Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Droga do szczęścia prowadzi przez... jelita!

Droga do szczęścia prowadzi przez... jelita!
Dlaczego droga do naszego dobrego samopoczucia jest uzależniona od tego, co jemy?... (Fot. Getty Images)
"Droga do szczęścia prowadzi przez jelita" - przekonuje Tadeusz Muller. Propagator kuchni roślinnej i restaurator uważa też, że pomocna w tym jest kuchnia wegańska, która powinna być m.in. zaskakująca. I tak w jego menu znajduje się m.in. wegański stek.
Reklama
Reklama

Jest pan wyznawcą teorii, że droga do szczęścia prowadzi przez jelita.

Tadeusz Muller: - Zgadza się. Jelito to jeden z najważniejszych organów, bo tam wytwarza się serotonina, czyli hormon szczęścia. Co więcej, jelita to jest drugi mózg i jeśli nie dbamy o nie, nie dbamy też o własne samopoczucie. Dlatego do dań powinno dodawać się kiszonki. One zawierają około 70 rodzajów szczepów bakterii, które mają zbawienny wpływ na florę bakterii pożytecznych w jelitach. Dzięki tym bakteriom nasz układ odpornościowy jest bardzo wydajny i nie poddaje się chorobotwórczym bakteriom.

Różne zmiany skórne czy stany zapalne kolan, problemy z oczami czy po prostu z nastrojem wynikają z problemów z jelitami. Często też z nadużywaniem glutenu, którego cząsteczki w postaci białka wnikają w kosmki jelitowe i dostają się do krwioobiegu powodując rozkojarzenie, problemy z koncentracją. Mózg z nimi walczy, co powoduje takie reakcje, jak stany zapalne. Na szczęście da się to wyeliminować dietą.

Taka dieta to jest to! (Fot. Getty Images)

A propos diety. Jest pan też propagatorem kuchni wegańskiej. Uważa pan, że powinna ona być kolorowa, pełna smaku, wciągająca i zaskakująca, czego dowodem jest chociażby to, że w menu pana restauracji można znaleźć wegańskie steki oraz wegańską rybę. Brzmi intrygująco!

- Steki wegańskie robimy np. z czarnej soczewicy, która ma bardzo dużą zawartość białka, dzięki czemu znalazła się w steku. Dodatki to mąka z ciecierzycy, warzywa takie jak: brokuł, kukurydza czy papryka czerwona, czyli tak skomponowana mieszanka, która działa najbardziej przeciwutleniająco, a więc pomaga zwalczać wolne rodniki w organizmie. Tym kierowaliśmy się tworząc wegański stek. On też świetnie smakuje, dlatego że serwujemy go z wegańskim sosem demi-glace. Sos ten robi się z dwunastu rodzajów warzyw, które najpierw palimy w piecu, następnie gotujemy, potem redukujemy z czerwonym winem, dodajemy czosnek i tak powstaje wspaniały, umamiczny smak. W nim skąpany jest właśnie ten stek.

Drugi z kolei stek wegański pochodzi z Danii - robi go pierwszy producent mięsa wegańskiego, który wszedł do Polski. Orzo jest pierwszą restauracją w Polsce, która wprowadziła mięso wegańskie. Smakiem jest ono najbardziej zbliżone do oryginalnego mięsa. Ważnym nośnikiem jego smaku jest po prostu magnez.

Wegeteriańskie burgery? Czemu nie! (Fot. Getty Images)

A z czego robi się wegańską rybę?

- Tzw. dynio-ryba to danie inspirowane rybami, zrobione w ten sposób, aby miało lekki morski posmak. Do przygotowania potrzebny będzie wywar z alg nori, sosu sojowego, czosnku, cebuli i kilku innych dodatków, przypraw. W tym dynia jest macerowana i lekko gotowana. Później jest ona osuszana, zawijana w algi nori, maczana w czarnej tempurze i smażona. Danie ciekawie komponuje się z sosem nikkei, na bazie marakui i mango. A podajemy to z ryżem organicznym i z komosą organiczną. Myślę, że to jest takie danie, które zadowoli współczesnych foodies, którzy są łowcami przygód kulinarnych.

Tego typu dania wybierają tylko weganie, czy też prawdziwi mięsożercy - choćby w ramach eksperymentu, żeby spróbować czegoś innego?

- Z dobrodziejstw kuchni wegańskiej korzystają również mięsożercy, dlatego że te dania są na tyle nietypowe, innowacyjne, że próbują ich nawet ludzie z branży gastronomicznej czy ci, którzy na co dzień sprzedają mięso w food truckach. Robią to z czystej ciekawości.

Z Tadeuszem Mullerem - orędownikiem i propagatorem kuchni roślinnej oraz współtwórcą kuchni Orzo - rozmawiała Paulina Persa. 

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.88 / 8

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 26.04.2024
GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama