Menu

Czy słyszałeś o tych zawodach?

Czy słyszałeś o tych zawodach?
Tester zjeżdżalni w parkach wodnych? Kto by nie chciał mieć takiej pracy?... (Fot. Thinkstock)
Wielu zapewne nie wie o ich istnieniu.
Reklama

Często zdarza się, że przy wyborze profesji pada na te najbardziej znane, powszechne, popularne, brane za „bezpieczne” opcje lub wykonywane ze względu na wiążący się z nimi prestiż. Jak wiadomo - im bardziej coś jest popularne, tym większa konkurencja. Dlatego między innymi warto zapoznać się z zagadnieniami związanymi z rynkiem pracy, gdzie czasami można zarobić przyzwoite pieniądze na mniej rozpowszechnionych stanowiskach.

Część osób może uznać pewne zadania za te dla odważnych, pozostając przy swoich przekonaniach i przyzwyczajeniach. Inni sprawdzą z ciekawości lub rozważą pewne opcje, co może być przydatne na przykład przed wybieraniem szkoły, w której chce się kontynuować naukę i przyuczyć do zawodu.

Niegdyś dość powszechne było dziedziczenie zawodu, gdzie dorosłe dzieci szły w ślady rodziców, co zwłaszcza dało się zauważyć na przykład w medycynie, prawie czy górnictwie. Dziś również kontynuuje się takie tradycje, ale dzieje się to nieco rzadziej, co można tłumaczyć sytuacją na rynku pracy.

Nietypowe i najlepsze zawody
InterviewMe przygotowało listę pięciu zawodów, które są mało znane, ale wysokie wynagrodzenie może być motywujące dla niektórych. Aż trzy z nich związane są z komputerami i Internetem.

Obserwacja zachowań klientów pubów i tego, co piją czy jedzą, to praca dla osób z zacięciem detektywa... (Fot. Thinkstock)

Architekt big data zajmuje się bazami danych i najczęściej poszukiwany jest przez firmy chcące analizować zachowania w sieci w celu dopasowania oferty do klienta. Szacuje się, że zarobki takiego architekta mogą przekraczać 12 000 zł brutto. W Stanach Zjednoczonych są one znacznie wyższe, gdyż w Polsce branża ta dopiero daje o sobie znać.

A czym zajmuje się inbound marketing manager? Jego rola polega bardziej na nawiązaniu i utrzymaniu przyjaznej relacji z odbiorcą, klientem najczęściej poprzez wykorzystanie portali społecznościowych. Dzięki temu trafia on także do większej grupy ludzi.

Słowo „hacker” głównie łączone jest z przestępczością, polegającą na włamaniu się do czyjegoś komputera. Okazuje się, że istnieją też ci, którzy łamią zabezpieczenia, by je ulepszyć. Nazywa się ich white hat hackerami lub etycznymi hakerami. Najczęściej poszukują ich wielkie firmy oraz instytucje rządowe. Podaje się, że pensja takiego eksperta może przekraczać nawet 14 000 zł brutto.

Innym zawodami zaznaczającymi swoją pozycję na rynku pracy jest specjalista do spraw zarządzania wiedzą i animator rozrywki seniorów. Ten pierwszy jest związany z komunikacją w firmie. Zapotrzebowanie na drugą profesję nie powinno dziwić, gdyż społeczeństwo się starzeje i nie chce spędzać czasu na emeryturze wyłącznie w domu. Animator dba o to, by senior miał aktywnie zorganizowane dni.

W przeciwieństwie do firmy InterviewMe, firma Hays wyróżniła najbardziej pożądane specjalizacje w 2017 roku. W obu zestawieniach można zauważyć pewne tendencje i nie da się ukryć, że środowisko związane z komputerami cieszy się największym powodzeniem.

Programiści, zwłaszcza od języka Java i specjaliści IT od bezpieczeństwa, nie powinni się obawiać o brak pracy. Już w latach poprzednich Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń roku wskazało, iż osoby z wykształceniem informatycznym otrzymują największe zarobki. Ponadto w Europie brakuje właśnie tych pracowników.

Bezrobocie powinno brzmieć obco dla inżynierów, kontrolerów finansowych i specjalistów do spraw e-commerce, którzy będą mogli liczyć na „podwyżkę” w tym roku. Zapotrzebowanie na tych pierwszych, zwłaszcza na ekspertów jakości, procesu, R&D związane jest ze wzrostem inwestycji w Polsce.

Już od dłuższego czasu niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się eksperci ze znajomością języków obcych. Jak dotąd to język angielski dominował, ale w obecnym roku będzie to też niemiecki, hiszpański, francuski, czy języki skandynawskie i wschodnioeuropejskie.

Zawodowe testowanie wygody toalet niekoniecznie interesowałoby wszystkich poszukujących pracy... (Fot. Thinkstock)

Firmy i biznesy tworzone są przez ludzi, pracujących na wspólny sukces danej marki. Dlatego pracodawca stara się przyciągnąć najlepszych ekspertów i pomaga mu w tym specjalista do spraw employer brandingu. Tutaj pojawia się także zapotrzebowanie na HR business partnerów, którzy odpowiedzialni są za strategie zatrudnienia i zarządzanie zasobami ludzkimi.

Na znaczeniu będą też zyskiwać project managerowie i key account managerowie. Jeśli chodzi o tych pierwszych, to ich atrakcyjność i płaca wzrasta wraz z różnorodnością w doświadczeniu. Ci drudzy przede wszystkim poszukiwani są przez firmy farmaceutyczne.

Dziwne zawody
W Japonii stacje metra stały się tak przepełnione, że zaistniała potrzeba na stworzenie pozycji upychacza pasażerów. Czuwa on nad tym, by do wagonu zmieściło się więcej pasażerów, a bagaże nie blokowały drzwi, co mogłoby spowodować opóźnienie pociągu. Dzięki niemu wielu jest na czas w pracy, a metro kursuje zgodnie z planem.

Coolhunter to chyba najlepsze zajęcie dla osoby lubiącej imprezy. Jego zadaniem jest obserwowanie młodych ludzi na przykład w klubach. Przedmiotem jego zainteresowania są przede wszystkim nastroje względem produktów takich jak np. alkohol, jedzenie.

Kolejna profesja kojarząca się z zabawą to tester zjeżdżalni wodnych. Do obowiązków takiego pracownika należy podróżowanie i sprawdzanie bezpieczeństwa wymienionego wyżej sprzętu w kurortach.

Nie da się ukryć, że prace testerów wydają się dość niecodzienne i wymyślne. Jednym z nich jest tester poziomu wygody toalet, który ma sprawdzać, czy niepowtarzalny projekt jest też praktyczny i wygodny. Inny sprawdza poziom chrupkości chipsów czy zapach oddechu.

Istnieją różne zawody, które zanikają lub pojawiają się w miarę zaistniałej potrzeby. Pewne trendy i tendencje utrzymują się przez kilka lat. Jednak nie da się nie zauważyć, że osoby z wykształceniem informatycznym są najbardziej rozchwytywane.

Źródła:

  • HAYS Recruiting experts worldwide, www.hays.pl, http://www.hays.pl/notatki-prasowe-hays/HAYS_1831974, (17.05.2017)
  • Kazimierz Sedlak, Podsumowanie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń w 2016 roku (OBW), Tabelka 9, 23.01.2017, www.wynagrodzenia.pl, http://wynagrodzenia.pl/artykul/podsumowanie-ogolnopolskiego-badania-wynagrodzen-w-2016-roku-obw1, (17.05.2017)
  • Piotr Sosnowski, Nietypowe, ale opłacalne zawody. Zobacz, ile możesz zarobić, www.forsal.pl, 02.01.2015, http://forsal.pl/galerie/843040,duze-zdjecie,1,nietypowe-ale-oplacalne-zawody-zobacz-ile-mozesz-zarobic.html, (29.12.2015)

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 4.33 / 6

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.05.2020
GBP 4.983 złEUR 4.438 złUSD 4.050 złCHF 4.171 zł

Sport


Reklama