Menu

Autoryzacja podróży do UK, czyli ETA. Co trzeba o tym wiedzieć?

Autoryzacja podróży do UK, czyli ETA. Co trzeba o tym wiedzieć?
ETA dla Europejczyków obowiązuje od 2 kwietnia 2025 roku. (Fot. Getty Images)
Od 8 stycznia 2025 roku obywatele 48 krajów, którzy udają się do Wielkiej Brytanii, muszą uzyskać przed przyjazdem do tego kraju Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA). Od 2 kwietnia obowiązek ten dotyczyć będzie także obywateli Polski.

Program zaczął obowiązywać w 2024 r. i objął wówczas obywateli sześciu państw Rady Krajów Zatoki Perskiej. Kolejny etap wprowadzono 8 stycznia i objął on podróżnych z 48 państw - w tym m.in. obywateli USA, Kanady i Australii.

Zgodnie z opublikowanym harmonogramem, obywatele państw europejskich, w tym Polski, mogą ubiegać się o wydanie ETA od 5 marca, zaś sam dokument będzie od nich wymagany od 2 kwietnia.

ETA jest przeznaczona dla obywateli państw objętych ruchem bezwizowym, przyjeżdżających do Wielkiej Brytanii bądź przejeżdżających przez nią tranzytem.

Cyfrowy dokument będzie ważny przez dwa lata (lub do upływu ważności paszportu) i zezwala na odbycie wielokrotnych podróży do Zjednoczonego Królestwa lub na jednorazowe pobyty do sześciu miesięcy w celach turystycznych, odwiedzin rodziny i przyjaciół, biznesowych lub na studia krótkoterminowe.

Pozwala także na przyjazd do Wielkiej Brytanii na okres do trzech miesięcy w ramach ulgi wizowej dla pracowników kreatywnych; na przyjazd do Wielkiej Brytanii w celu podjęcia dozwolonego płatnego zajęcia krótkoterminowego (chodzi np. o sportowców, artystów, prawników, uczestników konferencji) oraz na tranzyt przez Wielką Brytanię, w tym bez przechodzenia przez brytyjską kontrolę graniczną.

ETA nie pozwala natomiast na przebywanie w Wielkiej Brytanii dłużej niż sześć miesięcy, wykonywanie płatnej lub bezpłatnej pracy dla brytyjskiej firmy lub jako osoba samozatrudniona, ubieganie się o zasiłki, a także mieszkanie w Wielkiej Brytanii poprzez częste lub następujące po sobie wizyty.

Autoryzacja podróży nie będzie wymagana od posiadaczy paszportów brytyjskich, irlandzkich i brytyjskich terytoriów zamorskich.

Nie będzie także wymagana od osób, które mają prawo do zamieszkania, pracy lub studiów w Wielkiej Brytanii, w tym poprzez przeznaczony dla obywateli państw UE status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej (taki status posiada zdecydowana większość Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii).

ETA nie będzie również wymagana od osób, które - zgodnie z prawem - mieszkają w Irlandii, mają obywatelstwo kraju objętego ruchem bezwizowym z Wielką Brytanią, a wjeżdżają do Wielkiej Brytanii z Irlandii, wyspy Man lub Wysp Normandzkich. Nie będzie też wymagana od obywateli krajów nieobjętych ruchem bezwizowym, gdyż ci nadal będą musieli ubiegać się o wizy.

ETA będzie cyfrowo podpięta do paszportu podróżnego i, według brytyjskiego rządu, ułatwi dokładniejszą kontrolę bezpieczeństwa przed rozpoczęciem podróży do Zjednoczonego Królestwa - tak, aby zapobiec nadużyciom systemu imigracyjnego.

Wniosek o wydanie ETA można składać poprzez aplikację "UK ETA App" lub poprzez stronę internetową. Uzyskanie dokumentu ma zająć zazwyczaj nie więcej niż trzy dni robocze. Złożenie wniosku przez aplikację w telefonie nie zajmuje więcej niż 10 minut.

Należy pamiętać, że posiadanie ETA nie gwarantuje wjazdu do Wielkiej Brytanii. Podróżujący nadal musi przejść kontrolę paszportową i to funkcjonariusze służby granicznej podejmują ostateczną decyzję w sprawie tego, czy podróżny może wjechać do kraju.

UWAGA! Koszt tego dokumentu to obecnie 10 funtów, a od 9 kwietnia cena ETA wzrośnie do 16 funtów.

    Komentarze
    • Aja
      17 kwietnia, 20:55

      Jechalam do UK 15go.Nikt niczego nie sprawdzal.Skanowali paszport jak zawsze.Czyzby system nie dzialal? A jechaly osoby z roznych egzotykow....wsiadają we Francji...

    Dodaj komentarz