Muzyka może wspierać pamięć

Już od dłuższego czasu wiadomo, że muzyka może podnosić nastrój i poprawiać pamięć, dlatego nierzadko włącza się ją do programów terapeutycznych pomagających w różnych schorzeniach, w tym w chorobie Alzheimera.
Jednak to, jakie mechanizmy stoją za takim jej działaniem - pozostawało w dużej mierze tajemnicą.
Aby wypełnić tę lukę, naukowcy z Rice University i University of California, Los Angeles poprosili grupę ochotników, aby oglądali zdjęcia prezentujące różne codzienne aktywności. Jednocześnie odtwarzali uczestnikom muzykę, manipulując jej właściwościami.
Niektóre cechy – na przykład to, czy piosenki były radosne, czy smutne, albo też stopień znajomości utworów – okazały się bez wpływu na to, jak dobrze uczestnicy zapamiętywali pokazywane im obrazy. Wpływ na zapamiętywanie miały natomiast indywidualne różnice w sile prowokowanych przez muzykę emocjonalnych reakcji.
Ten efekt dotyczył konkretnych aspektów pamięci.
"Im bardziej emocjonalnie ludzie reagowali na muzykę, tym lepiej zapamiętywali ogólny sens poprzedniego wydarzenia. Natomiast osoby, które miały umiarkowane reakcje emocjonalne na zapamiętywały więcej szczegółów" – informuje Kayla Clark, współautorka badania przedstawionego w czasopiśmie "JNeurosci".
Według badaczy, wyniki wskazują na specyficzny sposób, w jaki muzyka wzmacnia różne aspekty pamięci. Podkreślają więc oni, że interwencje muzyczne mające na celu poprawę pamięci u pacjentów mogą wymagać indywidualnego dopasowania.