Menu

Więzienia w UK przepełnione "jak nigdzie w Europie"

Więzienia w UK przepełnione "jak nigdzie w Europie"
Liczba więźniów w Anglii i Walii jest prawie 70 proc. wyższa niż trzy dekady temu. (Fot. Getty Images)
Z każdym rokiem w więzieniach Anglii i Walii przybywa rekordowa liczba osadzonych, a aż 81 na 120 zakładów karnych jest przepełnionych - wynika z 'hańbiących statystyk' organizacji 'Prison Reform Trust'.
Reklama

Nowych więźniów w UK jest dwa razy więcej niż w Niemczech i mniej więcej trzy razy więcej niż we Włoszech i Hiszpanii. W samym 2017 r. do zakładów karnych Anglii i Walii przyjęto aż 140 tys. osadzonych, co daje 240 skazanych na 100 tys. mieszkańców kraju.

W raporcie podkreślono, że Wielka Brytania ma do czynienia z "więziennym uzależnieniem", które charakteryzuje się m.in. nadużywaniem krótkich wyroków i rosnącym stosowaniem długich kar - informuje "The Guardian".

Analiza, w której wykorzystano najnowsze statystyki karne Rady Europy, wykazała również, że liczba więźniów w Anglii i Walii jest prawie 70 proc. wyższa niż trzy dekady temu. Ponadto, angielskie i walijskie zakłady karne przyjmowały 40 tys. osób więcej niż Niemcy, które mają większą populację.

Najwyższy wskaźnik liczby więźniów miała Szkocja, gdzie w zakładach karnych przetrzymywanych było 150 osób na 100 tys. mieszkańców. W Anglii i Walii wskaźnik ten wynosił 139, a w Irlandii Północnej - 76. Co więcej, aż 81 na 120 więzień w Anglii i Walii było przepełnionych.

46 proc. osób odsiadujących wyroki w 2018 r. zostało skazanych na sześć miesięcy pozbawienia wolności lub mniej. W 2018 r. na 10 lat lub więcej skazano ponad dwa razy więcej osób niż w 2006 r., mimo że poziom poważnych przestępstw był "znacznie" niższy.

Anglia i Walia miały największą liczbę (9 441) więźniów skazanych na karę więzienia na czas nieokreślony - więcej niż w Niemczech, Rosji, Włoszech, Polsce, Holandii i Skandynawii łącznie.

Rząd ogłosił w tym roku, że - po nieudanej próbie częściowej prywatyzacji usług kuratorskich - znowu przejmuje nadzór nad wszystkimi sprawcami przestępstw w Anglii i Walii.

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama