Menu

Pomysł na weekendową wycieczkę: Spacer przez pola lawendy

Pomysł na weekendową wycieczkę: Spacer przez pola lawendy
Wycieczki na pola lawendowe stają się coraz popularniejsze... (Fot. Getty Images)
Pola lawendowe w Wielkiej Brytanii są w pełnym rozkwicie. Tę wyjątkową roślinę o fioletowych kwiatach i oszałamiającym zapachu na Wyspach Brytyjskich uprawa się od XIII wieku.
Reklama

Od lipca do końca sierpnia w całym kraju można zobaczyć liliowe połacie ciągnące się aż po horyzont. Od Surrey po Hampshire można znaleźć wiele zachwycających widoków. Wspaniałe jest również to, że wiele z gospodarstw uprawiających lawendę produkuje własne, zrównoważone ekologicznie naturalne produkty, od kremów i mydełek z dodatkiem lawendy, po olejki i dżemy. Nie omijaj zatem lokalnych sklepów i kawiarni (i koniecznie spróbuj domowych wypieków). I oczywiście nie zapomnij zrobić sobie zdjęcia na tle fioletowych ukwieconych grządek – pola lawendy to aktualnie największy trend w mediach społecznościowych oraz prawdziwy raj dla fotografów. Oto lista najbardziej malownicznych lawendowych miejsc w Wielkiej Brytanii.

COTSWOLD LAVENDER, COTSWOLD HILL

Hill Barn Farm, Snowshill, Broadway, Worcestershire WR12 7JY

To piękne, kwitnące lawendowe pole jest obowiązkowym punktem wizyty dla wszystkich odwiedzających Cotswold. Ta wspaniała farma zaczyna kwitnąć w połowie czerwca. Oprócz zapierających dech w piersiach fioletowych widoków, Cotswold Lavender posiada również wspaniałą herbaciarnię serwującą pyszne smakołyki. Nie zapomnij też o aparacie fotograficznym, ponieważ tutejsze widoki są oszałamiające.

MAYFAIR LAVENDER FARM, SURREY

1 Carshalton Road, Banstead SM7 3JA

Położona w samym sercu Surrey, ta rodzinna farma lawendy produkuje również własne produkty toaletowe z dodatkiem lawendy, które pachną tak samo świeżo jak same pola. Należy jednak pamiętać, że w weekendy farma jest bardzo oblegana, więc postaraj się odwiedzić ją w ciągu tygodnia. Podczas gdy pikniki nie są dozwolone nigdzie na farmie, warto zajrzeć do kawiarni, gdzie  obowiązkowo trzeba spróbować lawendowego cydru.

THE LAVENDER FIELDS, HAMPSHIRE

Hartley Park Farm Business Centre, Selborne Rd, Alton, GU34 3HS

Ta wspaniała farma zajmuje się hodowlą siedmiu różnych gatunków lawendy. Spodziewaj się, że na wsi Hampshire kwitną takie piękności Folgate, Little Lady, Hidcote i Edelweiss. Istnieje również zakupienia ręcznie robionego lawendowego kremu do rąk, lawendowej czekolady i olejków.

LORDINGTON LAVENDER, CHICHESTER

Lordington Farm, Lordington, Chichester, West Sussex PO18 9DX

Gdy zbliżysz się do tego lawendowego pola, najpierw uderzy cię jego żywy, słodkawy zapach. Każdego roku Lordington przyciąga tłumy gości z całej Wielkiej Brytanii. Najlepszym sposobem na jednodniową wycieczkę jest przejażdżka traktorem po farmie i zatrzymanie się w drodze powrotnej na kawałek domowego ciasta.

Dkla takiego widoku warto jechać nawet kilkadziesiąt kilometrów... (Fot. Getty Images)

NORFOLK LAVENDER

Caley Mill, Lynn Rd, Heacham PE31 7JE 

Znajduje się tu około 100 akrów pól falującej na wietrze lawendy, destylarnia oleju, sklep z upominkami oraz restauracja serwująca zrównoważone dania i produkty. Słynne na całym świecie pola Norfolk zostały założone w 1932 roku i od tego czasu oferują odwiedzającym zachwycające widoki. W drodze powrotnej polecamy nabycie miodu lawendowego.

HITCHIN LAVENDER, HERTFORDSHIRE

Cadwell Farm, Ickleford, SG5 3UA

To kwitnące lawendowe pole jest chyba nabardziej malownicze ze wszystkich. Zaledwie 40 minut od centrum Londynu to wspaniałe miejsce do odwiedzenia w weekend. Znajdziesz tu 25 akrów lawendy, XVII-wieczną stodołę i pyszne domowe przysmaki. Ponadto, jeśli się pospieszysz dodatkową atrakcją po drodze będą pola słoneczników i łąki pełne dzikich, letnich kwiatów.

THE LAVENDER FARM, YORKSHIRE

Terrington, York, YO60 6PB

Innym wartym odwiedzenia miejscem jest pole lawendowe, położone w samym sercu Yorkshire. Ta rodzinna farma tętni życiem. Jest tu park rzeźb, niezrównane widoki na Vale of York i pyszne przysmaki w kawiarni, do której warto się zajrzeć po zwiedzaniu okolicy. Jedynym problemem z tak pięknym miejscem jest to, że nigdy prawdopodobnie nie będziesz chciał go opuścić.

SCOTTISH LAVENDER OILS, KINROSS

Tarhill Farm, Kinross, KY13 9EZ

To największa szkocka farma lawendy. W 2015 roku właściciele postanowili zdywersyfikować Tarhill Farm z wysokowydajnych upraw rolnych na bardziej zrównoważone działania. Aktualnie posiada siedem odmian lawendy rozciągających się na polach wzdłuż brzegu Loch Leven. Gospodarstwo posiada również trzy ule pszczele i około 100.000 trzmieli w sześciu różnych odmianach. Lawenda jest zbierana ręcznie, aby zapobiec urazom pszczół i motyli oraz innych rosnących tu roślin. Ta polityka zrównoważonego rozwoju doprowadziła do gwałtownego wzrostu liczby zajęcy, jeleni i ptaków gniazdujących na ziemi.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.46 / 11

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 30.09.2020
GBP 4.956 złEUR 4.527 złUSD 3.866 złCHF 4.188 zł

Sport


Reklama