Menu

Najbezpieczniejsze miejsca na wakacje w Europie

Najbezpieczniejsze miejsca na wakacje w Europie
Można bezpiecznie podróżować w czasie pandemii koronawirusa, np. do Słowenii. (Fot. Getty Images)
Jeśli planujesz wakacje w tym roku, to warto wiedzieć, które miasta są najbezpieczniejsze w pandemicznej rzeczywistości. Organizacja European Best Destinations stworzyła listę 20 takich miejsc. Wśród nich znalazła się także Warszawa i Gdańsk.
Reklama

Organizacja European Best Destinations przygotowała zestawienie 20 miejsc w Europie, do których można bezpiecznie podróżować w czasie pandemii koronawirusa. Eksperci wzięli pod uwagę sytuację epidemiczną.

W zestawieniu znalazły się miasta, w których liczba zarażenia COVID-19 jest najmniejsza oraz te, w których wdrożone zostały szczególne środki ostrożności w hotelach, muzeach czy restauracjach.

Ważnym punktem była też ochrona zdrowia. W bezpiecznych miastach na wakacje 2020 znajdują się także szpitale, a liczba łóżek na jednego mieszkańca jest większa niż w większości krajów europejskich.

Na liście znalazły się różne kraje - między innymi Gruzja, Czarnogóra i Austria, ale najwięcej bezpiecznych miejsc wytypowano na terenie Chorwacji i Portugalii. W zestawieniu znalazły się też dwa polskie miasta.

W Tbilisi efekt "wow" jest gwarantowany. (Fot. Getty Images)

1. Tbilisi (Gruzja)

Tbilisi - stolica Gruzji, jednego z najmniej dotkniętych koronawirusem krajów. Gruzja zareagowała bardzo szybko i przedsięwzięła środki, które utrzymały epidemię na wyjątkowo niskim poziomie. Kraj ponownie otwiera swoje granice 1 lipca i wdraża szereg środków w celu ochrony podróżnych i obywateli, aby zapewnić im bezpieczne i spokojne wakacje.

Tbilisi jest idealnym miejscem dla miłośników kultury, gastronomii i architektury. W tym mieście efekt "wow" jest gwarantowany.

Dodatkowym atutem jest duża oferta apartamentów turystycznych, bardzo poszukiwanych teraz przez podróżników, a także małe, butikowe hotele i pensjonaty. Potrzebujesz dodatkowego argumentu? Pobyt w 5-gwiazdkowym hotelu lub prywatnej willi w Tbilisi kosztuje nawet 4 razy mniej niż w obiekcie tej samej klasy w innych stolicach Europy.

Czy wiesz, że Tbilisi jest do 5 razy bezpieczniejsze (wskaźnik przestępczości) niż Paryż czy Londyn? Czy wiesz też, że Gruzja ma więcej łóżek szpitalnych na tysiąc mieszkańców niż Szwecja i Dania?

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

Korfu łączy w sobie relaks, słońce i naturę. (Fot. Getty Images)

2. Korfu (Grecja)

Ta rajska grecka wyspa jest idealnym miejscem do naładowania baterii w tak stresującym okresie. Korfu to miejsce, gdzie spędzisz wakacje, które łączą w sobie relaks, słońce i naturę.

Grecja jest jednym z krajów europejskich najmniej dotkniętych wirusem koronawirusa (do 50 razy mniej osób zarażonych niż w najbardziej dotkniętych krajach europejskich). Grecki system opieki zdrowotnej nigdy nie był przeciążony podczas tego kryzysu zdrowotnego. Ponadto, w kraju jest więcej łóżek szpitalnych na mieszkańca niż w wielu krajach europejskich.

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

Cavtat przyciąga wszystkich! (Fot. Getty Images)

3. Cavtat (Chorwacja)

To kierunek wakacyjny popularny wśród celebrytów, par, rodzin, miłośników dobrej kuchni, kultury, przyrody i sportów wodnych. Cavtat ma ogromny wybór prywatnych willi, apartamentów turystycznych i małych rodzinnych hoteli (tego lata są "ulubieńcami" turystów).

Chorwacja należy do krajów europejskich najmniej dotkniętych wirusem. To także jednym z krajów europejskich o największej liczbie łóżek szpitalnych na mieszkańca. 

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

Azory są idealne na wakacje. (Fot. Getty Images)

4. Azory (Portugalia)

Azory, podobnie jak region Algarve, zostały stosunkowo łagodnie potraktowane przez pandemię. Archipelag dziewięciu wysp pośrodku Oceanu Atlantyckiego pokazuje przyrodę w najczystszej postaci. 

Jeśli lubisz piesze wędrówki, florę i faunę, obserwowanie delfinów i wielorybów, degustację lokalnych produktów, prawdziwe życie, Azory są idealne na wakacje.

Azory mają ogromny wybór prywatnych willi, apartamentów turystycznych i małych rodzinnych hoteli.

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

Preveza to słońce i niezliczone plaże - w tym jedna z najdłuższych w Europie. (Fot. Getty Images)

5. Preweza (Grecja)

Jak chciałbyś spędzić swoje wakacje? Na słońcu, na plaży? Czy chcesz skosztować lekkich i pysznych dań kuchni śródziemnomorskiej, zatrzymać się w willi, w apartamencie turystycznym lub w rodzinnym hotelu? 

Słońce, niezliczone plaże (w tym jedna z najdłuższych w Europie), kuchnia śródziemnomorska, przystań jachtowa - Preveza to tego lata idealny wybór na rodzinne wakacje w jednym z najbezpieczniejszych miejsc w Europie, jeśli chodzi o pandemię.

Preweza jest otoczona 3 szpitalami gotowymi na przyjęcie podróżnych w razie potrzeby i znajduje się zaledwie 10 minut jazdy od lotniska Aktion. Czy wiesz, że Grecja ma więcej łóżek szpitalnych na mieszkańca niż Wielka Brytania lub Kanada? 

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: hotele i sklepy w Prewezie z przyjemnością powitają cię od 1 lipca. Brak kwarantanny.

Alentejo to równiny falujące zbożem, plantacje oliwek i... liczne winnice. (Fot. Getty Images)

6. Alentejo (Portugalia)

Portugalia ma do 40 razy mniej ludzi zarażonych koronawirsuem niż inne kraje w Europie. Niektóre regiony, takie jak Alentejo, były niemal wolne od Covid-19.

Alentejo to równiny falujące zbożem, plantacje oliwek i liczne winnice oraz wiecznie zielone lasy dębów korkowych. To również klify i dzikie atlantyckie plaże na zachodzie oraz pasma górskie ze średniowiecznymi zamkami na wschodzie przy granicy z Hiszpanią.

Nie przegap wizyty w Evorze, weź udział w degustacji wina (należą one do najbardziej znanych w Europie) i zafunduj sobie wycieczkę wzdłuż wybrzeża.

Alentejo to kraina wypalona słońcem, latem z 40 stopniami Celsjusza w cieniu. Panuje tutaj błogi spokój. To największy, a zarazem najmniej znany region Portugalii, który nie został zniszczony przez masową turystykę. Większość przyjezdnych wybiera pobyt na plażach Algarve lub w miastach Lizbonie i Port.

Batumi, czyli "Las Vegas nad Morzem Czarnym". (Fot. Getty Images)

7. Batumi, Adżara (Gruzja)

Kraj zareagował bardzo szybko na potencjalne zagrożenie, dlatego tutaj epidemia utrzymała się zdecydowanie na wyjątkowo niskim poziomie.

Batumi, położone na wybrzeżu Morza Czarnego, u podnóża Kaukazu w południowo-zachodniej Gruzji, jest stolicą Autonomicznej Republiki Adżarii i drugim co do wielkości miastem w kraju. Zapierające dech w piersiach widoki na pewno Ci się spodobają.

Organizacja European Best Destinations nazywa je "Las Vegas nad Morzem Czarnym”. To doskonałe połączenie pięknej scenerii, żywej kultury i legendarnej gościnności. To piękne miasto zaprasza do poznania kontrastu starożytnych zabytków oraz nowoczesnego stylu życia.

Batumi jest nie tylko jednym z najbezpieczniejszych miejsc jeśli chodzi o wyjazdy bez koronawirusa, ale również pod względem wskaźnika przestępczości.

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

W Zagrzebiu znajdziesz wiele cudów architektury i zabytków. (Fot. Getty Images)

8. Zagrzeb (Chorwacja)

Stolica i największe miasto w kraju, położone na północnym zachodzie wzdłuż rzeki Sawy, u podnóża południowych stoków góry Medvednica.

Przyjdź i ciesz się tysiącami tarasów, odwiedź wiele pięknych parków, cudów architektury i zabytków. Znajdziesz tu wiele miejsc idealnych do zdjęć na Instagrama.

Chorwacja została raczej oszczędzona przez koronawirusa. Kraj ma opiekę zdrowotną na wysokim poziomie; ma także więcej łóżek szpitalnych na mieszkańca niż większość krajów europejskich.

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: 1 lipca 2020 r. Brak kwarantanny.

Algarve to długie piaszczyste plaże otoczone złotymi klifami. (Fot. Getty Images)

9. Algarve (Portugalia)

Kolejnym najbezpieczniejszym miejscem do podróżowania po pandemii jest Algarve. To najbardziej wysunięty na południe region kontynentalnej Portugalii, szczególnie ceniony przez rodziny. Długie piaszczyste plaże otoczone złotymi klifami, małe zatoczki osłonięte skałami, ocean w każdym odcieniu błękitu - przeważnie spokojny i ciepły.

W przeciwieństwie do innych miejsc turystycznych w Europie, 60 proc. miejsc noclegowych w Algarve składa się z prywatnych willi z basenami, apartamentów, pensjonatów lub małych hoteli. W większych portugalskich hotelach urzędnicy ds. turystyki ustanowili etykietę "Bezpieczne i czyste”, aby dać podróżnym gwarancję przestrzegania norm sanitarnych i czystości.

✔ Ponowne otwarcie dla podróżnych: hotele są otwarte, a loty wznowiono od początku czerwca.

Sybin to piękne, historyczne miasto w Transylwanii. (Fot. Getty Images)

10. Sybin (Rumunia)

Sybin to piękne, historyczne miasto w Transylwanii, na północny zachód od Bukaresztu, stolicy Rumunii. Otoczone jest rzeką Cibin i nazywane "Miastem-Oczami". Znane z kultury, historii, gastronomii, różnorodnej architektury (w tym ikonicznych domów "z oczami”, które nadały miastu pseudonim) i cudów natury.

W 2004 r. historyczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miasto uważane jest za jedno z miejsc w Europie o najlepszej jakości życia. Jest także zaangażowane w zrównoważony rozwój turystyki oparty na poszanowaniu przyrody i ludzi.

W Rumunii było 15 razy mniej przypadków Covid-19 niż w najbardziej dotkniętych krajach europejskich. Rumunia ma więcej dostępnych łóżek szpitalnych na jednego mieszkańca niż Belgia, Szwajcaria lub Holandia. 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.78 / 18

Komentarze
  • Adam
    20 czerwca, 11:55

    A w Zakopanym za dwie kawy i dwa gofry zaplacisz 60 zl czyli ponad 12 £ , na Kanarach za to samo jakes 5,40 £..Biezpieczniej dla mojego portfela beda wakacje poza Polska.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.07.2020
GBP 4.950 złEUR 4.471 złUSD 3.969 złCHF 4.203 zł

Sport


Reklama