Menu

84-letni angielski rolnik został gwiazdą platformy YouTube

84-letni angielski rolnik został gwiazdą platformy YouTube
Pan Butler ma rosnące grono fanów - i trudno się dziwić, bo jego spokój i optymizm jest podobno zarażliwy. (Fot. YouTube/Spiritual Unfoldment with John Butler)
Ten siwobrody staruszek niczym się nie różni się od innych jego rówieśników. Gdybyśmy go zobaczyli na ulicy, raczej byśmy nie zwrócili na niego uwagi. Jednak niech nikogo nie zmyli z pozoru przeciętna aparycja. 84-letni John Butler jest sensacją YouTube'a, a filmy poświęcone medytacji, które tam zamieszcza, mają wiele milionów odsłon.
Advertisement

"Myślę, że gdybym był młodszy, byłbym bardziej podekscytowany tym faktem. Nigdy nie słyszałem o YouTube, ledwo wiedziałem czym jest internet. Niewiele wiem też o ASMR (autonomous sensory meridian response, czyli samoistna odpowiedź meridianów czuciowych - zjawisko to może zostać wywołane poprzez wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe bodźce zewnętrzne - przyp. red.). Ale jeśli jest w moim głosie coś, co ludzi uspokaja, pozwala się zrelaksować, to mogę się jedynie cieszyć. Zupełnie jednak nie wiem, jak to się stało" – skomentował swój sukces w rozmowie z BBC John Butler.

Do niedawna był rolnikiem, prowadził gospodarstwo ekologiczne w Lincolnshire. Teraz mieszka w Bakewell. Stał się bowiem sensacją internetu na całym świecie, a widzowie oglądają regularnie jego filmy umieszczane na kanale "Spiritual Unfoldment with John Butler" na YouTube. Mówi w nich o medytacji, duchowości, wierze. On sam praktykuje medytację od 50 lat, codziennie, rano i wieczorem, w kościele parafialnym. Przez wiele lat cierpiał na depresję i to właśnie w sztuce uspokajania umysłu odnalazł ukojenie. Dziś swoją wiedzą dzieli się z widzami na całym świecie, a jego kanał ma ponad 134 tys. subskrybentów.

"Wiele osób ma problem z uspokojeniem swojego umysłu, a ponieważ instynktownie pragną balansu, to szukają różnych sposobów na znalezienie spokoju, odpoczynku. Przez większość swojego życia czułem, że nie pasuje do tego świata i czułem, że większość ludzi się mną nie interesuje, ale cieszę się, że mogę się dzielić tym, co kocham" – wyznał. Butler w swoich wykładach chętnie odnosi się do tak prostych przyjemności jak obcowanie z naturą. "Postaw stopy na ziemi, słuchaj i patrz. Ta prosta czynność, ale praktykowana z uwagą, przynosi umysłowi odpoczynek - w ciszy, która może następnie rozwinąć się spokój, wolność" - zachęca w jednym z filmików.

Jakim cudem mieszkający na angielskiej wsi senior stał się gwiazdą medytacji w sieci? Choć długo się wzbraniał, dał się przekonać do wywiadu, którego udzielił dla kanału Conscious TV, skupiającego się na duchowości i medytacji. Od tego czasu stał się najchętniej oglądanym mówcą na kanale. Wkrótce po debiucie w Conscious TV, mówca motywacyjny i pisarz Phil Shankland, znalazł jedną z książek Johna na charytatywnej wyprzedaży książek w Sheffield. Zinteresował się nim, przyszedł go zobaczyć, a potem postanowił się przeprowadzić i zostać jego sąsiadem. Zachęcił go też do nakręcenia kilku filmików motywacyjnych. Potem nakręcili kolejne, a ich projekt przekształcił się w kanał YouTube. Dziś umieszczone tam nagrania mają ponad 13 milionów wyświetleń.

Głos i spokój Butlera okazały się dla widzów szczególnym ukojeniem w trakcie pandemii. Wśród wielu komentarzy pod filmami wyłaniają się przede wszystkim słowa podziękowania. "John swoją miłością i zrozumieniem porusza serca tysięcy ludzi na całym świecie" – czytamy w jednym z nich. Inny internauta deklaruje, że nagrania 84-latka pomagają radzić sobie w trudnych, stresujących chwilach. "Wniosłeś tak wiele spokoju, w tak niespokojne czasy, to bezcenne" - czytamy. Gdy dziennikarz BBC pokazał Johnowi filmiki od jego fanów, ślących słowa ogromnej wdzięczności za jego pracę, ten nie krył wzruszenia. "Nie wiem, co powiedzieć, jestem wzruszony do łez" - przyznał. 

Comments
No one has commented on this topic yet.
Be the first to share your opinion!
Dodaj komentarz
Advertisement
Advertisement

News


Rates by NBP, date 26.07.2021
GBP 5.3582 złEUR 4.5858 złUSD 3.8915 złCHF 4.2381 zł
Advertisement

Sport


Advertisement
Advertisement