Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sztuczna inteligencja odkryła nieznaną sztukę słynnego hiszpańskiego dramaturga

Sztuczna inteligencja odkryła nieznaną sztukę słynnego hiszpańskiego dramaturga
Utwór "La francesa Laura" (pol. "Francuzka Laura") do tej pory uchodził za dzieło anonimowego artysty. (Fot. Biblioteca Nacional de Espana)
Do niezwykłego odkrycia doprowadził przeprowadzony w hiszpańskiej Bibliotece Narodowej eksperyment, który polegał na zatrudnieniu sztucznej inteligencji do badania anonimowych rękopisów. Po analizie jednego z dzieł algorytm uznał, że jego autorem jest znakomity hiszpańskiego dramaturga z okresu baroku Felix Lope de Vega.
Advertisement
Advertisement

Gdzie językoznawca i literaturoznawca nie może, tam sztuczną inteligencję pośle. Tak można w skrócie opisać eksperyment, na który zdecydowali się pracownicy Biblioteki Narodowej w Madrycie. Postanowili oni sprawdzić, czy nowoczesna technologia może być pomocna w badaniu starych dzieł literackich, których autorów nigdy nie udało się ustalić. Do analizy anonimowych historycznych rękopisów zatrudnili więc sztuczną inteligencję.

Badanie wykonali naukowcy z uniwersytetów w Wiedniu i Valladolid. Opracowany przez specjalistów algorytm miał przebadać 1 300 anonimowych rękopisów i książek pozostających w zbiorach biblioteki, dokonując analizy lingwistycznej każdego z nich. W tym celu algorytm AI porównywał każdą pracę z wybranymi próbkami tekstów różnych pisarzy. Badacze mieli nadzieję, że dzięki temu uda się ustalić autorów części anonimowych dzieł.

Eksperyment przyniósł już sukces i to gigantyczny. Dyrekcja Biblioteki Narodowej w Madrycie właśnie poinformowała, że w toku tych prac odkryto prawdziwy klejnot – nieznaną wcześniej sztukę jednego z największych hiszpańskich pisarzy Złotego Wieku, Felixa Lope de Vegi. Chodzi o dramat 'La francesa Laura", który powstał kilka lat przed śmiercią tego dramaturga.

Przechowywany w archiwum biblioteki rękopis to kopia datowana na koniec XVII wieku, dlatego dotąd nie przypuszczano, że jest to dzieło autora "Owczego źródła" i "Rycerza z Olmedo". Jednak analizujący to dzieło algorytm nie miał wątpliwości.

Analiza wykazała, że słownictwo użyte w tekście "La francesa Laura" ściśle odpowiada językowi, jakiego w innych swoich dziełach używał Felix Lope de Vega. Podobieństwa ze słownictwem pozostałych 350 dramaturgów, którzy byli brani pod uwagę w eksperymencie, algorytm się nie dopatrzył.

Aby potwierdzić ustalenia sztucznej inteligencji, eksperci przeprowadzili tradycyjne badania filologiczne. "La francesa Laura to niezwykła sztuka, o dramatycznej sile charakterystycznej dla dojrzałego Lope de Vegi" - przekazano.

Akcja wspomnianego dramatu, który teraz ma już autora, osadzona jest we Francji, a jego główną bohaterką jest Laura, córka księcia Bretanii i żona hrabiego Arnaldo. Kobieta staje się obiektem uczuć następcy francuskiego tronu i choć odrzuca go, zazdrosny mąż próbuje ją otruć. Ostatecznie prawość Laury zostaje udowodniona i wszyscy żyją długo i szczęśliwie. Książka ma zostać w najbliższych miesiącach opublikowana przez wydawnictwo Gredos.

Według znawców literatury hiszpańskiej, Félix Lope de Vega w trakcie swojego życia napisał około 2 000 dramatów, ale zachowała się jedynie jedna czwarta z nich. Jest więc bardzo prawdopodobne, że w przyszłości jakiś kolejny anonimowy rękopis zostanie uznany za nieznane dzieło tego dramatopisarza. 

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 31.03.2023
GBP 5.3107 złEUR 4.6755 złUSD 4.2934 złCHF 4.6856 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement