Menu

Basen i skatepark w kościele

Basen i skatepark w kościele
Kościół Św. Barbary w Llanera, który został przekształcony w skatepark. (Fot. Wikipedia)
Z zewnątrz wciąż wyglądają jak kościoły, ale ich wnętrza zostały przemienione w coś bardziej nowatorskiego.
Reklama

W Polsce chyba nikt by się nie pokusił o zmianę obecnego przeznaczenia świątyni, ale w innych krajach budynek sakralny może stanowić atrakcyjną ofertę na rynku nieruchomości. W Wielkiej Brytanii, Australii i Danii, nabywcy najczęściej urządzają własne lokum w ich wnętrzach.

Charakterystycznego uroku budynkom kościelnym nadają między innymi łuki, sklepienia, okna, witraże. Nowi właściciele często pozostawiają stare rozwiązania i łączą je z nowoczesnymi meblami czy sztuką współczesną. Są i takie projekty, które są bardziej wymagające i kosztowne. Jednym z nich było wybudowanie basenu.

Jednak zanim ktokolwiek zdecyduje się na kupno kościoła, powinien rozważyć koszty związane z przebudową, uzyskanie pozwolenia na nie, czy są jakieś dotacje, jaki styl, jaki rozmiar, czy budynek ma dostęp do prądu i wody, jakich materiałów użyć, kto będzie odpowiedzialny za wykonanie zlecenia i inne.

Dla niektórych pomysł zmiany funkcji świątyni brzmi kusząco. Innych może zniechęcić czas, trudności, komplikacje związane z realizacją. Nie da się ukryć, że czasami przy kościołach znajdują się cmentarze, które niekorzystnie wpływają na atrakcyjność projektu. No i chyba samo mieszkanie w ich otoczeniu nie jest komfortowe.

Kościół Św. Matusza w Littleport

Obecny stan budynku w niejednej osobie wzbudziłby zachwyt. Piękny i elegancki wystrój, trzy sypialnie, biuro, kuchnia, jadalnia, salon, łazienka, ogród, centralne ogrzewanie, dostęp do Internetu, miejsce na około sześć samochodów i inne udogodnienia. Aż trudno uwierzyć, że ten Anglikański kościół we Wschodnim Cambridgeshire służy komuś teraz za mieszkanie.

We wsi Earl Soham wystawiono na sprzedaż przekształconą w nowoczesny dom dziewiętnastowieczną kaplicę. (Fot. themodernhouse.com)

Zbudowano go w 1870 roku przy spokojnej drodze. Dziś ma dostęp do A10, a centrum miasta znajduje się w odległości 1,5 mili. Od Cambridge dzieli go 17 mil, a od Centralnego Londynu 65 mil.

Sam gospodarz podkreśla, że nie ma słów, które mogłyby opisać uczucie w momencie wchodzenia do środka jego domu. Jego marzenie o mieszkaniu w zmienionym kościele zrodziło się w wieku 10 lat i zrealizował je z trudem. Jego zaangażowanie i wysiłek odzwierciedla wynik ciężkiej pracy, który jest nagradzający.

Kościół Św. Mikołaja w Kyloe

Kolejnym zdumiewającym odkryciem jest odnowiona świątynia w Northumberland. Na jej zakup zdecydowała się para, która zapragnęła urządzić w niej swój dom. Nie odstraszyły ich nawet nagrobki, znajdujące się dookoła budynku.

Spełnienie marzenia było dość kosztowne. Obydwoje zainwestowali w "remont” więcej niż było to potrzebne. Za to efekt jest warty każdego grosza. Udało im się przywrócić sklepienia i witraże, nie tracąc przy tym domowego klimatu.

Ich oaza spokoju posiada pięć pokoi, dwie łazienki, dwa salony, dwie kuchnie, wielki otwarty salon, ogród. Co ciekawe, piękna kuchnia w zakrystii została zbudowana ze starych kościelnych ławek i drewna znajdującego się na suficie. Największą uwagę zwraca wielkie łóżko ustawione w miejscu ołtarza. Najprawdopodobniej pełni ono funkcję dekoracyjną.

Kościół Św. Piotra w Culford Heath

Były obiekt sakralny w Suffolk położony jest w spokojnej i pięknej wsi. Około osiem lat temu został odnowiony i zamieniony w prywatny dom. W 2012 roku wystawiono go na sprzedaż za £645 000 a w 2015 roku za £495 000.

Budynek jest dziełem architekta Sir Arthura Williama Blomfielda. Po przemianie ma trzy sypialnie, kuchnie, salon. Wnętrze łączy ze sobą nowoczesność i domowy charakter, a oryginalne witraże dodają całości uroku i koloru.

Kościół Św. Barbary w Llanera

Niecodziennym, odważnym i interesującym przedsięwzięciem może podzielić się Hiszpania. Tam jedna ze świątyń została przekształcona w skatepark, który istnieje dzięki graficiarzowi Okuda San Miguel, organizacji La Iglesia Skate i stowarzyszeniu Church Brigade.

Południowo-wschodni Londyn może poszczycić się dziewiętnastowiecznym kościołem przekształconym w studio do nagrywania muzyki. (Fot. http://locationworks.com)

Kościół im. Św Barbary został zaprojektowany w 1912 roku przez Manueala del Busto y Delgado. W latach późniejszych nie był użytkowany i zaczął przypominać ruinę. Władze miasta zamiast poddać budynek renowacji, zdecydowały się go oddać jednej z organizacji, która już miała pomysł na wykorzystanie jego przestrzeni.

Widok skateparku w zabytkowej świątyni robi wrażenie. Jego ściany nie są zdobione freskami, a graffiti. W nawie głównej znajduje się drewniana rampa. Tam gdzie kiedyś był ołtarz, jest sofa i miejsca siedzące. Wszystkie obrazy i rzeźby sakralne zostały usunięte.

Kościół w Brisbane

Teraz Australia słynie nie tylko ze znanej Opery w Sydney, ale i niepowtarzalnego kościoła z basenem. Dzięki niemu żarty o chrztach nie mają końca. Grzechem byłoby nie spróbować potraw przyrządzonych w kuchni, która stanowi ołtarz w tym australijskim domu. Całość została odnowiona i urządzona w nowoczesnym stylu. Dom posiada trzy sypialnie, trzy łazienki, piwnice i wspomniany już basen, który świetnie sprawdza się w subtropikalnym klimacie.

Inne kościoły

Warto wspomnieć o kaplicy w stylu art-deco w Suffolk w Wielkiej Brytanii, gdzie oryginalne meble w połączeniu z pozostałymi dekoracjami stanowią niezwykle imponującą całość. Widok wnętrza pozostaje w pamięci na długo.

W tej samej okolicy, we wsi Earl Soham wystawiono na sprzedaż przekształconą w nowoczesny dom dziewiętnastowieczną kaplicę. Obecnie budynek ma pięć sypialni, salon, kuchnie, jadalnie, dwie łazienki, toaletę, taras, ogród. Zdjęcia z zewnątrz i wewnątrz można zobaczyć tutaj.

W Centralnym Londynie znajduje się budynek kościelny, który przeznaczony jest do organizacji różnego rodzaju wydarzeń i imprez. Posiada on wielki hol, galerie i piwnice.

Zaś południowo-wschodni Londyn może poszczycić się dziewiętnastowiecznym kościołem przekształconym w miejsce na próby i studio do nagrywania muzyki klasycznej. Dodatkowo w jego podziemiach znajduje się restauracja.

Twoja ocena:

Już zagłosowałeś!

Aktualna ocena: 3.6 / 5

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.09.2020
GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

Sport


Reklama