Menu

Historia Kopciuszka, czyli z Rawy Mazowieckiej na Oksford

Historia Kopciuszka, czyli z Rawy Mazowieckiej na Oksford
Natalia Rochmińska - ambitna studentka Oksfordu. (Fot. Arch. prywatne N. Rochmińskiej)
Brzmi jak scenariusz rodem z Fabryki Snów, tymczasem wydarzył się naprawdę, i to stosunkowo niedawno. 19-letnia Natalia Rochmińska, świeżo upieczona studentka najbardziej prestiżowej uczelni świata, opowiada o swojej drodze na akademicki szczyt. Jednocześnie zaprasza na konferencję Poland 2.0 Summit - ostatnie takie spotkanie polskich studentów przed Brexitem.

Gdzie tkwi źródło jej sukcesu? „Zdaje się, że mam po prostu ogromne szczęście do ludzi” - uśmiecha się moja rozmówczyni, która pierwsze 15 lat życia spędziła w niespełna 18-tysięcznej Rawie Mazowieckiej (łódzkie - przyp. red.). „Prawdopodobnie niewiele by się zmieniło przez kolejne piętnaście, gdybym w gimnazjum nie trafiła na tak wspaniałych nauczycieli” -  dodaje. To właśnie dzięki wsparciu belfrów udało jej się wówczas pogodzić ze sobą tak absorbujące aktywności jak udział w dwóch olimpiadach i działalność w Młodzieżowym Parlamencie Europejskim.

Mając wątpliwości, czy w lokalnym liceum zastanie równie sprzyjające warunki, Natalia podjęła rewolucjonizującą jej dotychczasowe życie decyzję. „Nie chcąc rezygnować z żadnej z pasji, rzuciłam się na głęboką wodę i rozpoczęłam naukę w oddalonym o dwie godziny od mojego domu łódzkim I LO im. Mikołaja Kopernika”. Jak podkreśla, zapewne nie zdobyłaby się na tak odważny krok, gdyby nie pomoc mentora Andrzeja Piękosia oraz dwóch instytucji edukacyjnych – Fundacji EFC oraz Rodziny Staraków.

Dalej poszło już „z górki”. „Świadomość, że ktoś uwierzył w mój potencjał, niesamowicie mnie zmotywowała, dostarczając mi impulsu do kolejnych ambitnych dążeń” - mówi dziewczyna. Kluczowym z nich okazała się aplikacja o stypendium Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata (afiliowanego przy organizacji szkół międzynarodowych United World Colleges z siedzibą w Londynie – przyp. red.). „Perspektywa dwóch lat nauki w przypominającej Hogwart prywatnej angielskiej szkole była jak piękne, lecz trudne do zrealizowania marzenie. W całej Polsce przyznaje się bowiem tylko dziesięć takich stypendiów” - zaznacza Natalia. Tym większe były jej zdziwienie i radość, gdy w 2017 roku otrzymała szansę dołączenia do grona uczniów renomowanego Clifton College w Bristolu.

Tam już na wstępie przeżyła związany z różnicami w systemach edukacyjnych szok kulturowy. „Nikt nie oczekiwał ode mnie zawężenia kręgu zainteresowań” - opowiada 19-latka. Wręcz przeciwnie, przez cały spędzony w placówce okres zachęcano ją do kolekcjonowania wszelkiej maści doświadczeń. „Byłam wolontariuszem w domu spokojnej starości, odbyłam staż w szpitalu u boku słynnego kardiologa Roberta Tulloha, uczyłam przedszkolaki czytać i aktywnie się udzielałam w klubie miłośników kultury rosyjskiej” - wylicza dzisiejsza studentka. Jej zdaniem w polskiej szkole tak szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych zostałby potraktowany jako zagrożenie dla sukcesu na maturze.

Natalia przypuszcza, że z podobną rezerwą spotkałaby się jej decyzja o wyborze studiów. „Zanim wyjechałam, przez lata wpajano mi, że powinnam brać pod uwagę przede wszystkim tzw. „przyszłościowe” kierunki jak prawo czy medycyna” - wspomina. Jak się szybko okazało, nauczyciele z Clifton zupełnie nie podzielają tego przekonania. „Potrafili dostrzec potencjał w każdym kierunku. To właśnie za ich namową porzuciłam plany o medycynie na rzecz Human Sciences - połączenia biologii genetycznej, matematyki i geografii”. Na taką kombinację decyduje się rokrocznie tylko 28 nowych studentów Oksfordu.

Długą listę przykładów ogromnego wpływu, jaki wyznawane w Clifton holistyczne podejście do nauki wywarło na życie Natalii, uzupełnia jej zaangażowanie w organizację konferencji studenckiej Poland 2.0 Summit. Jak sama przyznaje, dowiedziała się o niej przypadkiem. „Kiedy w 2017 roku poszukiwałam inspiracji na esej z ekonomii, związana z tą inicjatywą koleżanka zdradziła mi, że jednym z prelegentów będzie Simon Tyler, profesor Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Cambridge. Zaciekawiona, postanowiłam dowiedzieć się więcej”. W efekcie została wolontariuszką na trzeciej edycji wydarzenia.

Dziś, na miesiąc przed jego piątą odsłoną, funkcjonuje jako pełnoprawny członek zespołu organizatorów. Jej entuzjazm dla przyświecającej mu idei rośnie każdego dnia. „Naszym głównym celem na Poland 2.0 Summit jest promowanie innowacyjności i wskazywanie, jak daleko idące zmiany w różnych sektorach gospodarki pociąga za sobą obserwowany przez nas postęp technologiczny” -tłumaczy Natalia. „Dodatkowo dążymy też do zwiększania świadomości o sukcesach polskich firm i innowatorów. Wiele spośród ich osiągnięć pozostaje przez szersze grono niezauważonych i niedocenionych. Dokładamy wszelkich starań, aby to zmienić”.

Konferencja Poland 2.0 Summit odbędzie się w dniach 25-26 października 2019 w londyńskim The Royal Society. Bilety wciąż można nabyć pod adresem https://poland20.com/tickets.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 5.1 / 10

Waluty


Kurs NBP z dnia 02.12.2024
GBP 5.1871 złEUR 4.2923 złUSD 4.0827 złCHF 4.6077 zł

Sport