Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Największa bryła bursztynu jest w Gdańsku

Największa bryła bursztynu jest w Gdańsku
Ważąca 68,2 kg bryła bursztynu robi wrażenie! (Fot. Facebook/Muzeum Bursztynu - Muzeum Gdańska)
Waży 68,2 kg i jest największym bursztynem świata. W Muzeum Bursztynu w Gdańsku zmierzono i zważono wczoraj ogromną bryłę bursztynu. Eksponat niebawem trafi do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii 'najcięższa bryła bursztynu'.
Advertisement
Advertisement

Wczoraj w Muzeum Bursztynu w Gdańsku został oficjalnie zważony i zmierzony jeden z najcięższych eksponatów. W tzw. biciu rekordu Guinnessa udział wzięli m.in. przedstawiciele władz Gdańska, bursztynnicy oraz reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku i krajowego Biura Rekordów Guinnessa.

Dyrektor Muzeum Gdańsk Waldemar Ossowski tłumaczył, że bursztyn to nie tylko mała bryłka, którą możemy znaleźć po sztormie gdzieś na plaży w Sobieszewie, to również bryła, którą można odkryć w kopalni węgla brunatnego na Sumatrze, o wadze dochodzącej do kilkudziesięciu kilogramów. "Bursztyn odkrywany jest nie tylko u nas, ale praktycznie na każdym kontynencie. Może liczyć 2 miliony lat albo ponad 100 milionów" - podkreślał.

Dodał, że bursztyny bardzo często zawierają inkluzje, które dają wiedzę, jak wyglądało życie na ziemi wiele lat temu.

Przed wtorkową próbą pobicia rekordu Guinnessa, ogromną bryłę wyciągnięto ze szklanej gabloty i ustawiono na wadze. Eksperci potwierdzili jej autentyczność a reprezentanci Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku, zważyli. Pomiar wskazał wagę: 68 kg i 200 gramów. Po wszystkim eksponat został poddany dodatkowym laserowym pomiarom.

Waldemar Ossowski wskazywał, że w dniu ważenia bursztynu - czyli 28 czerwca - obchodzony jest światowy Dzień Bursztynu. "To ważny dzień dla wszystkich, którzy kochają bursztyn i cieszymy się, że właśnie w to święto udało się ustanowić rekord" - oznajmił dyrektor Muzeum Gdańska.

Jak przekazał rzecznik muzeum dr Andrzej Gierszewski, dotychczasowym rekordzistą w kategorii największy bursztyn świata była ponad pięćdziesięciokilogramowa bryła z indonezyjskiej wyspy Sumatra, która znajduje się w zbiorach prywatnego kolekcjonera. Eksponat prezentowany w Gdańsku również pochodzi z Sumatry i został zakupiony dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski obecny na oficjalnym ważeniu bursztynu przypomniał, że jedyny dotychczasowy rekord Guinnessa został ustanowiony w Gdańsku 22 lata temu.

"Poprzedni rekord związany był z aktywnością obywatelską i wejściem w nowe Millenium. W 2000 roku ponad 10 tysięcy gdańszczanek i gdańszczan przywitało Nowy Rok dźwiękiem małych dzwoneczków" - wspominał wiceprezydent.

Dodał, że ma nadzieję, że "drugi wielki symbol miasta - bursztyn, również przejdzie do księgi rekordów Guinnessa".

Rekord dotyczący bursztynu, choć został ustanowiony, to na oficjalny wpis do księgi w kategorii "najcięższa bryła bursztynu" będzie musiał poczekać. Oficjalne potwierdzenie ustanowienia rekordu potrwa około tygodnia.

Największy okaz bursztynu na świecie można oglądać w Muzeum Bursztynu w Gdańsku, które znajduje się w Wielkim Młynie.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 09.08.2022
GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement