Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przemoc domowa: Czy jestem w zdrowym związku?

Przemoc domowa: Czy jestem w zdrowym związku?
Przemoc domowa to również słowa... (Fot. Materiały prasowe kampanii "Przemoc to nie tylko...")
"Mam na imię Katarzyna. Przez 6,5 roku byłam ofiarą przemocy domowej. Od 2 lat, 4 miesięcy i 4 dni jestem wolna i bezpieczna" - to początek historii, którą mieszkająca w Wielkiej Brytanii Polka odważyła się podzielić w ramach rozpoczętej 25 listopada br. kampanii społecznej "Przemoc to nie tylko... Przemoc domowa to również słowa".
Reklama

Kampania potrwa do 10 grudnia 2017 r. Problem przemocy domowej jest szczególnie widoczny na emigracji, gdzie ofiara bywa odcięta od najbliższej rodziny i przyjaciół oraz zależna finansowo od partnera.

"Dwie trzecie kobiet w schroniskach dla ofiar przemocy domowej w Edynburgu w Szkocji to Polki" – mówi Magda Czarnecka, koordynatorka kampanii z ramienia Centrum Feniks.

­"W samym Sandwell (West Midlands) w ostatnich dwóch latach doszło do zabójstw czterech Polek w aktach przemocy domowej" – dodaje Elżbieta Kardynał, założycielka European Welfare Association oraz doradca Rights & Equality Sandwell.

Ze statystyk Ewy Wilcock, prowadzącej polskojęzyczny telefon zaufania dla ofiar przemocy w rodzinie, aż 89% zgłaszających się była zastraszana.

"37% zgłaszających się polskich ofiar przemocy domowej była duszona lub podtapiana, a prawie połowa oprawców groziła, że zabije swoją ofiarę lub popełni samobójstwo" – zaznacza Wilcock. Bezpłatny polski telefon zaufania 0 800 061 4004  jest czynny dwa razy w tygodniu, w środy w godz. 9:30-14:30 i piątki w godz. 9:30-12:30.

Przemoc domowa to również słowa

Celem kampanii jest również uświadomienie kobiet, że istnieją także inne rodzaje przemocy: emocjonalnej, finansowej, seksualnej czy religijnej.

"Gdy myślimy o przemocy, oto naszym pierwszym skojarzeniem są właśnie takie drastyczne przypadki zagrażające życiu lub zdrowiu. Zapominając, że są inne bardzo dotkliwe formy kontroli i manipulacji" – tłumaczy Czarnecka.

Tak było w przypadku Katarzyny Nowakowskiej:

"Zabierał mi pieniądze, za które kupował alkohol. Nie płaciliśmy na czas rachunków. Wiele razy byłam głodna. Jak wychodził do pracy, odcinał mi dostęp do internetu, abym nie miała kontaktu z rodziną i przyjaciółmi" – wspomina.

Organizatorki kampanii zachęcają do używania hasztagu #przerwijmilczenie w mediach społecznościowych, co ma na celu dotarcie do Polek doświadczających przemocy.

"W Wielkiej Brytanii są instytucje, do których można się zwrócić po pomoc, nawet gdy nie zna się języka, a przerwanie milczenia może zmienić życie tych kobiet na lepsze" – podkreśla Adrianna Sosnowska, prowadząca w Aberdeen grupę wsparcia dla kobiet poszkodowanych w wyniku przemocy w rodzinie Kołowrotek.

Polish Women Support Network

Organizatorem kampanii jest Polish Women Support Network. To oddolna, społeczna inicjatywa pracowników i wolontariuszy pomagających polskim ofiarom przemocy domowej w Wielkiej Brytanii. Nieformalne zrzeszenie zawiązało się w lutym tego roku i początkowo obejmowało 10 organizacji ze Szkocji, wliczając Centrum Feniks – organizację charytatywną w Edynburgu, inicjatora grupy. Obecnie PWSN ma 15 członków statutowych, wliczając kluczowe organizacje pomocowe w Anglii. Partnerami inicjatywy są też lokalne punkty Womens' Aid oraz policja.

Organizacje zajmujące się przemocą domową zwróciły uwagę, iż istnieje potrzeba edukowania Polaków na temat różnych rodzajów przemocy, konsekwencji, jakie przemoc domowa niesie dla ofiar, jak również dla innych członków rodziny, w tym dzieci oraz dostępnej pomocy, gdzie mogą otrzymać wsparcie.

Istotnym punktem działalności Polish Women Support Network jest również uwrażliwienie instytucji brytyjskich, jak i też samych ofiar przemocy domowej narodowości polskiej, o specyfice kulturowej w reagowaniu i przyjmowaniu pomocy, jak i konieczności udzielania wsparcia językowego

"Żyjemy w kraju, w którym przemoc domowa traktowana jest bardzo poważnie i istnieje tu wiele form pomocy, której Polacy mogą nie być świadomi. Chcemy im też przybliżyć podstawy prawne oraz procedury działania policji, które funkcjonują w pracy z osobami pokrzywdzonymi" – podkreśla Magda Czarnecka.

Różnice między zdrowym a toksycznym związkiem

Pokłóciłaś się ze swoim partnerem. Zastanawiasz się, co jest nie tak. Masz wątpliwości. Może to nie jest ten jedyny? Konflikty zdarzają się w każdym związku, tym dobrym i tym złym. To, jak dwoje ludzi radzi sobie w tym konflikcie, jest miarą jakości ich relacji. Poniżej kilka przykładów porównań między toksycznym (-) i zdrowym (+) związkiem.

1. Akceptacja albo próba zmiany drugiej osoby

(+) Akceptujecie się wzajemnie, wszystkie wasze zalety i wady, zwyczaje i zachowania.

(-) Jeżeli wymuszasz na partnerze zmiany próbując dostosować go do swoich potrzeb i wyobrażeń albo jesteś pod presją z jego strony na zaadoptowanie swojego zachowania do jego wymagań i oczekiwań, to jesteś w układzie, w którym jedna osoba próbuje kontrolować i podporządkować drugą.

2. Dialog albo krytyka

(+) W każdym związku pojawiają się różnice w opiniach i potrzebach, jednak potraficie je przedyskutować i znaleźć wyjście z sytuacji satysfakcjonujące obie strony.

(-) Nigdy nie potraficie znaleźć kompromisu, druga strona nie jest wysłuchiwana, a decyzje są podejmowane bez konsultacji.

3. Przyjaciele i rodzina albo izolacja

(+) Spędzacie czas razem, ale również macie czas na zajęcia indywidualne lub w grupie bez udziału partnera. Jest to traktowane jak coś normalnego.

(-) Jedna osoba jest odizolowana od przyjaciół i rodziny, a kiedy otrzymuje zgodę na wyjście, czas jest wyliczony, a na koniec i tak wszystko kończy się awanturą.

4. Rozwój albo zemsta

(+) Konflikty, które przecież zdarzają się w każdym związku, prowadzą do lepszego zrozumienia partnera i cementują relacje.

(-) Awantury używane są jako broń i służą do poniżania, szykanowania i odrzucenia partnera.

5. Zaufanie albo podejrzliwość i zaborczość

(+) Nawzajem sobie ufacie i wiecie, że możecie na sobie polegać w każdej sytuacji.

(-) Ukrywasz błahe rzeczy jak np. to, że rozmawiałaś z mamą przez telefon, ponieważ boisz się konsekwencji. Albo przyłapujesz partnera na kłamstwie.

6. Zgoda na seks albo seks wymuszony

(+) Seks jest pięknym aktem scalającym wasz związek.

(-) Jeden z partnerów zmusza do seksu lub naciska na seks, w momencie gdy druga osoba nie ma na to ochoty albo używa odmowy intymności jako sposobu na ukaranie.

7. Seks bezpieczny albo seks bez zabezpieczenia

(+) Oboje decydujecie, czy chcecie się zabezpieczać, a jeśli tak, jaką metodę lub metody zabezpieczenia chcecie stosować. Powinna ona być komfortowa dla obu stron i respektować wzajemne wymagania.

(-) Brak zgody w kwestii antykoncepcji odbiera przyjemność z seksu.

8. Wspólne plany albo egoizm

(+) Dzielicie się ze sobą marzeniami, tworzycie wspólne cele i następnie razem do nich dążycie. Jedno nie jest ważniejsze od drugiego, jesteście sobie równi, traktujecie się partnersko.

(-) Jedna ze stron jest wykorzystywana, jej marzenia i plany stały się nieistotne i cała siła obojga jest skoncentrowana na dążeniach jednaj osoby.

9. Zachowanie prywatności albo publiczne wyśmiewanie.

(+) Każdy ma słabe strony, niezrozumiałe dla innych przyzwyczajenia albo zrobił coś, z czego może niekoniecznie jest dumny. Jednak nawet gdy o tym wiecie, zachowujecie to dla siebie.

(-) Jedna osoba publicznie się naśmiewa z drugiej, szydzi, opowiada intymne historie, aby ją poniżyć.

10. Przyjemność dawania albo oczekiwanie zapłaty

(+) Znajdujecie przyjemność w robieniu albo darowaniu rzeczy, które wywołują radość u partnera i nigdy nie myślicie czy coś dostaniesz w zamian. Wzajemnie sobie ufacie.

(-) Każdy prezent przychodzi z instrukcją obsługi, jak należy się odwdzięczyć. Wszystko ma swoją cenę i często kosztuje więcej niż jest warte.

11. Rozwój albo blokada

(+) Obydwoje się rozwijacie, na każdym polu i z wzajemnym wsparciem. Związek ma szansę dojrzewania i umacniania.

(-) Rozwijacie się nierównomiernie. Jedna ze stron jest osaczona, zastraszona, nieszanowana, w końcu rezygnuje z siebie i poddaje się ustalonym regułom, podczas gdy druga osoba rozwija się kwitnąco.

12. Miłość własna albo zaniedbanie

(+) Kochacie siebie i dbacie o siebie w takim samym stopniu, zarówno przed związkiem, jak i w czasie jego trwania. Każdy ma czas dla siebie, z radością się w tym wspieracie, mówicie sobie komplementy i wiecie, że jest to szczere.

(-) Jedna osoba jest tak zajęta zajmowaniem się potrzebami i wymaganiami drugiej, że zapomina o sobie. Zachowanie i wygląd są stale krytykowane i bywają obiektem publicznych kpin, niekiedy obracanych w żart.

13. Bezpieczeństwo albo strach

(+) Niezależnie od tego, w jakim jesteście nastroju, nawet kiedy jeden z partnerów jest w złym humorze, druga strona czuje się bezpieczna.

(-) Złość partnera wywołuje strach i obawę o bezpieczeństwo.

Jeżeli większość z wyżej wymienionych przykładów toksycznych zachowań występuje w Twoim związku, a zwłaszcza jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powinnaś szukać pomocy. To nie jest normalne i może się skończyć dla Ciebie tragicznie. Działaj, zanim będzie za późno! #przerwijmilczenie

Gdy czujesz, że Twój związek podażą w niechcianym kierunku, warto się zatrzymać i zastanowić co dalej. Przyszłość związku zależy od obojga partnerów, nie tylko od Ciebie. Jeśli nie widzisz szansy na zmiany, lepiej jest odejść. Związki z toksycznym partnerem nigdy nie kończą się dobrze, a mogą mieć tragiczne konsekwencje dla kobiety. Twoje bezpieczeństwo powinno być Twoim priorytetem, szczególnie jeżeli nie jest ono priorytetem dla Twojego partnera.

Więcej informacji:

Link do spotu: Nadzieja i strach. Historia przemocy domowej
Fanpage kampanii: Facebook.com/przemoctonietylko
Strona PWSN: www.polishwomensupportnetwork.org

Email: przemoctonietylko@gmail.com

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5 / 6

Komentarze


 • Mężczyzna.
  28 listopada 2017, 21:05

  Przeczytalem ten artykuł. Jedno pytanie i uwaga w jednym - czemu zawsze, wszędzie w podobnych tematach zawsze sytuacje opisywane, podawane w przykładach są w formie żeńskiej? Wszyscy dobrze wiemy, że kobiety w tej samej ilości procentowej co mężczyźni, gotują swoim partnerom także okropny los, są okropnie toksyczne. (?) To nie zależy od płci... I kobieta i mężczyzna, to istoty ludzkie - czlowiek, reszta bierze się z charakteru i siedzi w głowie... tylko drogami zwykłego losowania, raz pada na toks. kobietę, raz na toks. mężczyznę.
  Takie artykuły powinny być pisane w 3ciej osobie.

 • Zdzich
  30 listopada 2017, 22:52

  DO WSZYSTKICH KMIOTKÓW I INNYCH DEGENERATÓW KTORZY NIE SZANUJĄ WLASNYCH ZON DZIEWCZYN PARTENROW DZIECI ITD JESTESCIE OFIARAMI LOSU KTORZY NIE MAJĄ JAJ BY STAWIC CZOŁA ZYCIU PEWNIE WASZYM WŁASNYM SZEFOM JAJA LIZECIE I KOLEGOM SIE CHWALICIE JACY JESTESCIE ZAJEBISCI .
  DO WSZYSKICH KOBIET PONIZANYCH PRZEZ PARTNEROW , NAUCZCIE SIE NIE BAC TYCH PALANTOW I NIE DAWAC IM SATYSFAKCJI Z PONIZANIA BO STRACH ICH NAKRECA RANY CIELESNE SZYBKO SIE WYLECZĄ ALE ZRANIONA DUSZA I AMBICJE MOGĄ BYC LECZONE PRZEZ LATA PRZEZ OSOBE KTORA POWINNA BYC DLA NAS NAJLEPSZA I NAJBLIZSZA

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2018
GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

Sport


Reklama