Menu

Kwietniowe słońce może być zdradliwe...

Kwietniowe słońce może być zdradliwe...
Miło posiedzieć wiosną w ogródku, ale zawsze trzeba pamiętać o zabezpieczeniu przed słońcem... (Fot. Getty Images)
Kwietniowe słońce może być zdradliwe – indeks UV może bowiem przekraczać spodziewane wartości o tej porze roku – wskazała dr inż. Agnieszka Czerwińska z IGF PAN. Dodała, że wiosną osoba z fototypem skóry najbardziej popularnym w Polsce może przebywać na słońcu bez ochrony zaledwie 33 minuty.

W tym roku w kwietniu pogoda dopisuje. Dlatego ekspertka z Zakładu Fizyki Atmosfery Instytutu Geofizyki PAN przypomniała o wiosennych zagrożeniach związanych z opalaniem i wysokim indeksem UV.

"Przy temperaturach w kwietniu powyżej 20 st. C stwierdzono, że zawartość ozonu w atmosferze jest poniżej średniej, co wiąże się z napływem powietrza ubogiego w ozon znad równika. W takich warunkach indeks UV może przekraczać spodziewane wartości o tej porze roku" – wskazała dr inż. Agnieszka Czerwińska.

Przypomniała również, że istotnym elementem decydującym o zagrożeniach związanych z nadmiernym promieniowaniem UV są indywidualne cechy organizmu człowieka i upodobanie do korzystania z promieniowania słonecznego (w tym sposób ubierania się i spędzania wolnego czasu).

"Bezpieczny" czas ekspozycji na promieniowanie UV zależy od karnacji skóry – im skóra ciemniejsza, tym czas ekspozycji nie powodującej zmian patologicznych skóry jest dłuższy. Takich fototypów wyodrębnia się sześć.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może powodować fotostarzenie, nawet już w kwietniu trzeba uważać... (Fot. Getty Images)

"Wiosną indeks UV może przekraczać wartość 5, co oznacza, że osoba z fototypem skóry 2, który jest najbardziej popularny w Polsce, może przebywać na słońcu bez ochrony zaledwie 33 minuty. Po tym czasie mogą wystąpić już poparzenia słoneczne" – podała Agnieszka Czerwińska.

Jak podkreśliła, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może powodować fotostarzenie (zwiotczenie skóry, utratę jędrności, zmarszczki), alergię słoneczną, plamy na skórze, poparzenia słoneczne (tzw. rumień), niszczenie struktur DNA w komórkach, a nawet rozwój nowotworów.

Dlatego niezbędna jest ochrona m.in. poprzez filtry przeciwsłoneczne.

"Wychodząc wiosną na zewnątrz, nie myślimy o filtrach przeciwsłonecznych, a często spędzamy tam więcej niż pół godziny, czasami w jednej pozycji, eksponując cały czas ten sam fragment skóry. Tymczasem każde poparzenie słoneczne sprawia, że ryzyko czerniaka w przyszłości zwiększa się. Już pięć poparzeń słonecznych w ciągu życia, a zaledwie jedno w dzieciństwie, sprawia, że ryzyko to rośnie dwukrotnie!" – ostrzegła naukowczyni.

Aby krem był skuteczny, powinien chronić przed promieniowaniem UV-A i UV-B. Krem należy nakładać co około 2 godziny, smarować się obficie i dokładnie (nie zapominać o uszach, ustach i karku). Powinniśmy ponowić aplikację kremu po każdej kąpieli i nadmiernym wysiłku.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz

News


Rates by NBP, date 25.04.2025
GBP 5.0033 złEUR 4.2688 złUSD 3.7611 złCHF 4.5278 zł

Sport