Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Birthstrike: Nie mieć dzieci, by ratować planetę? (DOKUMENT)

Birthstrike: Nie mieć dzieci, by ratować planetę? (DOKUMENT)
Kobiety, które głośno mówią o tym, że nie chcą mieć dzieci ze względu na dobro planety, są wyśmiewane i atakowane. Tymczasem zasoby Ziemi mogą się wyczerpać już niedługo... (Fot. Getty Images)
Decyzja o nieposiadaniu dzieci - szczególnie gdy podejmowana jest głównie przez kobiety - nigdy nie napotyka na aprobatę czy chociaż zrozumienie najbliższych i społeczeństwa w ogóle. Tymczasem coraz więcej osób postanawia nie mieć dzieci ze względu na dobro planety. W Wielkiej Brytanii ruch ten nazwano BirthStrike, czyli strajk od rodzenia dzieci.
Reklama

Jak wynika z szacunków Global Footprint Network, 7,8 miliarda ludzi zużywa znacznie więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie w naturalny sposób odnowić i emituje znacznie więcej odpadów, niż może wchłonąć. Szacuje się, że na obecnym poziomie konsumpcji zużywamy ekwiwalent 1,7 zasobów planety.

Nadmierna eksploatacja Ziemi prowadzona przez ludzi poważnie osłabia zdolność przyrody do podtrzymywania życia, funkcjonowania społeczeństw i gospodarek. Postępująca urbanizacja, a także dotychczasowe modele produkcji i konsumpcji powodują, że przyroda ulega degradacji w tempie szybszym niż kiedykolwiek wcześniej. Aby odwrócić ten trend, istnieje potrzeba pilnych działań ze strony nas wszystkich, bo za 10-15 lat zaczniemy odczuwać brak zasobów - przestrzegają ekolodzy i klimatyczni aktywiści.

Do tych ostatnich należy wciąż rosnąca grupa pod nazwą BirthStrike. Są to osoby, które uznały, że obecnie jest zbyt niebezpiecznie, by mieć dzieci, bądź, że chcą mieć tylko jedno dziecko, by zmniejszyć swój ślad węglowy. Brytyjska aktywistka Blythe Pepino uważa, że decyzja o nieposiadaniu dzieci może doprowadzić do radykalnych zmian politycznych.

Tymczasem według niektórych naukowców kontrola urodzeń znacznie zmniejszyłaby produkcję węgla na naszej planecie. 

Dlaczego jest to takie ważne i jak osoby świadomie niedecydujące się na dzieci radzą sobie z tym postanowieniem? Polecamy film dokumentalny z platformy Arte.tv.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 2.91 / 23

Komentarze
 • Joanna
  6 października, 10:02

  ciekawy temat, na pewno obejrzę filmik...

 • R2
  7 października, 08:41

  Gdzie tu logika. Pojawia się imigranci którzy będę mieli po 5. Jewica ich tak chętnie zaprasza, szkoda tylko ze nie do swoich domów

 • Fjjgyj
  7 października, 21:27

  A może właśnie to nienarodzone dziecko odkryło by coś co pomoże ludziom i naturze w przyszłości? Może mogłoby uratować komuś życie? Nie bawmy się w Boga, Stwórcę czy Matkę Naturę.

 • Rfl
  10 października, 06:15

  Proponuje by zaczac ograniczanie urodzen od miejsc z najwiekszy rozrodczoscia: Afryki I bliskiego wschodu

 • Wqrvion
  11 października, 19:09

  Tak dbasz o planetę? To się powieś, wiedźmo z piekła rodem.Planeta odetchnie.

 • Celestyn76
  14 października, 14:44

  Szkoda mi tych kobietonow z beretami porytymi przez lewacka agende ale moze to dobrze natura sama eliminuje jednostki chore wiec w ich przypadkach nie bedzie przedluzenia linii genealogicznej a na starosc takie babie nie bedzie mial kto podwtrzec tylka ani podac szklanki gorzalki

 • Dan
  15 października, 15:50

  Poprostu musi byc regulacja prawna ile osob moze mieszkac na stale na obszarze 1km kwadratowego.

 • Tom
  16 października, 14:40

  Zdecydowanie powinni jej zabronić prowadzenia tego churu. Taki śpiew zakłuca spokoj I bezpieczeństwo zwierzaczkow I robakow żyjących od tysiecy lat w trawie. W ogóle należało by odizolować tych aktywistow od reszty społeczeństwa, gdyz zakłucają spokoj ludzi, co powoduje stres. Musimy powstrzymać tych aktywistow, gdyż kipią złością do ludzi a to przyczynia się do zwiekszonego śladu węglowego:)

 • Prince
  17 października, 14:36

  Rodzina krolewska powinna zaczac od siebie. Pomimo trosk o planete William ma juz 3.

Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 07.12.2021
GBP 5.4098 złEUR 4.5991 złUSD 4.0788 złCHF 4.4169 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama