Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstał czujnik, który mierzy m.in. poziom cukru i alkoholu we krwi

Powstał czujnik, który mierzy m.in. poziom cukru i alkoholu we krwi
Dostępne obecnie komercyjne urządzenia tego typu, mierzą w czasie rzeczywistym najwyżej jeden parametr, np. poziom glukozy. (Fot. Getty Images)
Sportowe opaski mierzące tętno, liczbę zrobionych kroków, pokonany dystans i inne parametry są już bardzo powszechne. Naukowcy z Kaliforni poszli o krok dalej. Opracowali urządzenie, które monitoruje jednocześnie poziomy cukru i alkoholu we krwi oraz zmęczenie mięśni. W dodatku jest zupełnie nieinwazyjne.
Advertisement
Advertisement

Nowy gadżet to krążek wielkości sporego guzika, który przyczepia się do skóry jak rzep i monitoruje aktualny poziom cukru, mleczanu i alkoholu we krwi. Dane te mogą być przydatne podczas treningu na siłowni albo wieczoru w barze. A twórcom urządzenia zależało przede wszystkim na ułatwieniu życia osobom z cukrzycą.

Tak opisują swój wynalazek inżynierowie z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (UCSD) w artykule opublikowanym w "Nature Biomedical Engineering". "To jak laboratorium na skórze. Stale i jednocześnie mierzy wiele biomarkerów, umożliwiając użytkownikom monitorowanie ich zdrowia i dobrego samopoczucia podczas wykonywania codziennych czynności" - stwierdził Joseph Wang, profesor nanoinżynierii na UCSD.

Czujnik jest innowacyjny, bo dostępne obecnie komercyjne urządzenia tego typu mierzą w czasie rzeczywistym najwyżej jeden parametr, np. poziom glukozy. Dla cukrzyków to kluczowa informacja, ale jeszcze skuteczniej mogliby radzić sobie z chorobą, gdyby mieli ich więcej.

Przydatne może być dla nich też monitorowanie poziomu alkoholu, bo jego wzrost może obniżyć poziom glukozy. Znajomość obu parametrów może więc pomóc osobom z cukrzycą zapobiegać nadmiernemu spadkowi glukozy we krwi po wypiciu drinka.

Przydatna dla diabetyków może być także informacja o poziomie mleczanu – biomarkera zmęczenia mięśni, ponieważ aktywność fizyczna wpływa na zdolność organizmu do regulowania poziomu glukozy. A zaprojektowany przez inżynierów z Kalifornii czujnik mierzy także ten parametr.

"Dzięki naszemu urządzeniu ludzie mogą zaobserwować zależności między skokami lub spadkami glukozy a dietą, ćwiczeniami i piciem napojów alkoholowych. A to może znacznie poprawić jakość ich życia" – tłumaczy jeden ze współautorów projektu, Farshad Tehrani.

Czujnik jest bezprzewodowy i mocuje się go do skóry przylepcem z dwudziestoma pięcioma mikroskopijnymi igiełkami. Grubość każdej z nich nie przekracza jednej piątej grubości ludzkiego włosa. Założenie czujnika nie jest bolesne, bo mikroigły ledwie wnikają pod powierzchnię skóry.

Na końcach mikroigieł różne enzymy reagują z mleczanem, glukozą i alkoholem znajdującym się w otaczającym komórki pod skórą płynie śródmiąższowym. Reakcje te generują niewielkie prądy elektryczne, które są analizowane przez czujniki elektroniczne i przesyłane bezprzewodowo do aplikacji na smartfona.

Dotychczas prototyp został przetestowany na pięciu ochotnikach, którzy nosili je na ramieniu podczas ćwiczeń, posiłku i picia kieliszka wina. Uzyskane pomiary były zgodne z wykonywanymi za pomocą komercyjnego glukometru, alkomatu i laboratoryjnymi pomiarami poziomu mleczanu we krwi.

Baterię czujnika można ładować za pomocą standardowej ładowarki do smartfonów, a panel mocujący jest jednorazowy i wymienny, co będzie ważne przy komercjalizacji urządzenia. Aby rozwijać projekt komercyjnie, autorzy założyli start-up AquilX. Planują przede wszystkim zwiększenie trwałości mikroigłowego przylepca.

Z entuzjazmem myślą też o możliwości rozszerzenia zastosowania urządzenia do monitorowania poziomu leków i innych parametrów zdrowotnych.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 24.06.2022
GBP 5.4831 złEUR 4.7094 złUSD 4.4656 złCHF 4.6538 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement