Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zbliżasz się do 50-tki? Oto miejsca w UK, gdzie (podobno) będzie Ci najlepiej

Zbliżasz się do 50-tki? Oto miejsca w UK, gdzie (podobno) będzie Ci najlepiej
Kingswear w hrabstwie Devon. (Fot. Getty Images)
Polacy w UK to nie tylko energiczni 20- i 30-latkowie. Zdarzają się też (nieco mniej energiczni, ale bez przesady) rodacy po 40-stce czy 50-tce. W końcu minęło już prawie 20 lat, od kiedy Unia otworzyła nam wrota do będącej wówczas jej częścią Wielkiej Brytanii.
Reklama
Reklama

Statystycznie, najwięcej Polaków "w kwiecie wieku" mieszka w Londynie i okolicach (choć brak danych na ten temat). A stolica, jak wiadomo, po jakimś czasie może trochę zmęczyć, wydrenować i tak chudy przez inflację portfel, stracić w naszych oczach ten urok, który niegdyś sprawiał, że szalało się do rana.

Może nie wszyscy żwawi 50-latkowie narzekają na życie w sercu UK, ale z pewnością niektórzy z nich myślą o nieco spokojniejszym miejscu do zamieszkania - niekoniecznie tak dużym, tak głośnym i tak drogim, ale oferującym wszystko to, do czego przyzwyczaiło ich życie w UK.

O ewentualnej wyprowadzce z Londynu myślą także dojrzali życiowo Brytyjczycy, o czym świadczyć mogą wyniki ankiety przeprowadzonej przez witrynę lifestylową dla osób powyżej 50. roku życia Saga Exceptional. Postanowiła ona zbadać, jakie jest najlepsze miejsce do zamieszkania dla osób w tym przedziale wiekowym, biorąc pod uwagę takie kryteria jak wskaźniki przestępczości, średnie ceny domów, demografia, dostępne atrakcje czy liczba pubów na milę kwadratową.

Zaskoczenia raczej nie było. Okazało się bowiem, że zdecydowanym zwycięzcą są hrabstwa Devon i Kornwalia (79,8%). Znajdujące się tam nadmorskie kurorty należą do najbezpieczniejszych miejsc w kraju, a piękne krajobrazy z setkami pubów i lokalnych atrakcji od lat przyciągają nie tylko turystów, ale także zamożniejszych Brytyjczyków, kupujących swoje drugie domy właśnie w tych okolicach.

Jeden z najbardziej znanych resortów w Kornwalii - St Ives. (Fot. Getty Images)

Pewną niespodzianką jest drugie miejsce na liście, które przypadło Merseyside (73,5%) - hrabstwu w północno-zachodniej Anglii, którego stolicą jest Liverpool, z największymi miastami takimi jak St Helens, Southport, Birkenhead, Bootle, Wallasey, Bebington i Crosby.

Ten region kraju nie zawsze cieszył się najlepszą reputacją ze względu na problemy społeczne i gospodarcze, ale wyprzedził on hrabstwa takie jak Norfolk, Surrey, a nawet Dorset.

Co prawda sam Liverpool od dawna jest miejscem chętnie odwiedzanym przez fanów muzyki i sportu oraz każdego, kto kocha wieczorne wyjścia, ale ankieta wyraźnie wykazała, że obszar ten jest idealnym miejscem dla chcących się przeprowadzić osób wkraczających w wiek emerytalny.

Na trzecim miejscu uplasowała się Północna Walia z oceną 70,3%. Dlaczego? "Północna Walia to najwyżej oceniany walijski region z niedrogimi mieszkaniami i mnóstwem atrakcji; to świetne miejsce na przeprowadzkę" - podsumowuje Saga Exceptional, dodając, że lista ta może stanowić przydatne narzędzie dla osób pragnących zmienić otoczenie przed przejściem na emeryturę.

Liverpool jest miastem Beatlesów i siedzibą odnoszącego sukcesy klubu piłkarskiego, ale może się pochwalić także ciekawą oferta rozrywkową. (Fot. Getty Images)

A gdzie w UK jest najbezpieczniej? Badacze z firmy PR Everything But Grey przeanalizowali 43 regiony w Anglii i Walii. Najbezpieczniejszym miejscem do życia okazało się hrabstwo Sussex z zaledwie 0,35 włamań na 1 000 gospodarstw domowych, co oznacza, że ryzyko włamania jest dziesięć razy mniejsze niż średnia w Wielkiej Brytanii.

Na drugim miejscu znalazło się hr. Norfolk, gdzie mniej niż dwa na tysiąc gospodarstw domowych zgłosiło włamanie, a Devon i Kornwalia zajęły trzecią lokatę z trzykrotnie niższą liczbą włamań niż średnia krajowa.

Jeśli chodzi o miejsca z największą liczbą pubów (jako wskaźnikiem ducha wspólnoty w okolicy), największym zagęszczeniem tego typu lokali cieszy się londyńskie City, które znalazło się dopiero na 41. pozycji na liście najlepszych miejsc do życia. Cały Wielki Londyn (Greater London) wypadł dużo lepiej, bo wylądował na 11. miejscu (68%).

Przeprowadzać się więc czy zostawać w Londynie? Gdyby to było takie proste, zapewne wielu z nas wędrowałoby co parę lat od miasta do miasta, zmieniając za każdym razem domy i życie na lepsze. Wiadomo jednak, że wiele zależy od naszej pracy, sytuacji rodzinnej, podejścia do zmian...

Tak czy inaczej, wszystkim osobom z rocznika '73 i wcześniej pozostaje mi życzyć tyle spokoju, ile tylko sobie życzą (bo niektórzy niekoniecznie lubią ciszę), optymizmu w oczekiwaniu na emeryturę (oby pokaźną) i znalezienia takiego miejsca - czy to w UK, czy poza - gdzie będzie się im żyło dobrze, a nawet jeszcze lepiej niż mogliby się spodziewać.

Korzystałam z artykułu Patricka Sawera "Revealed: The best place to live if you're over 50" w "The Telegraph"

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.84 / 19

Komentarze
 • Joanna
  9 września, 09:21

  Pani redaktor, gdzie tu sens i logika;
  Dlaczego 'statystycznie', jeśli 'brak danych na ten temat'....?, 🤔🤔🤔
  "Statystycznie, najwięcej Polaków "w kwiecie wieku" mieszka w Londynie i okolicach (choć brak danych na ten temat)."

 • @Joanna
  9 września, 11:23

  Londyn to najwieksze skupisko Polakow, dlatego statystycznie wychodzi ze tu chyba najwiecej takze 50latkow, ja to widze np. w metrze i busach

 • 40+
  9 września, 11:59

  w sumie dobrze by bylo wiedziec ile jest naszych w wieku powyzej 40, bo ja widze duzo ludzi w moim wieku a mieszkam w zach Londynie

 • Mirek London
  24 września, 12:02

  Aby w UK wypracowac pelna emeryture trzeba odprowadzac skladki przez 30 lat. Polacy pracuja legalnie w UK od 2004 roku wiec w chwili obecnej maja co najwyzej 19 lat oplacanych skladek (o wysokosci emerytury nie wspomne).
  Napiszcie ten artykol ponownie za 11 lat kiedy to szczesliwcy osiagna pelna emeryture i za ta bajonska kwote moga sie przeprowadzic do Kornwalii !
  Nie wiem naprawde czy pani Chodakowska nie ma lepszych tematow........

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama