Długi po zmarłym

15 czerwca 2018, Londynek.net, Brak komentarzy00
Długi po zmarłym
Bywa, że spadek nie jest błogosławieństwem, a ciężarem, bo zmarły pozostawia długi. (Fot. Thinkstock)

Za długi zmarłego odpowiada spadkobierca. Tak samo ma prawo domagać się spłaty długów, które dłużnicy mieli względem zmarłego.

Kiedy ktoś umiera, jakiekolwiek pieniądze, które był winien są częścią pozostawionego majątku.

Odpowiedzialnym za zebranie funduszy na spłaty długów jest wykonawca testamentu lub zarządca, jeśli nie ma testamentu. Wtedy to Ty, jeśli będziesz spadkobiercą, będziesz zobowiązany do spłaty całego zaciągniętego długu zmarłego.

Inaczej ma się sytuacja, jeśli długi dotyczą sfery interesów zmarłego. Zależy od tego, czy interesy były prowadzone samodzielnie, ze wspólnikami czy jako spółka.

Sprawy z takimi długami mogą być skomplikowane, więc ważne, by uzyskać poradę prawną.

Możesz otrzymać bezpłatną, niezależną poradę odnośnie pokrywania długów:

Jednak zawsze chcąc uniknąć długu zmarłego możne zrzec się spadku. Czyli także długów, które wchodzą w jego skład. Najpierw jednak warto zasięgnąć porady i oszacować przypuszczalne zyski lub straty wynikające z takiego posunięcia.

Jeśli natomiast ktoś był dłużny zmarłemu na przykład za sprzedaż czegoś, a umowa na piśmie, może być ona wykonana przez pełnomocnika zmarłego. Jeśli umowa była nieformalna, może być trudna do udowodnienia, a należności nie do odzyskania.

Podobnie ma się sprawa, jeśli zmarły pożyczył komuś pieniądze na nieformalnych podstawach zanim zmarł - bez licencji od Urzędu Ochrony Konkurencji (Office of Fair Trading) o zabezpieczeniu kredytu - nie ma żadnych praw nakazujących takiemu dłużnikowi spłatę należności.

Jednak tu tez możesz otrzymać bezpłatną, niezależną poradę w różnych organizacjach, takich jak

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama