Menu

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe
Pożar to jedno z najpoważniejszych niebezpieczeństw, na jakie narażeni są ludzie przebywający w budynkach. (Fot. Thinkstock)
Ogień jest bardzo niebezpieczny - wiadomo to nie od dziś. Ryzyko wybuchu pożaru jest jednak dużo wyższe niż nam się wydaje. Jak uniknąć przykrej w skutkach niespodzianki?
Reklama
Reklama

Pożar to jedno z najpoważniejszych niebezpieczeństw, na jakie narażeni są ludzie przebywający w budynkach. Z tego powodu bardzo ważnym zagadnieniem jest ochrona przeciwpożarowa budynków. Niezwykle często do pożaru w blokach mieszkalnych czy innych obiektach dochodzi nie z braku wyobraźni mieszkańców czy użytkowników, ale w wyniku lekceważenia przepisów.

Ustawa o ochronie przeciwpożarowej nakłada różne obowiązki na zarządców i właścicieli nieruchomości w trosce o życie i zdrowie ludzi.

 

Zainstaluj czujnik dymu na każdym piętrze swojego domu.

Raz w tygodniu sprawdzaj swój czujnik dymu. Nigdy nie wyjmuj z niego baterii.

Nie zostawiaj dzieci samych w kuchni z włączoną kuchenką. Zapałki trzymaj w bezpiecznym miejscu i postaraj się ustawić garnki podczas gotowania tak aby były poza ich zasięgiem. Nigdy nie zostawiaj kuchenki bez nadzoru.

Ostrożnie z gorącym tłuszczem. Nigdy nie zalewaj płonącej patelni wodą!

Nie przeciążaj gniazdek elektrycznych. Staraj się stosować jedną wtyczkę na gniazdko.

Gaś porządnie papierosy i wyrzucaj je ostrożnie. Pamiętaj, aby były całkowicie zgaszone. Zachowaj szczególną ostrożność paląc papierosy, gdy jesteś zmęczony, zażywasz leki na receptę lub spożywałeś alkohol. Nigdy nie pal w łóżku!

Upewnij się, że świece umieszczone są w stosownych świecznikach oraz znajdują się z dala od rzeczy, które mogą się zapalić jak np. zasłony.

Zaplanuj drogę ewakuacji i upewnij się, że każdy wie, jak się wydostać w razie pożaru.

Nie próbuj walczyć z ogniem samodzielnie. Wyjdź z domu, zostań na zewnątrz i zadzwoń pod numer 999.

Sprawdzaj swój dom przed snem. Ryzyko pożaru jest znacznie większe kiedy śpisz. Zamknij na noc drzwi wewnętrzne, by uniemożliwić rozprzestrzenienie się ognia.

Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, jak zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, kliknij tutaj.

  Komentarze
  • Czytelnik
   12 maja 2019, 14:28

   tak sa, otworz sobie 1wszy pdf na stronie 52, dotyczy mieszkaniowki. Warto sprawdzac od czasu do czasu aktualizacje bo prawo sie zmienia raz na jakis czas:
   https://www.gov.uk/government/publications/fire-safety-approved-document-b

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.04.2021
  GBP 5.2755 złEUR 4.5541 złUSD 3.7737 złCHF 4.1257 zł
  Reklama