Menu

W Warszawie powstaje największe na świecie muzeum produktów marki Apple

W Warszawie powstaje największe na świecie muzeum produktów marki Apple
Miłośników "nadgryzionego jabłka" z pewnością ucieszy ta wystawa. (Fot. PAP/EPA)
We wrześniu w zrewitalizowanym kompleksie Fabryki Norblina zostanie otwarte Apple Muzeum Polska. Będzie można w nim oglądać się w nim 1 500 eksponatów związanych z historią rozwoju i ewolucji produktów założonej przez Steve'a Jobsa marki technologicznej.
Advertisement

Apple Muzeum Polska nie jest nowością. Placówka należąca do prywatnej osoby dotychczas funkcjonowała w tymczasowej siedzibie w Piasecznie. Jednak ze względu na skalę kolekcji jego właściciel szukał lokalizacji do zaprezentowania nowej ekspozycji. W nowej siedzibie, mieszczącej się w Fabryce Norblina, zwiedzający będą prowadzeni przez oś czasu, by poznać umieszczone chronologicznie wszystkie produkty i etapy rozwoju firmy Apple.

"Wybór naszej nowej lokalizacji był nieprzypadkowy. Fabryka Norblina jawi się jako najbardziej elektryzujące centrum lifestyle’owe w tej części Europy. To miejsce o wręcz magicznym potencjale kulturalnym i społecznym. Miejsce, w którym unosi się duch niezwykłej historii polskiego przemysłu, obudowany w unikatową architekturę modernistyczno–klasycystyczną. Fabryka Norblina jest kwintesencją mieszanki jutra wynikającego z wczoraj. Jest dokładnie taka jak marka Apple" - komentuje Jacek Łupina, właściciel Apple Muzeum Polska.

Za produkcję i komercjalizację wystawy odpowiada spółka Japko. "Razem ze wspólnikami uznaliśmy, że naszym obowiązkiem jest pokazać te unikatowe zbiory jak najszerszej publiczności. Chcemy, aby wystawa wpisywała się we współczesną myśl wystawienniczą, żeby pokazywała rozwój myśli w technologii, by można było zauważyć jakiego postępu doświadczyliśmy jako ludzkość. Chcemy pokazywać źródła i kierunki cywilizacji, ale przede wszystkim pragniemy pokazać prawdziwe jądro technologicznej popkultury. Stworzymy multimedialną przestrzeń ekspozycyjną nie tylko do oglądania, ale także do jej doświadczania" – tłumaczy Krzysztof Grochowski, Prezes Zarządu Japko Sp. z o.o

Jak zapewniają twórcy placówki, eksponaty i zbudowana wokół nich interaktywna narracja będą zachęcały widza do aktywności, ale jednocześnie będą czekały na jego ruch. Dzięki sieci czujników ekspozycja będzie "podpowiadała" mu kolejne obiekty zainteresowania. Przekaz informacji z wykorzystaniem technik komunikacji audiowizualnej, kodów graficznych, nowoczesnego designu, a przede wszystkim interakcji sprawi, że oglądający coraz chętniej będzie się zagłębiał w kolejne sceny i czasoprzestrzenie zbudowane wokół zbiorów marki Apple.

Każde z urządzeń będzie pokazane w niezwyczajny sposób - w wykreowanej, skondensowanej przestrzeni audiowizualnej. Zastosowanie scenografii, gry świateł, animacji, dźwięku, mappingu oraz infografik da widzowi możliwość obcowania z przedmiotem w unikatowym otoczeniu, pełnym kontekstów społecznych i kulturowych oraz łatwych w odbiorze informacji technicznych.

Perłą wystawy jest działająca, wierna replika pierwszego komputera Apple-1, która została wykonana przez właściciela muzeum z pomocą sponsorów i grupy wolontariuszy. Posiada ona autentyczny podpis współzałożyciela Apple – Steve’a Wozniaka – złożony na płycie komputera oraz instrukcji. To od niego zwiedzający rozpoczną swoją podróż przez muzeum. Wśród eksponatów znajdą się także modele znane ze swojej ciekawej historii i roli, jaką odegrały w technologicznym wyścigu. Oprócz urządzeń dobrze znanych zwiedzający będą mogli też zobaczyć nieudane produkty marki Apple oraz prototypy, które nie zostały wprowadzone do produkcji. Zdecydowana większość z nich jest sprawna lub jest przywracana do działania, a odwiedzający będą mogli ich dotykać, testować i doświadczać pod okiem kustosza.

"Szykuje się nie lada gratka dla miłośników marki Apple oraz fanów technologii. Kolorowe jabłko stało się najbardziej rozpoznawalnym symbolem popkultury, a rewolucyjne sprzęty firmy na zawsze odmieniły szeroko rozumianą kulturę wizualną oraz design produktów elektronicznych. Cieszymy się, że obok Muzeum Fabryki Norblina, które opowie historię tego miejsca i dawnego przemysłu platerniczego, pojawi się druga wystawa, która zaserwuje nam w przystępnej formie współczesną myśl technologiczną, a także charakterystyczny design i całą filozofię, z której Apple jest znany. Apple Muzeum Polska będzie bez wątpienia miejscem wyjątkowym i wzbogaci ofertę kulturalną i rozrywkową Fabryki Norblina" - zapewnia Kinga Nowakowska, członek zarządu i dyrektor operacyjna w Grupie Capital Park. To właśnie ta firma jest pomysłodawcą i inwestorem rewitalizacji Fabryki Norblina.

Apple Muzeum Polska, podobnie jak cała Fabryka Norblina, zostanie udostępnione zwiedzającym we wrześniu tego roku. 

Comments
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 21.09.2021
GBP 5.3827 złEUR 4.6154 złUSD 3.9337 złCHF 4.2489 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement