Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Oto zbawienny skutek jedzenia bazylii!

Oto zbawienny skutek jedzenia bazylii!
Bazylia może okazać się zbawienna dla zdrowia naszego mózgu. (Fot. PAP/Andrzej Lange)
Naturalnie występujący w bazylii związek o nazwie fenchol pomaga usuwać z mózgu nadmiar beta-amyloidu związanego z chorobą Alzheimera – informuje pismo 'Frontiers in Aging Neuroscience'.
Advertisement

Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że na zdrowie mózgu istotny wpływ mają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, produkowane przez korzystne bakterie znajdujące się w naszych jelitach oraz stanowiące główne źródło pożywienia komórek układu pokarmowego. U osób starszych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi lub demencją poziom tych kwasów jest często wyraźnie niższy.

Powstałe w jelitach krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe podróżują z krwią do mózgu, gdzie wiążą się z receptorem FFAR2 znajdującym się na powierzchni komórek nerwowych i aktywują go. "Nasze badania wykazały, że stymulacja FFAR2 przez krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe pomaga chronić komórki nerwowe przed toksycznym kumulowaniem się beta-amyloidu, związanego z chorobą Alzheimera" – tłumaczy autor analizy, dr Hariom Yadav z Uniwersytetu Południowej Florydy, autor analizy.

Badacze ustalili, że zablokowanie receptora FFAR2 przyczyniało się do patologicznego nagromadzenia beta-amyloidu, który powoduje neurotoksyczność. Następnie przetestowano ponad 144 tys. naturalnie występujących związków, by znaleźć te, które mogłyby odzwierciedlać pozytywne działanie SCFA. Najsilniejszy okazał się fenchol, który wiązał się z receptorem FFAR2 i stymulował jego pracę. Związek ten redukował nadmiar beta-amyloidu i zapobiegał obumieraniu neuronów.

"Zidentyfikowanie naturalnego związku stanowiącego alternatywę dla krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych jest ważne, gdyż najczęściej są one konsumowane przez komórki organizmu zanim trafią z krwią do mózgu" – wyjaśnia dr Yadav. Naukowcy zamierzają kontynuować swoje badania. Chcą porównać skuteczność fencholu spożywanego w bazylii oraz w formie wyizolowanej.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 03.12.2021
GBP 5.4021 złEUR 4.5934 złUSD 4.0653 złCHF 4.4165 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement