Menu

Wielki upadek Debenhams. Sieć przejmują kredytodawcy

Wielki upadek Debenhams. Sieć przejmują kredytodawcy
Debenhams przeszedł już wstępną procedurę upadłościową, która pozwala firmie na sprzedaż swoich aktywów, bez wpływu na jej działalność. (Fot. Getty Images)
Pożyczkodawcy przejęli kontrolę nad brytyjską siecią domów handlowych Debenhams, która odrzuciła dzisiaj ostatnie koło ratunkowe od właściciela sklepów Sports Direct - informuje BBC.
Reklama

Dom towarowy nie zgodził się dziś rano na ofertę właściciela Sports Direct Mike'a Ashleya, który proponował 200 milionów funtów w zamian za powierzenie mu stanowiska dyrektora generalnego sieci. 

Co się teraz stanie? Debenhams przeszedł już wstępną procedurę upadłościową, która pozwala firmie na sprzedaż swoich aktywów, bez wpływu na jej działalność. Kredytodawcy - wśród nich Barclays, Bank of Ireland, Silver Point i GoldenTree - przejmują kontrolę nad biznesem, a udziałowcy tracą inwestycje.

Administratorzy zapowiedzieli jednak, że pożyczkodawcy będą teraz starać się sprzedać firmę tak szybko, jak to możliwe - informuje BBC.

Sieć sklepów handlowych już w październiku ub. roku ogłosiła, że zwiększa swoje plany zamknięcia z 10 do 50 sklepów, co oznacza, że pracę może stracić nawet 4 tys. osób. 

Debenhams to kolejna z brytyjskich marek, która odgrywała kluczową rolę na rynku detalicznym i stała się ofiarą m.in. rosnącego zainteresowania handlem w internecie. W ciągu roku do września 2018 r. detalista stracił 491,5 miliona funtów. Dla porównania, rok wcześniej odnotował 59 milionów funtów zysku.

Debenhams zajmuje się sprzedażą ubrań, kosmetyków, sprzętu RTV i AGD, oraz mebli. Sieć ma 165 sklepów i zatrudnia około 25 tys. osób.  Początki przedsiębiorstwa sięgają 1778 roku, gdy William Clark otworzył w Londynie sklep z drogimi tkaninami, parasolami i galanterią. 

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   9 kwietnia 2019, 20:41

   Szkoda że zamykają debenhams,lubiłam ten sklep

  • HB
   9 kwietnia 2019, 21:23

   Kolejny duzy upadek I to tlumaczenie znowu internet firma z pomad 100 lentna tradycja I nie daje rady za co placa swoim menagerom

  • Asdf
   10 kwietnia 2019, 22:14

   To były bardzo dobre sklepy, na przyzwoitym poziomie, często tam robiłem zakupy. Mam nadzieję że sklepu w moim mieście nie zamkną, szkoda by była...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 28.02.2020
  GBP 5.066 złEUR 4.335 złUSD 3.925 złCHF 4.073 zł

  Sport


  Reklama