Council czym jest i jak działa?

20 lipca 2018, Brak komentarzy00
Council czym jest i jak działa?

Council jest to jednostka władzy lokalnej, w której działają demokratycznie wybrani radni. Podejmują oni decyzje w sprawach społeczności lokalnej takich jak np. usługi komunalne czy zagospodarowanie terenu.

Council okręgowy i dzielnicowy
Na terenie Wielkiej Brytanii funkcjonują trzy rodzaje coucili: okręgowe zarządzające hrabstwem (county council) i dzielnicowe zarządzające dzielnicą(district council). Trzecim rodzajem jest council łączący w swych działaniach uprawnienia okręgowego i lokalnego.
 

Council gminny i miejski
Oprócz tego w mniejszych miastach Wielkiej Brytanii funkcjonują councile gminne (parish) i miejskie (town council). Są one również wybierane i pomagają w rozwiązywaniu problemów społeczności lokalnej. Councile te mają za zadanie zarządzanie centrami sportowymi i budynkami użyteczności publicznej.

Podejmowanie decyzji w councilu
Każdy council publikuje listę zadań i konkretny termin ich realizacji. Oprócz tego przed spotkaniami rady publikowane są informacje o planowanych zadaniach. Po każdym zebraniu radnych powstaje podsumowanie ich pracy, które jest również publikowane. Każdy może uczestniczyć w zebraniu councilu, ale nie zawsze może zabrać głos. Podczas gdy cały council podejmuje decyzję w sprawach społeczności lokalnej to prace nad przygotowaniem projektów powierzane są grupom radnych oraz urzędnikom, opłacanym ze środków publicznych. Councile są zarządzane w różny sposób. Od 2000 roku większość dużych councili ma radę zarządzającą i mniejszą radę opiniującą pracę zarządu. W małych councilach bardziej popularna jest struktura komisyjna, zakładająca wspólne, równoprawne zarządzanie działaniami rady.

Instytucja Burmistrza
Niektóre councile powołują jednego członka na stanowisko burmistrza. Podejmuje on odpowiedzialność za podejmowane w coucilu decyzje. W mniejszych councilach wybierani są natomiast jedynie przewodniczący, sprawujący funkcje reprezentacyjne.

Zaangażowanie mieszkańców w działania councilu
Każdy może uczęszczać na zebrania rady dzielnicy i otrzymywać na bieżąco informacje o jej działaniu. Oprócz tego mieszkańcy dzielnicy mogą spotykać się z radnymi albo oficerami councilu w sprawach dotyczących bierzących problemów. Każdy mieszkaniec może się spotykać z radnym podczas specjalnego dyżuru a informacje o terminach spotkań można uzyskać w swoim rejonowym councilu. Swój lokalny council możesz znaleźć pod tym linkiem:

Twój lokalny council

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 16 listopada 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.8468 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2950 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7876 zł -0.02 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7608 zł -0.02 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8761 zł 0.00 zł

Przelicznik walut

na
Reklama