Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Dan Brown: Wieczny wielbiciel Leonarda da Vinci

Dan Brown: Wieczny wielbiciel Leonarda da Vinci
Autor bestsellerowej powieści jest wielbicielem sztuki. (Fot. Getty Images)
Autor głośnej powieści sensacyjnej Kod Leonarda da Vinci Dan Brown uważa, że miejscem arcydzieł są muzea. Tutaj może je obejrzeć jak najwięcej ludzi -ocenia amerykański pisarz.
Advertisement

Brown chciałby wyprowadzić z błędu wszystkich tych, którzy myślą, że otacza się cennymi obiektami. Żona pisarza Blythe Brown jest ilustratorką, malarką i rzeźbiarką. To obiekty jej autorstwa wypełniają dom państwa Brownów w Nowej Anglii w USA.

"Mój dom nie jest muzealną instytucją, nie ma w nim prac najbardziej znanych artystów. Miejscem drogocennych arcydzieł są muzea, a nie prywatne posesje" - ocenił.

Dodał też, że sztuka w jego domu jest bardzo prosta, ale odpowiada jego smakowi.

Każdy ma ulubionych artystów, ulubione kierunki w sztuce. Nietrudno się domyślić, czyje prace, oprócz prac żony, Brown ceni najbardziej. "Dla mnie osobiście nigdy nudny nie będzie Leonardo da Vinci. To nie tylko artysta, ale i umysł, geniusz. Nikt nie może się nim znudzić" - wyznał pisarz.

Dan Brown był gościem dziewiątego międzynarodowego Festiwalu Conrada w Krakowie. Pod Wawelem zachwycił go Rynek Główny, kościół mariacki i Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. "Ta galeria na pewno spodobałaby się Robertowi Langdonowi (bohater powieści Browna - przyp.red.), zwłaszcza po tym, jak spędziłby cały dzień z zawiłą nieco sztuką nowoczesną" - ocenił.

Dan Brown urodził się w 1964 r. w Exeter w USA. W Amherst College uczył się historii sztuki i muzyki. Później sam nauczał literatury i scenopisarstwa. Od blisko 20 lat zajmuje się wyłącznie pisarstwem. Jego powieści sprzedały się w setkach milionów egzemplarzy, przetłumaczono je na ponad 50 języków świata. Najsłynniejsze powieści sensacyjne Browna to "Kod Leonarda da Vinci", "Anioły i demony", "Inferno". W tym roku ukazał się thriller "Początek"

Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 26.11.2021
GBP 5.5597 złEUR 4.7038 złUSD 4.1754 złCHF 4.5071 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement