Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jesteś na Podkarpaciu? Tego zamku nie możesz pominąć!

Jesteś na Podkarpaciu? Tego zamku nie możesz pominąć!
Magiczna posiadłość w Krasiczynie w całej okazałośic. (Fot. Wikipedia/CC BY-SA 3.0)
Podkarpacie to miejsce pełne niespodzianek. Zaledwie 70 km od Rzeszowa mieści się perła architektury, która powinna stać się obowiązkowym punktem każdej wycieczki...
Reklama
Reklama

Krasiczyn to niewielka wieś, która znajduje się zaraz przy głównej drodze do Przemyśla, o którego fenomenie pisaliśmy dwa tygodnie temu. Świetna lokalizacja sprawia, że renesansowo-manierystyczny zamek to absolutny punkt must see dla zwiedzających Podkarpacie.

Dlaczego akurat zamek w Krasiczynie?

Wybudowany na przełomie XVI i XVII wieku jest pełnoprawnym zamkiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Jego burzliwe losy, niezwykła historia i zapierająca dech w piersiach architektura są wizytówką samą w sobie. Odwiedzający mogą doświadczyć wyjątkowego klimatu tego miejsca, decydując się na nocleg w samym zamku. To świetna opcja dla tych, którzy zarezerwują sobie cały dzień na zwiedzanie Przemyśla i wracając zrobią sobie przystanek właśnie w Krasiczynie.

Wnętrze baszty Boskiej. (Fot. MR/Londynek.net)

Pierwszą rzucającą się w oczy rzeczą po odwiedzeniu zabytku są cztery baszty: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Największe wrażenie na mnie zrobiła zwłaszcza ta pierwsza, której wnętrze przywodzi na myśl wnętrze Kaplicy Sykstyńskiej - wszędzie doświadczyć można bogactwa żywych kolorów, przepychu i renesansowego wyczucia stylu.

Warto odwiedzić to miejsce korzystając z pomocy przewodnika, aby móc świadomie doświadczyć wszystkich atrakcji. Najbardziej interesującymi elementami wydają się liczne detale, które bardzo łatwo przegapić - choćby rzeźbione portale, arkady, czy sgraffitia.

Technika sgraffita ściennego, którą możemy zobaczyć na dziedzińcu, polega na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i na zeskrobywaniu warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze nie zaschły. Poprzez odsłanianie warstw wcześniej nałożonych powstaje robiący wrażenie wielobarwny wzór.

Na zamku znajduje się wiele eksponatów, które pozwolą odwiedzającym jeszcze lepiej wczuć się w historię miejsca. Niektóre z nich przetrwały setki lat, pomimo pożarów czy grabieży, jakie miały miejsce w Krasiczynie.

Dziedziniec zamku w całej okazałości. (Fot. MR/Londynek.net)

W podziemiach zamku znajduje się autentyczna krypta. Sugerujemy jednak nie odwiedzać jej, jeśli zamierzacie spędzić noc na zamku. A jest to wyjątkowe doświadczenie, zwłaszcza kiedy uświadomimy sobie, że nocowali tam m.in. Zygmunt III Waza, Władysław IV, Jan Kazimierz czy August II.

Krasiczyn jest piękny zwłaszcza latem z uwagi na przepiękne ogrody w okolicy zamku, w których znajduje się wiele interesujących gatunków drzew i kwiatów. Ciekawostką jest fakt, że ostatni właściciele zamku - Sapiehowie - którzy nabyli go w latach 30. XIX wieku, mieli zwyczaj sadzać w ogrodach lipę  po urodzeniu córki i dąb po urodzeniu syna. Drzewa rosną tam do dziś.

Miejsce to wydaje się świetną bazą wypadową dla rodzin. Na zamku przygotowano wiele atrakcji dla najmłodszych, takich jak choćby lochy czy plac zabaw. 

Grube ściany zamku nie są wymysłem architekta - znajduje się w nim system sekretnych korytarzy. (Fot. MR/Londynek.net)

Ciekawym czasem na odwiedzenie zamku jest lipiec, kiedy na zamku widywana jest zjawa zwana Bielicą. Szacuje się, że jest to duch jednej z córek Sapiehy, która zmuszona do małżeństwa odebrała sobie życie.

Fakt, że dziś możemy podziwiać zamek w Krasiczynie w całej okazałości, to efekt pracy i wytrwałości wielu ludzi, w tym polskiego rządu w latach 60-tych. Jak relacjonował Andrzej Sapieha, po II wojnie światowej miejsce było w opłakanym stanie.

"Czerwonoarmistki ubierały się w znalezione na zamku koszule nocne i traktowały je jako suknie balowe, a żołnierze radzieccy wyciągali metalowe trumny z krypt, wyrzucali zwłoki i traktowali je jako wanny" - można przeczytać w kronikach.

A Wy mieliście okazję odwiedzić już zamek w Krasiczynie?

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.52 / 19

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama