Egipska Księga Umarłych

"Journey through the afterlife: ancient Egyptian Book of the Dead"
nowa wystawa w British Museum ma być największą atrakcją w tym sezonie.
Wystawa skupia się na starożytnych wierzeniach o życiu pozagrobowym. Po raz pierwszy w jednym miejscu wyeksponowano tak zróżnicowaną kolekcję papirusów z Księgą Umarłych.
Księga Umarłych
używana była przez ponad tysiąc lat, pomiędzy 1600 r. p. n. e. a 100 r. n. e.
Nie jest to pojedyncza księga, lecz zbiór zaklęć zapisanych na papirusie, które miały kierować zmarłych w ich drodze przez zaświaty. Były one składane w grobach zamożnych Egipcjan, zapisane na zwojach papirusu, a później na przestrzeni lat archeologowie odnajdywali je podczas prac wykopaliskowych.
Księga jest ilustracją systemu wierzeń starożytnych Egipcjan, w którym śmierć i wędrówka przez Krainę Umarłych zajmowały naczelne miejsce. Choć nazwa Księga Umarłych jest powszechnie znana, to jednak wciąż jej bogactwo nie zostało do końca odkryte i pokazane. Wszystkie zapisy Księgi Umarłych są bogato zdobione przepięknymi ilustracjami przestawiającymi obrazy pól i rzek Krainy Umarłych, wizerunki bogów czy słynny rytuał "ważenia dusz".
WYSTAWA
"Journey through the afterlife: ancient Egyptian Book of the Dead":
Na wystawę składa się unikatowa kolekcja papirusów z zapisami Księgi Umarłych, które nigdy nie były jeszcze pokazywane ze względu na wrażliwość papirusu na szkodliwe działanie powietrza.
Pokazane zostaną między innymi:
- najdłuższy zapis Księgi Umarłych na 37-metrowym papirusie nazwanym Greenfield Papyrus.
- malowidła ze słynnego Papirusu Hunefera pochodzącego z 1285 roku p. n. e.
- wyposażenie grobów: zdobione trumny, pozłacane maski, amulety grobowe, figurki, biżuteria, atrybuty mumii.
Wystawa otwarta będzie do 6 marca 2011 roku.