić, jeśli Home Office zgubi moje dokumenty?

Niestety, takie przypadki zdarzają się w brytyjskich urzędach pocztowych, jak i w Home Office. Dlatego zawsze zaleca się robienie kopii ważnych dokumentów oraz wysyłanie ich listem poleconym. Poza tym warto mieć zawsze dwa dokumenty tożsamości: dowód i paszport.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Kwiatek

Witam.wysylal.ktos parzport do ho .? Ile się czeka na odesłanie paszportu spowrotem ?wysłałem.paszport tydzień temu bo wysłali pismo domnie żebym.doslal.paszport a w ciągu tego już miałem.zarezerwowana wycieczkę do wylotu mam.jeszcze dwa tyg .adwokat dołączył do dokumentów że proszę o szybkie odesłanie paszportu i dodał kopię zakupionej wycieczki .

Piter brook house

Komentarz usuniêty przez moderatora! (Naruszenie regulaminu portalu)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama