Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największa rzeźba świata ma powstać do 2027 roku w Abu Zabi

Największa rzeźba świata ma powstać do 2027 roku w Abu Zabi
Abu Zabi – stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a także emiratu o tej samej nazwie. Drugie pod względem ludności miasto kraju. W 2020 roku liczyło ok. 1,5 mln mieszkańców. (Fot. Getty Images)
Będzie to spełnieniem marzeń nieżyjących artystów...
Advertisement
Advertisement

Artystyczne małżeństwo, Christo Jawaszew i Jeanne-Claude Denat de Guillebon, stworzyło wiele niesamowitych dzieł sztuki. Dość wspomnieć zeszłoroczny "zapakowany" na 16 dni (od 18 września do 3 października) Łuk Triumfalny w Paryżu. Choć projekt został zrealizowany po śmierci małżonków, nie był ich ostatnim słowem. W Abu Zabi powstanie największa rzeźba na świecie 'Mastaba'. Pomysł na nią zrodził się w 1977 roku i jest spełnieniem marzeń artystów.

Mastaba będzie mierzyć 150 metrów wysokości, 300 metrów długości i 225 metrów szerokości, a swoim kształtem przywodzić będzie na myśl ścięty ostrosłup. Monumentalna piramida w Gizie spokojnie może się schować… w cieniu tego dzieła. Całość zostanie wykonana z 410 tys. kolorowych beczek po ropie, które według opisu na oficjalnej stronie artystów, będą tworzyć "kolorową mozaikę, nawiązującą do architektury islamu".

Twórcy bardzo dokładnie określili miejsce, w którym ma stanąć ich praca. Podczas swojej pierwszej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 1979 roku, zdecydowali, że ich dzieło sztuki będzie można podziwiać 160 kilometrów na południe od miasta Abu Zabi na pustyni Al Gharbia w pobliżu oazy Liwa.

Konstrukcja będzie zwieńczeniem ich pracy artystycznej, nad którą pieczę, zgodnie z życzeniem Christo, sprawować będzie jego siostrzeniec, Władimir Jawaszew. W rozmowie z serwisem The National Jawaszew zapowiedział, że prace nad urzeczywistnieniem tego artystycznego marzenia potrwają kilka lat. Jak donosi serwis Time Out, uroczyste odsłonięcie ostatniego dzieła Christo i jego żony Jeanne-Claude, może nastąpić w 2027 roku, czyli 50 lat od narodzin tego pomysłu.

"Mój wujek bardzo szczegółowo mówił o kolejnych etapach projektu, technologii i sprzęcie niezbędnych do jego zrealizowania" – wyjaśnił siostrzeniec artysty. Podkreślił, że do swojej śmierci w 2020 roku Christo był bardzo mocno zaangażowany w projekt. Starał się zaplanować każdy detal konstrukcji z największą skrupulatnością.

W 2007 i 2008 roku Christo i Jeanne-Claude zaprosili do współpracy profesorów inżynierii z ETH Zurich (Szwajcarski Federalny Instytut Technologii w Zurychu), Uniwersytetu Illinois, Uniwersytetu Cambridge i Hosei w Tokio. Poprosili ich o przygotowanie dokładnych analiz struktury konstrukcji i możliwych sposobów na wzniesienie The Mastaba, największej rzeźby na świecie. Każdy zespół pracował niezależnie. Na koniec wszystkie raporty zostały przeanalizowane przez niemiecką firmę inżynieryjną, która wskazała, że najbardziej innowacyjne, a zarazem efektywne będzie rozwiązanie zaproponowane przez tokijskich inżynierów.

Choć samo dzieło zdaje się niezwykle surowe i techniczne, kryje w sobie wiele sentymentu i sympatii, jakimi małżonkowie darzyli zarówno ten pustynny krajobraz, jak i lokalną społeczność, którą na przestrzeni lat zdołali dobrze poznać. "Christo odczuwał bardzo silny związek z niesamowitym, oszałamiającym pięknem tego subtelnie zmieniającego się pustynnego krajobrazu, miał również świetne relacje z ludźmi, których spotkał w Abu Zabi" – wyjaśnił siostrzeniec twórcy.

Urodzony w Gabrowie w Bułgarii Christo Jawaszew wspólnie z żoną Jeanne-Claude Denat de Guillebon, która zmarła w 2009 roku, zasłynęli jako para, która chciała "zapakować" świat. Poza wspomnianym już Łukiem Triumfalnym, w 1995 roku zapakowali niemiecki Reichstag, różowymi połaciami pokryli również 11 wysp w Zatoce Biscayne niedaleko Miami.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 27.05.2022
GBP 5.4209 złEUR 4.6102 złUSD 4.2966 złCHF 4.4814 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement