Menu

Naukowcy potwierdzają, że pieniądze dają szczęście i poprawiają samoocenę

Naukowcy potwierdzają, że pieniądze dają szczęście i poprawiają samoocenę
Niesamowite odkrycie! Pieniądze dają szczęście i pozwalają nam spełniać marzenia! Szok... ;-) (Fot. Getty Images)
Choć wielu z nas sądzi, że dobra materialne nie są gwarancją szczęśliwego życia, naukowcy znaleźli dowód na to, że pieniądze w istocie odgrywają ważną rolę w zwiększaniu naszego psychicznego dobrostanu. Uczeni odkryli wszak, że wysokie zarobki zwiększają samoocenę i pewność siebie.
Advertisement

Wielu ludzi uważa, że w kontekście szczęścia znacznie ważniejsze od posiadanych zer na koncie są takie wartości, jak rodzina, zdrowie czy samorealizacja. I choć nie sposób zaprzeczyć, że towarzystwo bliskich osób oraz robienie na co dzień tego, co sprawia nam satysfakcję i nas rozwija to solidny fundament szczęśliwego życia, bezpieczeństwo finansowe jest równie istotne. Taki wniosek płynie z nowego badania autorstwa singapurskich uczonych, którego rezultaty ukazały się na łamach czasopisma akademickiego "Emotion".

Naukowcy z National University of Singapore postanowili przeanalizować korelację między stabilnym i wysokim dochodem a poziomem odczuwanego szczęścia. W tym celu przyjrzeli się danym pozyskanym z pięciu odrębnych badań, w których łącznie udział wzięło 1,6 miliona ludzi zamieszkujących 162 kraje. Uczeni odkryli, że osoby, które miały wysokie zarobki, dużo częściej doświadczały pozytywnych emocji. Były one zarazem bardziej pewne siebie i zadowolone ze swojego życia oraz miały wyższą samoocenę. Dobrze zarabiający uczestnicy badania rzadziej zgłaszali pojawianie się negatywnych myśli na swój temat czy emocji, takich jak smutek, rozgoryczenie i frustracja.

Jak zaznaczają naukowcy, jest to najbardziej kompleksowa analiza wpływu dochodów na poziom szczęścia. "Rozpoczęliśmy to badanie, ponieważ poprzednie nie dostarczyły mocnych dowodów na to, że wysokość zarobków jest tak silnie powiązana z emocjami. Im więcej zarabiasz, tym bardziej prawdopodobnym jest, że będziesz odczuwać dumę i samozadowolenie" – komentuje prof. nadzwyczajny Eddie Tong, główny autor badania. Uczony zaznacza, że rezultaty analizy mogą być cenną wskazówką dla polityków.

"Działania mające na celu zwiększenie dochodów przeciętnego obywatela oraz ożywienie gospodarki przyczynią się do kształtowania szczęśliwszych społeczeństw" – podkreśla.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 11.05.2021
GBP 5.3050 złEUR 4.5628 złUSD 3.7514 złCHF 4.1592 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement