Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Rosyjscy najemnicy: Wagner i system Prigożyna [DOKUMENT]

Rosyjscy najemnicy: Wagner i system Prigożyna [DOKUMENT]
Grupa Wagnera to prywatna firma wojskowa, powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym. Nazwa organizacji pochodzi od pseudonimu jej założyciela i głównodowodzącego Dmitrija Utkina, ps. „Wagner”. (Fot. VLADIMIR NIKOLAYEV/AFP via Getty Images)
Podczas gdy świat obiegła wiadomość o prawdopodobnej śmierci Jewgienija Prigożyna (informacja ta wciąż jest sprawdzana przez zachodnie wywiady), platforma Arte.tv przedstawia pogłębione śledztwo na temat Grupy Wagnera – oficjalnie prywatnej firmy, a w rzeczywistości najemników ściśle związanych z Putinem, którzy biorą udział w walkach w Ukrainie, ale również w Afryce i na Bliskim Wschodzie.
Reklama
Reklama

Ekipie filmowej udało się dotrzeć do ponad 2 500 dokumentów zhakowanych z serwerów dowódcy grupy – oligarchy Jewgienija Prigożyna. Obnażają one mechanizmy, według których działa jego imperium, wykorzystywanie luk w prawie międzynarodowym, a także anatomię współpracy Grupy Wagnera z Kremlem.

Grupa najemników Wagnera zaczęła pojawiać się w mediach w 2014 roku w Donbasie, ale Prigożyn czekał prawie dziewięć lat, zanim we wrześniu 2022 roku publicznie przyznał, że jest jej przywódcą i założycielem.

Od Ukrainy po Republikę Środkowoafrykańską, od Syrii po Mali, organizacja ta, która jest widoczna we wszystkich konfliktach z udziałem rosyjskich interesów zagranicznych i była wielokrotnie oskarżana o akty barbarzyństwa i zbrodnie wojenne, zdołała zachować większość swoich tajemnic do dziś, w tym charakter jej powiązań z reżimem prezydenta Putina.

Miliarder został głównym inicjatorem z Rosji kampanii hakerskich i dezinformacyjnych przeciwko Stanom Zjednoczonym i Europie. Ale dzięki około 2 500 dokumentom zhakowanym z serwerów komputerowych jego imperium, to cyfrowe śledztwo jest w stanie po raz pierwszy ujawnić wewnętrzne funkcjonowanie systemu Prigożina, pokazując, że jest on kluczowym elementem wojen, wirtualnych i fizycznych, z udziałem Kremla.

Dochodzenie ujawnia również, że służba bezpieczeństwa, SB, została stworzona przez oligarchę w celu śledzenia i karania tych, którzy chcieliby zdradzić.

Więcej podobnych filmów można znaleźć na Arte.tv.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.33 / 3

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 08.12.2023
GBP 5.0458 złEUR 4.3303 złUSD 4.0181 złCHF 4.5913 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama