Menu

Jak znaleźć zatrudnienie po powrocie do kraju?

Jak znaleźć zatrudnienie po powrocie do kraju?
Powiatowe urzędy pracy (PUP) zajmują się bezpośrednią obsługą zarówno osób poszukujących pracy, jak i firm poszukujacych pracowników. (Fot. Getty Images)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało broszurę informacyjną dla Polaków powracających z zagranicy. Informator zawiera porady mające ułatwić znalezienie pracy lub podjęcie działalności gospodarczej.
Reklama

Pomoc w znalezieniu pracy można uzyskać w różnych instytucjach rynku pracy: urzędach pracy (wojewódzkich i powiatowych), Ochotni­czych Hufcach Pracy i agencjach zatrudnienia. Dwie pierwsze mają charakter publiczny, a agencje zatrudnienia – niepubliczny.

W wojewódz­kich urzędach pracy (WUP) funkcjonują centra informacji i planowania kariery, które mogą wspierać poradnictwem zawodo­wym oraz pomóc powracającemu z zagranicy lub ubieganiu się o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych.

Powiatowe urzędy pracy (PUP) zajmują się bezpośrednią obsługą zarówno osób poszukujących pracy, jak i firm poszukujacych pracowników. PUP kojarzy obie zainteresowane strony, a oferowana pomoc jest finansowana ze środków Fun­duszu Pracy.

Ochotnicze Hufce Pracy swoim wsparciem obejmują osóby młodociane (15–17 lat), ze środowisk niewy­dolnych wychowawczo, które nie realizują obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, mają problemy z ukoń­czeniem szkoły i potrzebują zdobycia kwalifikacji zawodowych oraz osób w wieku 18–25 lat, w tym poszukujących pracy bądź chcących się przekwa­lifikować, a także bezrobotnych, absolwentów szkół i studentów.

Agencje zatrudnienia mogące występować w imieniu bezrobotne­go poszukującego pracy oraz pracodawcy poszukującego pracownika, mimo że działalność prowadzą na zasadach komercyjnych, nie mogą pobierać opłaty od bezrobot­nych.

Oprócz usług pośrednictwa pracy, agencje oferują również po­radnictwo zawodowe, doradztwo personalne i pracę tymczasową. Na stronie Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia: <http://stor.praca.gov.pl/por­tal/#/kraz> znajduje się wykaz legalnie działających agencji zatrudnienia.

Osoby powracające z zagranicy, które będą miały problem ze znalezie­niem zatrudnienia w Polsce, mogą się zarejestrować w powiatowym urzę­dzie pracy (właściwym ze względu na miejsce zameldowania, a jeśli osoba nie posiada żadnego miejsca zameldowania, może zgłosić się do urzędu pracy w powiecie, na którego terenie przebywa, składając oświad­czenie, że nie jest zarejestrowana w innym urzędzie pracy) jako osoby bez­robotne lub poszukujące pracy.

Rejestracja następuje po przedstawieniu dokumentów niezbędnych do ustalenia ich statusu i uprawnień: dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości ze zdjęciem (w przypad­ku innych dokumentów dodatkowo poświadczenia zameldowania); świadectwa ukończenia szkoły, dyplomów lub innych dokumentów potwier­dzających kwalifikacje lub zaświadczeń o ukończeniu szkolenia; świadectw pracy.

Jeżeli osoba powracająca z krajów członkowskich UE/EFTA (Unia Eu­ropejska/Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu) oraz krajów trzecich pracowała w kraju, w którym nie ma obowiązku wystawiania świadectw pracy, np.: w Wielkiej Brytanii, za dokumenty im równoważne urząd pracy może uznać przedłożenie dokumentu PD U1, wydanego przez właściwą instytucję ds. zatrudnienia, potwierdzającego okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, umowy o pracę z oznaczonym początkiem i okresem obowiązywania; dokumenty potwierdzające rozpoczęcie i zakończenie zatrudnienia u danego pracodawcy; dokumenty potwierdzające okres otrzymywania wypłat za pracę, np.: payslipy (odcinki płacowe otrzymywane przy wypłacie wyna­grodzenia) i dodatkowo z Wielkiej Brytanii dokumenty P45 i P60 wystawione przez pracodawcę brytyjskiego.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3 / 23

Komentarze
 • Sowa
  21 października 2019, 10:23

  Ha ha ha, znaleźć pracę w urzędzie pracy ha ha ha, uduszę się ze śmiechu.

 • Zubi
  21 października 2019, 10:34

  a kto zamierza wracac do tego ......... gdzie zadnych perspektyw na przyszlosc

 • Sowa
  21 października 2019, 16:56

  Pracy w Kraju jest bardzo dużo, bez problemu znaleśc ją mozna. Inna sprawa z zarobkami i odpowiednim stanowiskiem gdy ktoś nie ma doświadczenia a ma wykształcenie .

 • Czytelnik anonimowy
  21 października 2019, 23:57

  Najlepiej zapisać się do partii, towarzysz naczelnim jakąś fuchę znajdzie.

 • Bogdan
  22 października 2019, 12:51

  Chyba jakiś żart :) nie wyobrażam sobie powrotu do pl. Mam tu pracę, rodzinkę. W wieku 45lat w Polsce już nie dostanę pracy (bo jestem za stary). W UK z moim doświadczeniem dostałem pracę od razu. Nawet gdybym miał pracę w Polsce to za jakie pieniądze? Za 1800 złotówek netto nie da się żyć, jak ma się kredyt na mieszkanie rata 1000pln,a gdzie opłacić resztę rachunków? O zakupie np. butów na zimę to można zapomnieć :) W UK utrzymuje 4 osobowa rodzinę, wynajmuje mieszkanie (nie mam żadnych benefitow) i dajemy radę.

 • Wróciłem po 20 latach
  22 października 2019, 15:47

  Ludzie nie wierzycie w te brednie. W pl nie jest lepiej. Jestem już rok w pl i to jest dramat. Prowadzenie działalności gospodarczej to jest koszmar a pracę znaleźć taką żeby z nie jakoś żyć to trzeba mieć niezle powiązania. Nie chciałem się zniechęcać od razu bo wiedziałem że łatwo nie będzie. Utopilem kasę w 3 biznesach i teraz pracuje na etacie jako kierownik ale tylko dlatego że właścicielem jest kolega. Wypłata niewspolnierna do zakresu obowiązków. Po xmas wracam do UK

 • Czytelnik anonimowy
  22 października 2019, 17:13

  Wydaje mi się że wracanie do Polszy po pobycie dłuższym jak 8 lub 10 lat nie ma sensu jedynie co mi się nasuwa to przeprowadzka do innego EU kraju najlepiej bliżej jeśli ktoś długo siedział w UK to poradzi sobie w każdym kraju EU.Osobiscie myślałem o południu Francji bo dobra kasa taka sama jak w UK ale pogoda to już inna bajka.Zostaje jeszcze Belgia i Holandia z naprawdę wysokim poziomem życia oczywiście z daleka od polskich agencji.

 • Trzeba sie samemu spazyc
  22 października 2019, 18:44

  propaganda goni propagande ,drozyzna drozyzna i jeszcze raz drozyzna płace na poziomie 3 tys to robisz tylko na oplaty zycie itp.a gdzie hobby jakies porazka wrociłem spowrotem po 5 latach do uk
  rodzina i znajomi nie dadza na lepsze zycie

 • Chyba że masz bogata rodz
  23 października 2019, 07:36

  Jeszcze jak patrzysz na to wszystko co się w rządzie dzieje to jakaś masakra PiS Po walka na noże Polska podzielona o co kaman ?? Każdy patrzy by się nachapac natomiast jeżeli chodzi o pracę to możesz znać 5 języków nie masz wtyków zapomnij o dobrej posadzie ....CV wracających ludzi z emigracji lądują w kszu

 • Wróciłem
  24 października 2019, 11:45

  Nie liczcie na urząd pracy ich zadaniem jest wyrejestrować jak najwięcej bezrobotnych żeby tvpis się pochwalił statystykami. Wszystko na nie, zasiłek nie, dopłata do szkolenia nie, za egzamin nie. Urzad dla urzędu na dnie. Ale robotę można znaleźć. Dobrze mieć oszczędności z UK .

 • Zdziwiony
  24 października 2019, 16:29

  Tylko jak się nie ma pomysłu na siebie to po co wracać? Wiadomo, że poziom życia jest niższy, zarobki do wydatków to inna bajka niż UK. Osobiście wróciłem po 4 latach, z żoną zarobiłem wystarczająco aby kupić nieruchomość w jednym z turystycznych miast i rozkręcam biznes. Kokosów z tego nie będzie ale na nikogo też robić musiał nie będę, koniec z niewolnictwem na etacie.

 • Hubert dworniok
  24 października 2019, 22:51

  W Polsce zyje sie dzis lepiej niz w UK. Nie ma problemu z pracą a zycie trzykrotnie tansze. Decyzja o powrocie jest najlepszą z mozliwych.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 10.08.2020
GBP 4.890 złEUR 4.402 złUSD 3.739 złCHF 4.084 zł

Sport


Reklama