Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jedynacy wcale nie są bardziej egoistyczni...

Jedynacy wcale nie są bardziej egoistyczni...
Stereotyp, że jedynacy są egoistyczni nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. (Fot. Getty Images)
Chińscy psychologowie przeprowadzili badania, których wyniki przeczą powszechnie panującym przekonaniom, że jedynacy są bardziej egoistyczni, samolubni i antyspołeczni niż osoby mające rodzeństwo. Naukowcy udowodnili, że ten stereotyp nie ma uzasadnienia w faktach.
Advertisement

Wiele osób - szczególnie mających rodzeństwo - jest przekonanych, że jedynacy są osobami bardziej samolubnymi niż ci, którzy wychowywali się z innymi członkami rodziny w zbliżonym wieku. Xuegang Zheng, psycholog z Shaanxi Normal University w Chinach, wraz ze swoim zespołem badawczym postanowili sprawdzić, czy ten dość powszechny pogląd ma potwierdzenie w rzeczywistości.

W pierwszym badaniu porównano poglądy dwóch grup - jedynaków i osób, które mają rodzeństwo. Do tego badania wykorzystano grę, która pokazywała, w jaki sposób poszczególne osoby byłyby skłonne podzielić się pieniędzmi z innymi. Jak się okazało, ludzie, którzy wychowywali się wspólnie z innymi domownikami w ich wieku, są przekonane, że faktycznie jedynacy są bardziej samolubni i mniej prospołeczni. Osoby nie posiadające rodzeństwa oceniły z kolei obie grupy tak samo.

W drugim badaniu z udziałem 391 osób dorosłych (z których 169 nie miało rodzeństwa), badacze poprosili uczestników o ocenę samego siebie. Wyniki wykazały brak różnic między uczestnikami badania - jedynacy i osoby posiadające rodzeństwo określały się jako tak samo prospołeczne i uczynne wobec innych.

Badanie wykazało, że jedynacy i osoby mające rodzeństwo są tak samo bezinteresowne wobec innych. (Fot. Getty Images)

"Stereotyp dotyczący jedynaków wynika najprawdopodobniej z tego, że rodzice całą uwagę poświęcają jednemu dziecku. Zainteresowanie jedynym dzieckiem może mieć jednak też zalety - według wcześniejszych badań jedynacy tworzą silniejsze i cieplejsze więzi z rodzicami. Być może więc jedynacy w ten sposób uczą się tak naprawdę altruizmu" - mówią autorzy badania.

Aby sprawdzić, czy faktycznie tak jest, zaprojektowano trzecie badanie, do którego zrekrutowano 99 chińskich studentów, z których około połowa była jedynakami. Każdemu z uczestników przypisano różne osoby, mające z nimi bliższe lub dalsze relacje - od rodziców przez przyjaciół, znajomych po nieznane im osoby. Zadaniem rekruterów było podzielenie się (lub nie) pieniędzmi ze wskazaną przez badaczy osobą. Wyniki tego badania ponownie wykazały, że zarówno jedynacy, jak i osoby posiadające rodzeństwo, były tak samo bezinteresowne wobec innych.

Naukowcy zaznaczają, że przeprowadzili badania na niewielkiej liczbie osób i być może wyników nie powinno uogólniać się poza Chinami, gdzie bardzo duże znaczenie ma tzw. polityka jednego dziecka. Ponadto, wszystkie badania przeprowadzono na dorosłych, a nie dzieciach. Mimo to, jak twierdzą specjaliści, badanie dostarcza kolejnego dowodu na nieprawidłowość w przekonaniu dotyczącym jedynaków – lub przynajmniej dorosłych jedynaków.

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 29.11.2021
GBP 5.5531 złEUR 4.6982 złUSD 4.1627 złCHF 4.5013 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement