Menu

Brexit uderzył w motoryzację. Największy spadek produkcji od 10 lat

Brexit uderzył w motoryzację. Największy spadek produkcji od 10 lat
W kwietniu w Wielkiej Brytanii wyprodukowano niecałe 71 tys. pojazdów. (Fot. Getty Images)
W kwietniu 2019 r. w Wiekiej Brytanii wyprodukowano o 45 proc. samochodów mniej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - podał Automotive News. Według serwisu, powodem jest przede wszystkim wstrzymanie produkcji w części zakładów w związku z Brexitem, pierwotnie planowanym na 29 marca.
Reklama

Większość firm motoryzacyjnych zdecydowała o przedłużeniu przestojów produkcyjnych, które zwykle planowane są na wakacje.

Według danych Stowarzyszenia Producentów i Sprzedawców Motoryzacyjnych (SMMT), w kwietniu w Wielkiej Brytanii wyprodukowano niecałe 71 tys. pojazdów.

Ósmy miesiąc z rzędu spadła także całkowita sprzedaż samochodów w Europie, co ma związek ze słabym popytem na brytyjskim rynku, gdzie niepewna sytuacja wokół Brexitu powstrzymuje konsumentów od dokonywania tego rodzaju zakupów.

BMW na miesiąc zamknęło fabrykę należącej do niego spółki Mini w UK. (Fot. Getty Images)

Jak przypomina agencja Reutera, na terytorium Wielkiej Brytanii samochody produkują koncerny Nissan, Toyota i Honda. Wśród dalszych wytwórców wymieniane są m.in. marki Mini i Rolls-Royce (BMW), Bentley (VW), Jaguar Land Rover (Tata Motors) i Vauxhall (PSA).

BMW na miesiąc zamknęło fabrykę należącej do niego spółki Mini w UK, chcąc uniknąć ewentualnych trudności w związku z Brexitem. Firma ostrzegała wcześniej, że w przypadku braku porozumienia Londynu z Brukselą może przenieść część produkcji z Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania nie opuściła wspólnoty w marcu i nie jest jasne, w jaki sposób ma to przebiec. Gdyby Zjednoczone Królestwo ostatecznie opuściło UE z korzystną umową i długim okresem przejściowym, to - według SMMT - można oczekiwać, że do końca roku spadek spowolni.

Według Reutera, brytyjski sektor motoryzacyjny od 2017 r. notuje gwałtowny spadek sprzedaży, produkcji i inwestycji, a koncerny zagraniczne wobec głębokiego kryzysu politycznego muszą sprostać zmianie warunków, wcześniej stabilnych i sprzyjającym inwestycjom.

  Komentarze
  • Tom
   31 maja, 13:41

   Mini i Rolls-Royce (BMW), Bentley (VW), Jaguar Land Rover (Tata Motors) i Vauxhall (PSA). I tu jest zawarta kwintesencja brytyjskiej "fachowości" i "pracowitości". Brytyjczycy w większości to lenie i lebry z bardzo słabym poziomem wykształcenia i bez fachowej wiedzy. Taki jest obraz współczesnego Brytyjczyka i nie patrzcie, że mają jedne z najlepszych na świecie prywatnych uczelni bo tam w przeważającej większości studiują obcokrajowcy. Cała tzw. "brytyjska motoryzacja" już od dawna jest w obcych rękach. Wstyd!!!

  • David
   31 maja, 14:27

   Najlatwiej za wszystko winic brexit...A fakt jest ze recesja trwa juz od 2008 roku.Statystycznie zarabiamy 30% mniej niz 10 lat temu.Winic za to nalezy partie rzadzaca,a nie szukac problemu w Rosji,brexicie czy innych widmach.

  • Insider
   31 maja, 14:30

   To nie Brexit jest glowna przyczyna, a nowe normy emisyjnosci wprowadzone po aferze VW. Do tego ban na diesle w duzych miastach w Europie i sprzedaz diesli poleciala na leb
   Tak sie dzieje w automotive w calej Europie.
   Jak sie nie powstrzyma lobby co2 to inne galezie przemyslu w Europie tez zaczna padac. Hutnictwo z reszta juz dogorywa.

  • XXX
   31 maja, 15:56

   Po raz 1. w moim 39-letnim zyciu moge po prostu napisac "Tom +1" i nic wiecej...

  • Koles
   31 maja, 16:54

   Tom I Giertka to fachowcy , jestem ciekaw co macie do powiedzenia na temat Polskiego deficytu ktory zagraza Polsce zaczynacie byc nie
   Wyplacalni a co do przemyslu motoryzacyjnego to zrobil sie monopol I wszystkie fabryki samochodow also co w rekach Niemcow lub Francuzow zanim cos napiszecie troche poczytajcie a pozniej sie wypowiadajcie

  • Ups
   31 maja, 23:33

   "Koleś" - nie jestem pewny czy wiesz o czym piszesz. Gdybyś wiedział jakie zadlużenia mają rzady UK, Francji, Niemiec czy USA to powiedziałbyś, że zadłużenie Polski to pikuś

  • Koles
   1 czerwca, 04:15

   Giertka cwelu Aktywa to zmniejszenie stop procentowych flavour przedsiebiorst , gospodarczych moze to sa plusy , W UK moze bedzie zle przez jakis czas ale ty I ta twoja Polska z Pisorami kleknie bo sprzedaz sie zmniejszy I dupa spojrz co sie dzieje w EU a nie zyj tylko brexitem , okradales UK jak tu byles to zyj teras zludzieniami bosy Antku

  • Przemko
   1 czerwca, 09:27

   Krach jest nieunikniony. Obawiam sie, że najpierw sprowokuja jakaś poważną wojnę. Padgatowka na wspaniałą Persje idzie pełną parą.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama