Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

W Chinach odkryto niezwyky gatunek ryb z "rogami"

W Chinach odkryto niezwyky gatunek ryb z "rogami"
Wybryk natury?... (Fot. Xu et al. 2023)
Nie ma łusek ani pigmentu, jest ślepa, ale za to na głowie ma wypustki, które pomagają jej orientować się w ciemności. Tak wygląda ryba, którą odkryto w sadzawce w górskiej jaskini. Naukowcy przypuszczają, że ten nieznany dotąd gatunek wyewoluował właśnie w tym zbiorniku wodnym.
Advertisement
Advertisement

Gdy naukowcy w jednej z górskich jaskiń w prowincji Guizhou natrafili na bladą rybę z dziwacznymi wypustkami na głowie, od razu wiedzieli, że musi należeć do rodzaju Sinocyclocheilus. To grupa ryb, która występuje tylko w Chinach, zwykle w małych pogrążonych w ciemności zbiornikach wodnych. Do tej pory znanych jest 76 gatunków z tego rodzaju.

Większość jest dość podobna do nowo odkrytego gatunku - również są ślepe, nie mają łusek, a ich skóra pozbawiona jest barwnika. U niektórych przedstawicieli tego rodzaju występuje "róg", niektóre w wyniku ewolucji regresywnej całkowicie straciły oczy. Ale kilka gatunków z rodzaju Sinocyclocheilus żyje w oświetlonych wodach. Te w niczym nie przypominają swoich dziwacznych kuzynów.

Ryby sumokształtne też miewają rogi... (Fot. Getty Images)

Przedstawiciele gatunku Sinocyclocheilus longicornus mają od 10,5 do 14,6 cm długości i dwie pary przypominających wąsy wypustek, które ułatwiają im poruszanie się w ciemności. Ale chyba najbardziej charakterystyczną ich cechą jest niezwykle długi, przypominający róg wyrostek na czole, który, jak czytamy w opracowaniu, nie ma wyraźnego zastosowania.

Najbardziej logicznym wyjaśnieniem byłoby, że te "rogi" pomagają rybom „widzieć" w ciemności, ale tę funkcję z powodzeniem spełniają wyrostki przy otworze gębowym.

Odkrycie tego niezwykłego gatunku daje badaczom nadzieję, że porównanie warunków życia S. longicornus z innymi gatunkami "długorogów" pomoże ustalić, do czego tak naprawdę służą tajemnicze "rogi".

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 29.03.2023
GBP 5.3302 złEUR 4.6850 złUSD 4.3247 złCHF 4.7012 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement