Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rośliny "przekazują" kolejnym pokoleniom informacje na temat środowiska

Rośliny "przekazują" kolejnym pokoleniom informacje na temat środowiska
Na razie naukowcy dopiero zaczynają poznawać, w jaki sposób stres środowiskowy wpływa na znaczniki epigenetyczne w DNA roślin i więcej mają na ten temat pytań niż odpowiedzi. (Fot. Getty Images)
Nie mają układu nerwowego ani pamięci, a mimo to potrafią przekazywać potomstwu własne doświadczenia, ułatwiając mu przetrwanie w zmieniających się warunkach. Genetycy zaczynają odkrywać, w jaki sposób rośliny 'uczą' swoje dzieci.
Advertisement
Advertisement

Spowodowane przez kryzys klimatyczny gwałtowne zjawiska pogodowe i postępująca zmiana temperatur stanowią ogromne wyzwanie dla roślin, które muszą w szybkim tempie adaptować się do tych zmian. Najnowsze badania opublikowane w magazynie "Trends in Plant Science" sugerują, że rośliny mogą takie informacje przekazywać kolejnemu pokoleniu.

"Pewnego dnia zastanawiałem się nad tym, jak styl życia i doświadczenia danej osoby wpływają na jej komórki rozrodcze, przenosząc molekularne ślady jej życia na dzieci" - przekazał serwisowi Euronews Federico Martinelli, genetyk roślin z Uniwersytetu we Florencji.

"Pamięć somatyczna" pozwala roślinom rozpoznać, że powtarza się jakaś sytuacja i szybciej zareagować. (Fot. Getty Images)

"Od razu pomyślałem, że u roślin musi być przekazywanych jeszcze więcej wskaźników epigenetycznych (niepochodzących wprost z genów - przyp.red.), ponieważ są organizmami osiadłymi, które w ciągu życia są poddawane znacznie większym stresom środowiskowym niż zwierzęta" - tłumaczy naukowiec.

Zwierzęta dostosowują się bowiem do zmian środowiska poprzez modyfikacje zachowań albo migracje. Tymczasem rośliny są zakorzenione w jednym miejscu i to one muszą się zmienić, kiedy np. zimy stają się cieplejsze i krótsze.

"Wiele roślin wymaga minimalnego okresu chłodu, aby wyregulować swój zegar biologiczny i określić czas kwitnienia" - zauważa Federico Martinelli. "W miarę jak skraca się zimna pora roku, rośliny przystosowują się do krótszego okresu chłodu i opóźniają kwitnienie. Pozwala im to uniknąć kwitnienia w czasie, kiedy mają mniejsze szanse na rozmnożenie się" - dodaje.

Świat roślin wciąż skrywa wiele tajemnic. (Fot. Getty Images)

Rośliny nie mają pamięci takiej, jak ludzie, ale mimo to w jakiś sposób zapamiętują np. że po ustąpieniu mrozów trzeba dłużej poczekać z kwitnieniem, bo mimo ocieplenia mogą nadejść przymrozki.

Swoje "wspomnienia" - zamiast w sieciach neuronowych - przechowują w wyrafinowanych komórkowych i molekularnych sieciach sygnalizacyjnych. Naukowcy nazwali to "pamięcią somatyczną", przechowywaną w ciele rośliny. Epigenetyka zaś bada to, jak czynniki pozagenowe, czyli właśnie na przykład zmiany klimatyczne, wpływają na odczytywanie przez organizm informacji zawartych już w genach.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 03.02.2023
GBP 5.2571 złEUR 4.6920 złUSD 4.2928 złCHF 4.7023 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement