Menu

Jak zmienić sieć komórkową?

 Jak zmienić sieć komórkową?
Rozwiązując umowę z obecnym operatorem, trzeba poprosić o kod PAC, który pozwoli przenieść nasz numer do nowej sieci. (Fot. Getty Images)
Mimo dostępności setek telefonów, pakietów i dodatkowych opcji, zamiana operatora komórkowego wcale nie musi być trudna. Jak wybrać?
Reklama
Reklama

Po pierwsze, musimy sprawdzić, kiedy kończy się nasz kontrakt. Wiele sieci oferuje przedwczesną odnowę pakietu, ale tylko wtedy gdy zostajemy w danej sieci.

Na to, aby zmienić operatora musimy czekać do końca umowy. Informacje o końcu kontraktu znajdziemy na naszej kopii umowy z operatorem, kontaktując się z obsługą klienta firmy lub na stronie internetowej, po zalogowaniu się.

Istnieją dwie główne formy kontraktu telefonicznego: tylko karta SIM lub pakiet z telefonem.

Karta SIM
Kontrakt na samą kartę SIM to 30-dniowe lub 12-miesięczne zobowiązanie.  To idealne rozwiązanie dla osób, których obecny telefon nadal bardzo dobrze działa lub kupiły wcześniej nowy telefon za gotówkę, np. iPhone ze sklepu Apple. Mając działający i spełniający nasze potrzeby aparat telefoniczny, nie musimy przepłacać podpisując nowy kontrakt.
 

Karta SIM do takiego telefonu może zaczynać się od £5, które przy kontrakcie, automatycznie pobierane są z konta każdego miesiąca. Z zależności od tego, ile potrzebujemy minut, wiadomości tekstowych i dostępu do Internetu, cena będzie rosła. W grę wchodzą też dodatkowe opcje, takie jak używanie pakietu w Europie i na świecie. Niektórzy operatorzy oferują też darmowe aplikacje do ściągnięcia na telefon, np. Spotify.

Pakiet z telefonem
Kontrakt z telefonem można mieć na 12 lub 24 miesiące. Cena miesięcznie składa się z opłaty za pakiet: minuty, sms, Internet, a w dodatku spłacamy wartość telefonu. Opcja ta jest dobra dla osób, które nie są w stanie zapłacić za nowy telefon z góry.

Wybór aparatu jest bardzo indywidualny. Niektórzy chcą mieć najnowszy telefon albo jak najlepszą kamerę, inni duży ekran lub dużo pamięci.

Najdroższą opłatą w kontrakcie jest wartość telefonu i/lub ilość potrzebnego Internetu. Obecnie większość pakietów oferuje nielimitowane rozmowy i SMS-y na brytyjskie numery komórkowe i stacjonarne. Dodatkowo trzeba jednak płacić za pakiet rozmów międzynarodowych. Przy wyborze takiego pakietu, warto brać pod uwagę długość umowy i to, jak w tym czasie może się zmienić nasz sposób użytkowania telefonu. Zawsze lepiej mieć więcej niż mniej, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Warto też dopłacić więcej za możliwość używania telefonu za granicą (roaming), jeśli często podróżujemy.

Przy pakietach z telefonem, każdy operator oferuje też ubezpieczenie na telefon:

 • od uszkodzenia,
 • zguby
 • kradzieży.

Płaci się za nie miesięcznie a przy skorzystaniu z ubezpieczenia, dodatkowa opłata wyniesie około od 25 do 60 funtów. Otrzymamy wtedy naprawiony lub nowy telefon.

Rozwiązując umowę z obecnym operatorem, trzeba poprosić o kod PAC, który pozwoli przenieść nasz numer do nowej sieci. Z otrzymanym kodem udajemy się do wybranego nowego operatora, który zajmie się procesem transferowania numeru.


Źródło: https://www.uswitch.com/mobiles/guides/how-to-switch-mobile/

Oprac. Marta Szymborska

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama