Menu

Dania: Premier rozważa wzmożenie kontroli na granicy ze Szwecją

Dania: Premier rozważa wzmożenie kontroli na granicy ze Szwecją
Ruch pomiędzy Szwecją a Danią odbywa się bez jakichkolwiek kontroli granicznych. (Fot. Getty Images)
Rząd Danii rozważa wzmocnienie kontroli na granicy ze Szwecją po ataku bombowym na agencję rządową w Kopenhadze, o co oskarżeni są dwaj Szwedzi - przekazała premier Danii Mette Frederiksen.
Reklama

"Zastanowimy się nad możliwością ochrony naszej granicy ze Szwecją w lepszy i mądrzejszy sposób" - oznajmiła na konferencji prasowej premier Frederiksen, która jest szefową rządu od końca czerwca tego roku.

Dania jest połączona ze Szwecją przez most nad Sundem; 16-kilometrowa przeprawa składa się z mostu o długości 7 845 m, sztucznej wyspy o długości 4 055 m oraz 3 510-metrowego tunelu. Szlakiem tym przebiegają dwie dwupasmowe jezdnie i dwa tory kolejowe. Tysiące ludzi z obydwu państw podróżują przez most pociągami i samochodami. Szwecja i Dania należą do Unii Europejskiej.

"Nie może mieć miejsce sytuacja, w której można podróżować ze Szwecji do Danii i umieścić dynamit w centrum naszej stolicy" - zauważyła premier Frederiksen. Dodała, że rozmawiała z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem na temat zwiększenia kontroli granicznej.

Oba kraje połączone są długim mostem nad cieśniną Sund. (Fot. Getty Images)

Wcześniej duńska policja poinformowała o aresztowaniu 22-letniego Szweda i wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania innego, 23-letniego obywatela Szwecji. Obaj są podejrzani o spowodowanie w ubiegłym tygodniu eksplozji koło Duńskiego Urzędu Skarbowego w Kopenhadze.

Szef policji w Kopenhadze Joergen Bergen Skov przekazał, że 22-latek został aresztowały przedwczoraj przez szwedzką policję. Dodał, że funkcjonariusze przejęli samochód, który prawdopodobnie wykorzystano w związku z atakiem.

W wybuchu z 6 sierpnia rany odniósł jeden przechodzień. Eksplozja uszkodziła budynek - rozbite zostały szklane drzwi, wyleciały szyby z okien. Zdaniem policji, był to celowy atak.

Duńscy śledczy na tym etapie nie łączą wybuchu z 6 sierpnia z inną eksplozją, do której doszło cztery dni później na pobliskim posterunku policji; w tym incydencie nikt nie ucierpiał.

Premier Frederiksen przekazała, że "był to prawie niezrozumiały cud, że nikt nie został poważnie ranny". Podkreśliła, że incydenty wymierzone były w "nasze władze i w duńskie społeczeństwo".

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 24.09.2020
  GBP 4.947 złEUR 4.527 złUSD 3.883 złCHF 4.200 zł

  Sport


  Sport

  Reklama