Menu

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. I)

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. I)
Wyprowadzka do Polski może być prosta i przyjemna, jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. (Fot. Getty Images)
Opuszczając Wielką Brytanię należy pamiętać o wielu "sprawach do załatwienia" przez wyjazdem. Postaramy się to uporządkować w poniższym materiale.
Reklama

W związku z licznymi powrotami naszych Rodaków do Polski powstał projekt spotkań, które miały miejsce w 9 miastach Wielkiej Brytanii i miały na celu przybliżenie polskiej społeczności tematyki związanej ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami. 

Projekt "Powroty do Polski" powstał z inicjatywy trzech organizacji: Polish Busines House, Albion Financial Advice Ltd oraz JMS Accounting Office Ltd. Poniżej zamieszczamy informacje, które najbardziej interesowały powracających z UK Polaków.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że inne formalności pozostają do zrobienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą w UK, a inne dla osób nieprowadzących biznesów.

Zajmiemy się na początek pierwszą grupą.

Prowadząc działalność jako self-employed lub partnership (spółka cywilna) należy:

1. Zamknąć obowiązek rozliczeniowy Self Assessment poprzez zgłoszenie zamknięcia działalności gospodarczej. Można to zrobić online lub telefonicznie, przy czym nie będziemy wówczas posiadać potwierdzenia likwidacji.

2. Likwidując działalność, zamykamy jednocześnie obowiązek płacenia składek na National Insurance.

3. Dokonać rozliczenia Tax Return Self Assessment za ostatni rok, w którym prowadziło się działalność, wpisując datę likwidacji.

Czas na rozliczenie roku podatkowego 2018/19 jest do 31 stycznia 2020 r. (Fot. Getty Images)

4. Czas na rozliczenie roku podatkowego 2018/19 jest do 31 stycznia 2020 r. Warto o tym pomyśleć wcześniej, gdyż po wielu miesiącach po przeprowadzce możemy o tym zapomnieć.

5. Do ostatniego rozliczenia konieczne jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego firmy. Środki trwałe firmy (tj. maszyny, urządzenia, auta firmowe) należy wycenić po cenach rynkowych; spis z pozostałego, niesprzedanego towaru - w cenach zakupu.

6. Można dokonać sprzedaży powyższego majątku przed zamknięciem działalności i wykazać jako sprzedane na rozliczeniu rocznym lub wykazać w remanencie (co jest równoznaczne z przekazaniem na własne cele podatnika). Sprzedaż tak rozliczonego magazynu czy środków trwałych nie będzie generowała w przyszłości konieczności zapłaty podatku.

7. Likwidację spółki Partnership dokonuje się na piśmie lub telefonicznie.

8. Rozliczenie końcowe spółki cywilnej Partnership Tax Return wypełnia się podając datę likwidacji.

9. Partnerzy spółki cywilnej mają obowiązek złożenia do HMRC ostatniego zeznania podatkowego z dochodów uzyskanych w spółce.

Środki trwałe firmy to m.in. maszyny, urządzenia czy auta firmowe. (Fot. Getty Images)

Prowadząc firmę Limited Company:

1. Firmę Limited Company można zamknąć "struck off", jeśli nie prowadziła działalności, nie zmieniła nazwy, nie dokonywała żadnych transakcji w okresie ostatnich 3 miesięcy. Planując zatem zamknięcie firmy, należy najpierw "wyciszyć" ją na okres 3 miesięcy.

2. Po 3 miesięcach wypełniamy formę DS-01 i wysyłamy wraz z "postal order" za £10 do Companies House.

3. Proces likwidacyjny trwa 3 miesiące, podczas których informacja o likwidacji firmy (jako że firma LTD jest spółką publiczną) jest publikowana w "London Gazette" raz w miesiącu.

4. Po trzecim tzw. "final notice" dostajemy informację, że spółka została zamknięta.

5. Ważne jest, aby w tym czasie sporządzić sprawozdania finansowe, rozliczyć się z Companies House i HMRC oraz zapłacić ewentualne zobowiązania podatkowe.

6. Warunkiem rozliczenia jest zakończony rok księgowy firmy.

7. Roku niezakończonego nie rozlicza się.

8. Po likwidacji firmy żadne rozliczenia nie bedą przyjęte przez Companies House ani HMRC.

9. Istotną sprawą jest, aby w dniu likwidacji firmy żaden majątek nie pozostawał w posiadaniu firmy (gotówka na koncie, środki trwałe w firmie np. samochód, maszyny itp.).

10. Sporządzamy wówczas remanent magazynowy i kapitałowy spółki, po czym "sprzedajemy", przekazując na własne cele właścicieli firmy (przekazanie jest tożsame ze sprzedażą).

11. Pieniądze z konta podejmujemy, po czym likwidujemy konto bankowe.

12. Jeśli zamkniemy firmę mając na koncie bankowym firmy choćby £1, a w kapitale auto czy urządzenia - nie odzyskamy tych środków, prawnie przechodzą na "królową”.

13. Dyrektorzy firmy - należy wyrejestrować z obowiązku sporządzania Self Assessment.

14. Należy sporządzić ostatni Tax Return Self Assessment wpisując datę rezygnacji z funkcji dyrektora.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.6 / 42

Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
    5 grudnia 2019, 21:39

    "W związku z licznymi powrotami naszych Rodaków do Polski" buhahahahahaha, dobre, dobre!!!

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.02.2020
GBP 5.127 złEUR 4.271 złUSD 3.945 złCHF 4.022 zł

Sport


Reklama