Menu

Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez Internet?

Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez Internet?
Jak działa i na czym zarabia kantor internetowy, jeżeli jest w stanie zaproponować korzystniejsze warunki od banków czy kantorów stacjonarnych? (Fot. Getty Images)
Otwarcie rachunku, sprawdzenie stanu konta, przelew - wszystkie z tych operacji z powodzeniem wykonujemy dziś przez Internet, a wizyty w placówkach stacjonarnych to dla nas rzadkość. Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut. 
Reklama

Tradycyjna wymiana walut przestaje być korzystna

Tradycyjnej wymiany walut dokonamy w kasie banku lub w kantorach stacjonarnych. Wiąże się to z wizytą w placówce oraz odpowiednim kosztem. Zarówno banki, jak i kantory stacjonarne zarabiają na różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Wysokość tej różnicy w bankach waha się od 0,5 do 5 proc. wymienianej kwoty, podczas gdy w kantorach stacjonarnych wynosi ok. 2,5 proc. Ostatecznie przy większej ilości wymienianej gotówki oferta tradycyjna może być bardzo kosztowna. 

Przewaga kantorów internetowych 

Kantory online zyskują przewagę nad tradycyjnymi metodami wymiany walut, gdyż są wygodniejsze i tańsze. Wymiany w kantorze internetowym dokonamy przelewając odpowiednią kwotę na konto kantoru, a po chwili otrzymamy przelew na konto walutowe. Wybrane ekantory posiadają także wygodną i intuicyjną aplikację mobilną. Poza komfortem otrzymujemy również konkurencyjną ofertę finansową w stosunku do tradycyjnych metod wymiany. 

Jak działa i na czym zarabia kantor internetowy, jeżeli jest w stanie zaproponować korzystniejsze warunki od banków czy kantorów stacjonarnych? Należy tutaj wspomnieć o dwóch rodzajach kantorów internetowych obecnych na rynku. 

Pierwszym z nich jest klasyczny kantor, podobnie jak bank zarabiający na różnicy kursowej. Oferuje niższe kursy od banków czy tradycyjnych kantorów, gdyż nie posiada dodatkowych kosztów w postaci punktów stacjonarnych czy pracowników. 

Kantory online zyskują przewagę nad tradycyjnymi metodami wymiany walut, gdyż są wygodniejsze i tańsze. (Fot. Getty Images)

Drugim rodzajem jest giełda walut, na której użytkownicy wystawiają oferty kupna i sprzedaży danej waluty. Inaczej mówiąc to platforma zrzeszająca kupujących i sprzedających, a więc o wysokości kursów decydują tutaj użytkownicy. Nic dziwnego, że różnica kursowa jest dla nas dużo korzystniejsza niż w tradycyjnych kantorach czy bankach. Należy jednak dodać, iż giełdy walut doliczają prowizję od każdej transakcji, w zależności od wymienianej kwoty może wynieść od 0,06 proc. do 0,25 proc. Im większa kwota transakcji, tym niższa będzie kwota prowizji. 

Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania kantorami internetowymi jest fakt, iż również banki zaczęły prowadzić własne ekantory. Są one jednak przeznaczone jedynie dla osób posiadających rachunek w danym banku. Zatem minusem jest, iż nie każdy może skorzystać z oferty ekantoru wybranego banku. 

Dla kogo przeznaczone są kantory internetowe? 

W kantorze internetowym wymiany walut dokona każdy, kto posiada konto walutowe. Może to być turysta wyjeżdżający na wakacje, jak i przedsiębiorca importer lub eksporter. Dodatkowo dla przedsiębiorców kantory internetowe dokonują odpowiedniej integracji, która pozwala na wymianę waluty oferując jednocześnie darmowe transfery do większości polskich banków. Dodatkową zaletą ekantoru jest znacznie szerszy wybór walut w porównaniu z kantorami stacjonarnymi. 

Imponujące są dane jednego z kantorów internetowych, który policzył, iż tylko w 2018 roku jego wszyscy klienci zaoszczędzili na wymianie walut w serwisie ponad 122 miliony złotych. Według raportu przygotowanego przez serwis najwięcej pieniędzy Polacy wysyłają do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Danii, a najczęściej wysyłaną walutą jest Euro, funt brytyjski oraz korona czeska. 

W kantorze internetowym wymiany walut dokona każdy, kto posiada konto walutowe. (Fot. Getty Images)

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę wśród ekantorów? 

Rynek e-kantorów rośnie, pojawia się coraz więcej kantorów internetowych i platform wymiany walut, w których koszty wymiany mogą różnić się od siebie. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomoże nam porównywarka kantorów internetowych, działająca w podobny sposób jak dobrze znana porównywarka towarów czy ubezpieczeń w Internecie. Wystarczy wpisanie kwoty wymiany i odpowiedniej waluty, aby uzyskać porównanie ofert najbardziej znanych, a także co istotne, sprawdzonych i bezpiecznych kantorów internetowych. 

Dodatkowym atutem porównywarki jest wyszczególnienie kosztów ponoszonych przez wymieniającego, a więc dowiemy się zarówno o tym jaki jest koszt będący różnicą kursową, a jaka wysokość prowizji danego operatora. Transparentność kosztów będzie dla nas szczególnie ważna przy ostatecznym wyborze kantoru. 

„Na podstawie ankiety przeprowadzonej przez Xchanger największe znaczenie dla użytkowników wymieniających walutę mają wygoda oraz wysokość kursu. Czynnikami, które zostały wskazane, jako mniej istotne są czas oraz bezpieczeństwo” – podkreśla Monika Kania, CEO Xchanger - operatora innowacyjnej platformy do zarządzania płatnościami online oraz portalu alertwalutowy.pl.

Przyszłość należy do ekantorów 

Era cyfrowa sprawiła, że nie tylko klienci banków, lecz także klienci kantorów stali się bardziej wymagający, oczekując usług na najwyższym poziomie tu i teraz. Ekantory w najlepszy sposób odpowiadają na tę potrzebę i to one zyskują coraz więcej klientów wypierając z rynku kantory stacjonarne. Można odnieść wrażenie, że kantory internetowe mają apetyt na więcej i już w krótce, być może, będą konkurować z elastycznymi fintechami.

Na szczęście na tej rywalizacji zyskamy przede wszystkim my, klienci, dzięki jeszcze lepszym i wygodniejszym usługom.  

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.05.2020
GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

Sport


Reklama