Menu

Aplikacja na studia w UK

Aplikacja na studia w UK
Brytyjski system edukacji wyższej jest uważany za drugi najlepszy na świecie, zaraz po USA. (Fot. Getty Images)
Aplikacje na większość dziennych studiów na brytyjskich uniwersytetach są składane poprzez The Universities and Colleges Admissions Service (UCAS). Na inne kierunki, również zaoczne, można składać wnioski bezpośrednio do danej szkoły.
Reklama

Jak aplikować na uniwersytet lub college?

Sposób aplikacji na studia wyższe różni się w zależności od tego, czy studia są dzienne czy zaoczne.

Na większość kierunków studiów dziennych, aplikować możesz poprzez stronę internetową UCAS. Jednakże, na niektóre rodzaje studiów dziennych, aplikujesz bezpośrednio do uniwersytetu lub college'u, który Cię interesuje.

 Aplikacje UCAS

Podczas aplikacji na studia online poprzez UCAS trzeba przejść przez sześć kroków. Jeśli nie masz dostępu do internetu, skontaktuj się z UCAS po informacje odnośnie aplikacji.

Krok pierwszy: aplikacja na miejsce

Aplikuj o miejsce w roku akademickim zanim planujesz udać się do college'u. Możesz wysłać Twoją aplikację w dowolnym czasie, ale system UCAS nie będzie brał jej pod uwagę aż do końca września.

Termin ostateczny aplikacji

Termin ostateczny do zgłoszenia Twojej aplikacji jest zazwyczaj w środku stycznia, ale rejestracja na niektóre kierunki studiów i college kończy się wcześniej lub później. Sprawdź jaki jest termin ostateczny dla studiów, które cię interesują.

Krok drugi: rozmowy

Aplikuj o finansowanie tak szybko jak zarejestrowałeś się na UCAS. Twoje zgłoszenie jest przekazywane szkołom, które wybrałeś. Każdy uniwersytet i college ma swoje własne procedury rekrutacyjne. Niektóre mogą zaprosić Cię na rozmowę, możesz być też poproszony o zdanie egzaminu. Inne przydzielają miejsca na podstawie danych ze zgłoszeń.

Krok trzeci: aplikowanie o pomoc finansową

Kiedy już zarejestrowałeś się w systemie UCAS, możesz zgłosić się o pomoc finansową

Krok czwarty: otrzymywanie oferty

Jeśli zarejestrujesz się w UCAS do połowy stycznia, powinieneś otrzymywać informacje o rekrutacji z Twoich uniwersytetów do końca marca, choć odnośnie popularnych kierunków, możesz otrzymać wiadomość dopiero w maju. Jeśli otrzymasz ofertę z miejsca, którego nie odwiedzałeś, dzień otwarty może pomóc Ci zdecydować, czy chcesz tam studiować.

Jeśli nie zostaniesz przyjęty

Jeśli nie otrzymasz miejsca na uniwersytecie lub college'u z Twojej listy lub jeśli z nich zrezygnujesz, UCAS prowadzi usługę zwaną Extra, która daje niektórym aplikantom drugą szansę na otrzymanie miejsca. Extra działa od połowy marca do końca czerwca, a UCAS daje Ci znać, jeśli zostajesz przyjęty,

Jeśli nie zostaniesz przyjęty poprzez Extra możesz przystąpić do systemu Clearing, w którym uniwersytety i college podają oferty wolnych miejsc na danym kierunku.

Krok piąty: akceptacja oferty

Oferty są warunkowe (zależne od ocen, które otrzymasz na kursie, który aktualnie kończysz) lub bezwarunkowe (automatycznie dostajesz miejsce). Możesz podjąć jedną stałą decyzję i jedną zabezpieczającą, jako wsparcie.

Krok szósty: otrzymywanie wyników

Jeśli uzyskasz oceny, których potrzebujesz do oferty warunkowej, Twój uniwersytet lub college potwierdzi przyjęcie. UCAS wyśle Ci potwierdzający list formalny.

Jeśli nie uzyskasz potrzebnych ocen, Twój uniwersytet lub college nie będzie mógł Cię przyjąć. Jeśli tak będzie, będziesz miał szansę dostać się na studia poprzez system Clearing.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł
  Reklama